02:30
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
Zhlédněte ukázku mediální manipulace na počátku 20. století na případu hilsneriády. Ukazuje, jak jednostranný byl v této téměř nelidské kauze dobový tisk. Takto se falšovaly dějiny v zájmu čtenosti novin.
Jedním z nejvýznamnějších průmyslových podniků v rakouské monarchii, Československu a také v samostatném Česku byly Škodovy závody v Plzni. Podívejte se na jejich stručnou historii v meziválečné době.
Pasáž ukazuje rozpory mezi prezentací a reálným stavem československé ekonomiky v době socialismu na přelomu padesátých a šedesátých let v éře prezidenta Antonína Novotného.
I kněží jezuitského řádu se zapojili do odboje proti nacismu. Gestapo se do nich ovšem infiltrovalo a v roce 1944 byla tato skupina zatčena a odsouzena. Vězňové skončili v Terezíně. Po válce se někteří z nich, například Josef Cukr, jako vatikánští špioni dostali opět do vězení, tentokrát komunistického. Poměry zde byly ještě horší. Podívejte se na jejich vzpomínky.
Během srpnové okupace roku 1968 vysílali pracovníci televize tajně z několika různých pracovišť, někdy s nasazením vlastního života. Uvidíte ukázku z tajného studia v Praze na Petřinách. Na záznamu mluví Emil Zátopek.
Když děti učí telka! V tomto díle se s žáky 4. ročníku zaměříme na čtení etiket na potravinách. Dozvíme se, co znamenají jednotlivé údaje, piktogramy, složení, výživové údaje, a dokonce si procvičíme i matematiku. Zaměříme se také na informace o kofeinu a obsahu cukru. V závěru pořadu si s dětmi můžeme vyrobit etiketu na nápoj.
Pasáž se zabývá politickou korektností, tedy tím, jak obratně vyjádřit choulostivé téma a které výrazy používat.
Když děti učí telka! Pojďme společně se žáky 1. ročníku rozvíjet své pisatelské dovednosti. Před samotným psaním se na téma naladíme myšlenkovou mapou. Pak se naučíme, z jakých částí se příběh skládá, a poté s pomocí otázek vymyslíme příběh o vypadlém zubu.
V sedmém díle LOGOhrátek si posvítíme na příslovce, která nám říkají, jak se něco děje. Při dechovém cvičení je využijeme při popisování toho, jak foukat. Popovídáme si o potlesku a vyzkoušíme si jeho intenzitu podle nálady z výkonu. A na závěr popíšeme obrázek podle otázek.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.