02:30
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
Zhlédněte ukázku mediální manipulace na počátku 20. století na případu hilsneriády. Ukazuje, jak jednostranný byl v této téměř nelidské kauze dobový tisk. Takto se falšovaly dějiny v zájmu čtenosti novin.
Eduard Štorch proslul nejen svým románem Lovci mamutů, ale i svojí pedagogickou činností. Přesto se nelíbil žádnému z režimů, ve kterých žil. Jaký byl ale učitel? Které didaktické metody mu byly vlastní? Čím si získával své žáky? O této významné osobnosti související s výukou a popularizací pravěku diskutují historici v pořadu Historie.cs.
Metternichové byli starý šlechtický rod z Porýní. Po obsazení této oblasti Napoleonem přesídlili do Čech na své panství Kynžvart. Díky svému postavení u rakouského císařského dvora mohl kníže Klemens Václav Metternich přestavět zámek do dnešní klasicistní podoby i vybudovat proslulý kabinet kuriozit.
V Hradci Králové na Labi už více než sto let funguje vodní elektrárna, které se podle jezu říká Hučák. Vedle své praktické funkce plní i funkci estetickou, neboť byla vybudovaná podle návrhu architekta Františka Sandera v secesním stylu, a představuje tak významnou hradeckou architektonickou památku.
Dne 15. listopadu 1945 se na Pražském hradě konala pietní akce za československé vysokoškolské studenty popravené nacisty. Prezident republiky Edvard Beneš zde in memoriam vyznamenal Jana Opletala. Podívejte se na dobovou reportáž.
Vystoupit před publikem a bez trémy přednést projev – to je sen mnoha lidí! Mnoho z nás však má s vystupováním na veřejnosti velké potíže. Miroslav Táborský shrnuje základní techniky a strategie pro úspěšnou prezentaci.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku číst a sdílet své čtenářské zážitky metodou dílny čtení. Žáci čtou knihu dle svého výběru, v průběhy četby zapisují své postřehy o postavě z knihy a propojují je se svými osobními zkušenostmi. Následuje diskuze se sdílením čtenářských zážitků a přemýšlení o postavě.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku rozpoznat a vytvářet řeč přímou a nepřímou. Vysvětlíme si, jak se píší u přímé řeči uvozovky i jak se odděluje uvozovací věta.
Anička a Hubert se dostanou do cirkusu. Kouzelník Antonio proměnil Aničku na krasojezdkyni a Huberta na paňácu. Všem se představení líbilo, ale kouzelník práskal bičem stále rychleji. Dětem na pomoc přispěchal přítel velbloud. Zmizel pan Antonio, zmizel klobouk, jen Anička, Hubert a velbloud zůstali.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.