03:25
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
Shrnutí politických motivů a ekonomických důsledků založení Rady vzájemné hospodářské pomoci v roce 1949. Obsahuje ukázku z Československého filmového týdeníku. Historikové řeší také otázku, proč RVHP vůbec vznikla, a hodnotí její efektivitu.
Pasáž popisuje situaci v českém pohraničí v roce 1918, kdy německé obyvatelstvo protestovalo proti připojení Sudet k samostatnému Československu.
Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí.
Brno bylo téměř tři století centrem evropského textilního průmyslu, o čemž svědčí i označení „moravský Manchester". Mezi textilní průmyslníky patřil i Alfred Stiassni, který si nechal podle návrhu jednoho z nejvýznamnějších brněnských meziválečných architektů Ernsta Wiesnera postavit reprezentativní rodinnou vilu. Byla dokončena v roce 1929.
První polovina devatenáctého století přinesla vedle modernizace zemědělství i počátky průmyslové výroby. Začaly vznikat malé firmy, z nichž mnohé díky svému umu a příležitostem vyrostly do rodinných firem, které se předávaly z generace na generaci. Jednou z nich byla i firma Ringhoffer, která začínala u cukrovarnických kotlů a v době své největší slávy vyráběla kolejová vozidla nejen pro země střední Evropy.
Proč pšenice vypadá zrovna tak, jak vypadá? A proč zrovna tahle kdysi planá tráva dnes krmí celou planetu? Naštěstí ji naši předci před 10 000 lety objevili a začali pěstovat. Postupným dalším šlechtěním vznikla její dnešní podoba.
Pasáž ukazuje rozpory mezi prezentací a reálným stavem československé ekonomiky v době socialismu na přelomu padesátých a šedesátých let v éře prezidenta Antonína Novotného.
Ostravsko mělo v komunistickém Československu zvláštní místo. Ocelové srdce republiky mělo ve svém městském centru nejen vysoké pece, ale i doly. Být horníkem tehdy znamenalo prestiž, možnost získat snadno byt a jiné výhody, vysoký plat. Být horníkem ovšem také znamenalo těžkou dřinu a mnohdy závislost na alkoholu. Podívejte se na příběhy ostravských horníků i lidí, kteří pamatují i jinou Ostravu. Na pozadí je také odpověď na otázku, do jaké míry je dnešní složitá sociální situace na Ostravsku důsledkem minulosti.
Historie českého motocyklismu se začala psát v roce 1895, když spoluprací zámečníka Václava Laurina a knihkupce Václava Klementa vznikla firma, která pod jiným názvem existuje dodnes. Dnes v Mladé Boleslavi sjíždí z výrobní linky automobily, ale tehdy to byl původní český motocykl. Jak se zapsal do našich dějin? Podívejte se na krátkou reportáž.
Ernest Denis byl francouzský historik a politik, který se vyznačoval mimořádným zájmem o české, resp. československé prostředí. Byl velkým podporovatelem malého národa na cestě k samostatnému státu. V ukázce zazní komentáře historiků k jeho osobě, ale i citace z textu Ernesta Denise.
V říjnu 1962 zareagovalo USA na rozmístění sovětských raket s jadernými hlavicemi na Kubě blokádou ostrova. Svět se rázem ocitl ve velmi vážné krizi, kdy se mnozí obávali nového válečného konfliktu. Jak a proč k tomu došlo?
Nová éra na evropském kontinentě respektive v celém světě začala. Krásný čas plný euforie a nových nadějí se však pomalu začíná propadat do skepse z nenaplněných ideálů. Anarchismus a zástupy nezaměstnaných se pomalu začínají vymykat kontrole.
Na samém začátku Velké války to nebylo ani dvacet let od chvíle, kdy bratři Lumiérové uspořádali první veřejnou kinematografickou produkci. Právě válečné události poskytly filmu nebývalou příležitost a ten ji také využil. Velká válka se stala prvním válečným konfliktem zaznamenaným na filmový pás. Kina tak začala přispívat k vytvoření obrazu života na frontě.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.