03:25
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Shrnutí politických motivů a ekonomických důsledků založení Rady vzájemné hospodářské pomoci v roce 1949. Obsahuje ukázku z Československého filmového týdeníku. Historikové řeší také otázku, proč RVHP vůbec vznikla, a hodnotí její efektivitu.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války. / Перші постріли Другої світової війни впали на Вестерплатте в Гданську 1 вересня 1939 р. Хто почав стріляти першим і що було потім? Багато оприлюднить репортаж із сайту з нагоди круглої річниці початку Другої світової війни.
Ceněnou medaili z olympiády lze na rozdíl od ostatních soutěží získat jednou za čtyři roky. Některým sportovcům ale bylo zabráněno zúčastnit se všech olympiád konaných během jejich sportovní kariéry. Dne 15. 5. 1984 rozhodl Československý olympijský výbor o neúčasti sportovců na olympiádě v Los Angeles. Senát parlamentu ČR uspořádal 12. 5. 2014 setkání potenciálních olympioniků. Řada z nich měla tehdy reálnou šanci medaili získat.
Výtvarník Pavel Šťastný vysvětluje, jak vzniklo logo Občanského fóra a komentuje revoluční plakátovou tvorbu.
Spisovatel Pavel Kohout vypráví o událostech, které následovaly po přelomovém XX. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu, kdy padl Stalinův kult, a o tom, jak na ně reagovaly české osobnosti. Pro Pavla Kohouta to byla chvíle, kdy se musel postavit faktu, který tušil, ale odmítal ho vidět, stejně jako spousta jeho vrstevníků. Jak se z té kaše on a jeho přátelé dostali? Pasáž je doplněna o dobová videa a ukázky z tisku.
Zakoupením nákladní lodě Republika v roce 1952 byl položen základ české námořní flotily. Postupně se flotila pod československou vlajkou rozrůstala. Dobrodruzi ze země bez moře jezdili po celém světě, přepravovali různý náklad a finančně se tomuto podniku velmi dařilo. Ztrátový nebyl historicky nikdy. Velký zisk vykazoval i v roce 1992, kdy byl zařazen do kuponové privatizace. Čtrnáct lodí bylo ale nakonec prodáno a stovky námořníků se ocitly ze dne na den bez práce.
Poslední premiér České a Slovenské federativní republiky Jan Stráský vzpomíná na jednání o dělení majetku federace v roce 1992. Podle jakých principů se majetek rozděloval mezi obě země? Které komodity byly největším problémem? Nakonec se obě strany ale podle Stránského dohodly bez větších problémů.
Pasáž ukazuje rozpory mezi prezentací a reálným stavem československé ekonomiky v době socialismu na přelomu padesátých a šedesátých let v éře prezidenta Antonína Novotného.
Svatá Markéta hodila srp do žita, na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. To jsou tzv. lidové povětrnostní pranostiky, které jsou po staletí předávány z generace na generaci a předpovídají počasí na konkrétní dny nebo období. Jak a proč vznikly? To nám prozradí následující video.
V roce 1938 si měli občané Československa připomenout 20. výročí vzniku státu. Svých „narozenin“ se ale republika nedočkala. Překotný vývoj roku 1938 měl úplně jiné rozuzlení. V klíčové roli prezidenta země byl odborník na zahraniční politiku dlouholetý ministr zahraničí Edvard Beneš. Jaká nabízel v krizových chvílích národu řešení?
Prezident Beneš při své cestě Slezskem navštívil Opavu. Jak tuto událost zachytily tehdejší kamery? Podívejte se na archivní záběry.
T. G. Masaryk líčí svoji vizi politiky a Evropy před britskými politiky a je konfrontován s britským pohledem reprezentovaným Davidem Lloydem Georgem.
Přijetím rozhodnutí konference v Mnichově na konci září 1938 začínají dějiny druhé republiky. Její konec už tak jasný není, jak se dozvíte v diskusi historiků v pořadu Historie.cs. Ten nám také přiblíží změny, k nimž došlo v politickém i společenském uspořádání tehdejšího Československa.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.