04:05
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Ukázka z festivalu raného středověku, který se uskutečnil v roce 2014 u Neveklova. Kromě rekonstrukce bitvy vikingů a Slovanů zde bylo možné nahlédnout do běžného života tehdejších válečníků.
Pasáž přibližuje výpravy vikingských válečníků prostřednictvím výstavy, která probíhala v Berlíně v roce 2015.
Nejznámější církevní stavbou v Paříži je gotická katedrála Notre-Dame. V minulosti jí hrozilo zbourání, ale život jí zachránila svatba Napoleona I. a román Victora Huga. Před několika lety, v roce 2019, ji zachvátil devastující požár.
Důležitou roli nejen v počátcích křesťanství hrály ostatky svatých. Byly něčím, co bylo součástí rituálu, věřící je uctívali. Podívejte se na debatu historiků o ostatcích a relikviích nejen českého původu.
Pojďme se společně podívat na historii naší nejstarší vysoké školy. V době, kdy na český trůn usedl český císař Karel IV., založil Karlovu univerzitu. Dnes je to nejvýznamnější škola v Čechách, kde studoval kdysi třeba i Jan Hus a Karel Čapek.
Ve vybrané pasáži z historického filmu Jan Hus (2015) se český král Václav IV. v rozhovoru s kardinálem radí o tom, jak zbavit české království kacířské pověsti. Objevuje se zmínka o církevním sněmu, který by Jan Hus kvůli své kritice církve měl navštívit a vysvětlit na něm své učení.
Město Tábor se stalo základnou husitského hnutí a zrodilo symbol – Jana Žižku. Zde se zformovalo husitské vojsko, které v první třetině 15. století ovládalo český stát. Podívejte se ve videu na stručnou historii husitského válečnictví.
Video ukazuje chaos vzniklý na koncilu v Kostnici po útěku papeže a následnou změnu směru jednání koncilu vůči osobě Jana Husa.
Pořad vysvětluje pojem podobenství. Jde o příměr, nejčastěji formou nějakého příběhu, kdy se pomocí něj objasňuje myšlenka, životní moudrost. Podobenství využíval často i Ježíš Kristus.
Přidejte se k pátrání po původu mladého mumifikovaného muže. Lékaři tchajpejské vojenské nemocnice zkoumali egyptskou mumii zapůjčenou z britského Boltonu. Pomocí rentgenu a magnetické rezonance zrekonstruovali tělo mrtvé více než 3 000 let.
Přibližně 400 let před Kristem se na území Čech usadili Keltové, kterým vděčíme za kalhoty nebo dopravní předpisy. Jaké další vynálezy přinesli a čím obohatili světovou kulturu?
Pasáž vypráví o invazi Peršanů do Řecka a nejdůležitější bitvě konfliktu. Popisuje důsledky vítězství Řeků nad Peršany a jeho význam pro evropskou civilizaci.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.