04:05
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Archeologie popravišť je jedním ze specializovaných oborů archeologie, který představuje jednu z vůbec nejmladších historických disciplín. Které otázky nám nabízí a proč je pro nás tento obor navzdory předsudkům podstatný? To se nám pokusí vysvětlit odborníci v pořadu Historie.cs.
Jako belle époque bývá označováno období přelomu 19. a 20. století, které přineslo obrovský technologický pokrok, společenské změny a umělecký rozmach. Zdálo se, že lidstvo dosáhlo svého vrcholu. Zároveň však po tomto období svět vkročil do nejhrůznější války, kterou dosud zažil. Co charakterizuje období před první světovou válkou? Jaké sociální změny éra přinesla? A jak je vymezena z hlediska umění? O tom více s historiky v pořadu Historie.cs.
Astronaut NASA Leroy Chiao hodnotí mezinárodní spolupráci při výzkumu vesmíru a naznačuje, kam by se mohlo lidstvo posunout za 20 let. Spolupráce při stavbě a zajišťování provozu mezinárodní stanice ISS přinesla dle jeho názoru i zlepšení vztahů mezi spolupracujícími zeměmi. Navzdory očekávání se ale nezlepšila spolupráce s Čínou. V rozhovoru s redaktorem ČT Danielem Stachem popisuje Leroy Chiao čínský vesmírný program jako těžko předvídatelný. Čína bere svůj vesmírný program velmi vážně, na výzkum vydává po Spojených státech nejvíce finančních prostředků. O záměrech a vizích Číňanů však lze pouze spekulovat na základě informací, které Čína sama oficiálně uvolní.
V závěru 20. století byla v srdci CHKO Jeseníky vybudována přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Vodní dílo je technickým unikátem s největší reverzní turbínou v Evropě. Zároveň jde o naši nejvýkonnější vodní elektrárnu. Jak vlastně funguje? Podívejte se.
Seriál Minuty z Krkonoš nás v tomto videu seznámí s fenoménem zvaným kamenná moře. Vysvětlí nám, jak vznikly zvětráváním.
Máte rádi mráz, sníh a chumelenice? Víte, že bez sněhu si příroda neodpočine a každá sněhová vločka je malé umělecké dílo? Kde padaly největší sněhové vločky? Jak přezimují některá zvířata a co je to zimní spánek? A že za polárním kruhem je sněhu hodně a na rovníku se ani neobjeví? To všechno dnes zkoumá Brďo.
Klaun Moudronos nám představí koloběh vody v přírodě. Dozvíme se, jak je voda důležitá a proč je potřeba s ní neplýtvat. Víte, co je to vodoměr? A vodovod? I to nám Moudronos prozradí. Seznámí nás i se skupenstvími této zdánlivě obyčejné, ale přesto vzácné tekutiny.
V lese běžně nalézáme studánky nebo potůčky. Les je přirozený ekosystém, který velmi dobře hospodaří s vodou. Vodu z dešťů poutá, zadržuje, a poté pomalu uvolňuje do krajiny, třeba právě pomocí potoků, ale i vypařováním z listů, čímž se okolní vzduch ochlazuje.
Pasáž zachycuje disputaci Konstantina a Metoděje u papeže Hadriána II. v Římě roku 868. Bratrům se dostalo velkolepého přijetí. Předali papeži ostatky sv. Klimenta a on uznal slovanský jazyk za bohoslužebný. Navíc zde proběhlo vysvěcení jejich žáků na kněze.
Jan Lucemburský se snažil České království rozšířit o Korutany a Tyrolsko diplomatickými kroky. Titul českého krále ale stále používal i jeho předchůdce Jindřich Korutanský. Vše se podařilo ve prospěch Lucemburka vyřešit až sňatkem dětí obou rivalů, Markéty Korutanské a Jana Jindřicha Lucemburského. Pasáž poukazuje i na složitý vztah mezi Janem Lucemburským a Eliškou Přemyslovnou.
Generální vikář pražského arcibiskupa Jan Nepomucký je nejznámějším českým světcem. Jeho sochy zdobí stovky českých měst a vesnic. Jeho socha na Karlově mostě v Praze je turistickou atrakcí. Málokterá postava českých dějin zažívala tak rozporuplné hodnocení a přijímání jako právě Jan Nepomucký.
Ukázka popisuje archeologický průzkum Pražského hradu v minulosti i dnes. Jaké poklady ukrývá podlaha Hradu, co vše se nalezlo v pohřebištích?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.