03:25
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Shrnutí politických motivů a ekonomických důsledků založení Rady vzájemné hospodářské pomoci v roce 1949. Obsahuje ukázku z Československého filmového týdeníku. Historikové řeší také otázku, proč RVHP vůbec vznikla, a hodnotí její efektivitu.
Šlechta začíná počátkem novověku podnikat. Zprvu na svém vlastním panství vychází z toho, co jí nabízí vlastnictví pozemků, později si bere i úvěry, až je nakonec jedním z tahounů rozvoje průmyslu. Podívejte se na debatu historiků z pořadu Historie.cs.
Ve Svitavách se nachází unikátní muzeum, které mapuje historii praní. Jedná se o vůbec největší sbírku prací techniky v Evropě. Jak prali a žehlili prádlo naši předkové? Jak vypadal předchůdce dnešní pračky? To nám ukáže herec Josef Polášek.
Důvodů k protestům proti měnové reformě bylo mnoho. Zajímavé je, že nejvíce proti ní vystupovali dělníci, tedy jedna z opor komunistického režimu. Podívejte se na diskusi historiků o první významné protestní akci v celém komunistickém bloku.
Československý automobilový průmysl nedokázal za celou dobu totalitního státu nasytit poptávku po novém vozidle. V čem byl problém? Podívejte se na sondu do reality normalizačního průmyslu na pozadí dějin mladoboleslavské automobilky.
Brest je město v západním Bělorusku nad řekou Bug. Město se stalo jedním z center počátečního odporu Rudé armády během druhé světové války, kdy sovětští vojáci bránili Brestskou pevnost. Právě tady nacisté začali hlavní nápor útoku na Sovětský svaz. Boje druhé světové války zničily velkou část země, Bělorusko muselo být od základů postaveno znovu.
V srpnu roku 1945 byla poprvé a naposled v historii použita jaderní zbraň. Od té doby sice probíhají testy zbraní, ale fakticky nebyly použity a slouží k odstrašení. Video seznamuje s principem jaderné zbraně, popisuje závody ve zbrojení i pokusy o jaderné ozbrojení za studené války.
Česká republika vstoupila do NATO v březnu roku 1999. Vstup do NATO ale nebyl v polistopadových letech veřejností vnímán ani zdaleka jednoznačně. Podobné to bylo na politické scéně, např. i český prezident Václav Havel se určitý čas domníval, že by se NATO mělo rozpustit. Na to, jak celá událost probíhala, se podívejte v rámci debaty odborníků v pořadu Historie.cs.
Ve španělské občanské válce probíhající v letech 1936 až 1939 sehrály v protifašistickém boji stěžejní roli tzv. interbrigády, tedy vojenské jednotky složené z dobrovolníků z různých zemí, a to včetně Československa. Více se o vzniku, složení a fungování těchto jednotek dozvíme ve videu z pořadu Historie.cs.
Jaroslav Ježek byl geniální hudebník, skladatel a klavírista. Téměř nevidomý jazzman, který se do povědomí zapsal především jako dvorní skladatel Voskovce a Wericha. V roce 2016 by oslavil 110 narozeniny.
Státní bezpečnost sledovala a odposlouchávala nejen disidenty a „podvratné živly", ale také každého, koho podezírala z možné protistátní činnosti. Jako příklad nám poslouží populární dvojice Július Satinský a Milan Lasica. Pravděpodobně kvůli jejich satirám, které mohly podle StB podkopávat autoritu socialistického zřízení, je tajně fotografovala, sledovala, odposlouchávala a nasazovala na ně kolegy.
Dne 16. ledna 1969 se na protest proti vývoji ve společnosti po srpnu 1968 upálil student Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach. Chtěl tak vyburcovat československou veřejnost. Dokument reflektuje ohlas veřejnosti na tento zoufalý čin a přibližuje okolnosti kolem Palachova pohřbu.
Na počátku 50. let bylo nebezpečí vojenského střetu mezi Východem a Západem poměrně velké. Sovětský vůdce Stalin sice plánoval „rozhodující střet se Západem“, komunistická propaganda v Československu však stále zdůrazňovala mírové usilí Sovětského svazu a celého komunistického bloku. Na druhé straně železné opony pak podle propagandy stáli jen váleční štváči usilující o rozpoutání třetí světové války. Podívejte se na archivní zpravodajské reportáže a udělejte si obrázek o síle slova a dobové propagandy.
13 203
741
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.