03:25
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Shrnutí politických motivů a ekonomických důsledků založení Rady vzájemné hospodářské pomoci v roce 1949. Obsahuje ukázku z Československého filmového týdeníku. Historikové řeší také otázku, proč RVHP vůbec vznikla, a hodnotí její efektivitu.
Světová výstava Expo 58 byla zajímavá díky první poválečné konfrontaci Východu a Západu. Pro Československo výstava znamenala nečekaný úspěch, náš pavilon v Bruselu zhlédlo tehdy více než šest milionů návštěvníků. Československé exponáty přihlášené do soutěže získaly desítky cen, diplomů a medailí, nejvíce ze všech účastníků.
Jakou výbavu obdržel rakousko-uherský nebo německý voják při mobilizaci v roce 1914? V čem se lišila výbava řadových vojáků od generálů? A jak se měnila armádní výbava v průběhu války? To nám popíše vojenský historik v pořadu Historie.cs.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje válku v Bosně mezi lety 1992 až 1995.
Pro většinu světa zůstane americký prezident Ronald Reagan tím politikem, který porazil Sovětský svaz. Přestože v domácí politice nebyl Reagan nijak zvlášť úspěšný, vítězství ve studené válce mu přineslo velké uznání. Pád komunismu v Evropě však nebyl výhradně jen Reaganovou zásluhou, ale podílela se na něm celá řada dalších faktorů.
Historie českého motocyklismu se začala psát v roce 1895, když spoluprací zámečníka Václava Laurina a knihkupce Václava Klementa vznikla firma, která pod jiným názvem existuje dodnes. Dnes v Mladé Boleslavi sjíždí z výrobní linky automobily, ale tehdy to byl původní český motocykl. Jak se zapsal do našich dějin? Podívejte se na krátkou reportáž.
Písecký podnik JITEX byl v druhé polovině 20. století největším textilním výrobcem v Československu. Založen byl v roce 1949 jako výsledek rozhodnutí tehdejšího režimu podpořit ekonomicky slabší region novým průmyslovým závodem. Dokument z roku 1987 ukazuje výrobní sortiment podniku v druhé polovině 80. let, postupy výroby, návrhy módních kolekcí a dobový komentář, který otevřeně kritizuje některé slabiny centrálně plánovaného hospodářství.
Deset let své existence oslavilo Československo velkolepou výstavou. Brněnské výstaviště navštívilo více než 2 miliony lidí, kteří si přišli prohlédnout úspěchy nového státu na poli architektury, techniky, vědy, vzdělávání a umění. Podívejte se i vy na tuto jedinečnou událost v dobovém dokumentu o brněnském výstavišti.
Fronty v podstatě na cokoliv patřily k běžnému životu obyvatel ČSSR. Socialistické podniky často nestíhaly uspokojit poptávku po zboží. Nedostatkové výrobky schovávali prodavači pro své příbuzné, známé či známé známých. Vznikaly tak sítě vztahů mezi lidmi, kteří si byli navzájem užiteční. Neznámý člověk, který „jen“ vystál frontu, pak neměl šanci si „rezervované“ zboží koupit.
Devastace životního prostředí a znečištění ovzduší v 70. a 80. letech 20. století doléhaly na zdraví občanů tehdejšího Československa. Komunisté si uvědomovali, že selhávají v tom, co bylo jejich cílem, a sice zvyšovat kvalitu života. Režim proto záměrně lhal a zamlčoval veřejnosti informace o skutečném stavu životního prostředí, aby neposkytoval lidem argumenty, s kterými by se následně mohli proti vládnoucí straně obrátit.
V lednu roku 1958 se v Praze uskutečnil mezinárodní turnaj v ledním hokeji. Byl poslední zkouškou československé reprezentace před nadcházejícím světovým šampionátem, který se uskutečnil v únoru v norském Oslo. Podívejte se na dobovou reportáž z utkání mezi naším týmem a týmem Wembley Lions z Velké Británie.
Básník Petr Bezruč je neodmyslitelně spjat s Moravskoslezským krajem. V Ostravici pobýval ve svém srubu nedaleko Lysé hory, na niž pravidelně vystupoval. Čím ho oslovovala krajina Beskyd? Místní pamětník nám povypráví nejen o Bezručově vztahu ke zdejšímu prostředí, ale i k ženám.
Viditelným symbolem oddělení Československa a celého východního bloku od západního světa byla železná opona. Měla podobu několikakilometrového "mrtvého" hraničního pásma s linií ostnatého drátu a dalších zátarasů. Přesto se mnoho lidí pokoušelo proniknout přes ni do svobodného světa. Hranice po většinu trvání komunistického režimu střežila pohraniční stráž. Podívejte se na tři výpovědi jejích členů.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.