23:53
Věděli jste, že když si zazpíváte písničku Kočka leze dírou, máte téměř základ pro jednu z nejvýznamnějších skladeb české hudby Vltavu od Bedřicha Smetany? A že si seznam jeho osmi oper můžete zarapovat? A co takhle spojit rockovou písničku o požáru Národního divadla s polykači ohňů? Hostem talk show Dějepic! je osobně mistr Bedřich Smetana, který bude rovněž součástí politického duelu v přímém přenosu, ve kterém se dozvíte to nejdůležitější z historického pozadí doby autorova života!
Ukázka popisuje zábavnou formou osudy Jana Amose Komenského a jeho dobu obecně, zejména emigraci nekatolíků v době třicetileté války, řádění Švédů v Čechách a uzavření vestfálského míru. Také obsahuje pasáž o mučících nástrojích.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Ukázka zábavnou formou popisuje postavu Františka Josefa I. a jeho dobu. Mluví se zde o revoluci roku 1848, rozdělení monarchie na Rakousko-Uhersko, ale i o manželce císaře Sissi.
Vyzkoušejte, jak dobře znají vaši žáci osobnosti českých dějin. Kromě toho, že si procvičí své znalosti z hodin dějepisu, budou se také skvěle bavit.
Jan Amos Komenský je autorem nejpřesnější mapy Moravy své doby. Pořad vypráví její historii a popisuje její zajímavosti.
Kromě reformy státní správy se Marie Terezie zasloužila také o reformu školství. Vydala všeobecný školní řád a ustanovila povinnou školní docházku pro děti od šesti do dvanácti let.
První církví oficiálně uznaný zázrak se stal na našem území ve Filipově roku 1866. Panna Marie se zde zjevila na smrt nemocné ženě a uzdravila ji. Postavený kostel papež povýšil na baziliku minor. Ve 30. letech byl Filipov jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst v Evropě. Po druhé světové válce ale upadl v zapomnění. Dnes opět ožil a konají se zde poutě, ta hlavní začíná v okamžiku zázraku, tj. 13. ledna ve 4:00. Co se tu vlastně stalo?
Taneční pořádky jsou zajímavým historickým pramenem. Malé knížečky, které vlastnily všechny tanečnice, dnes podávají svědectví o dobovém repertoáru a jejich proměnách, o průběhu plesů a tanečních zábav. Atraktivní bývá i vzhled tanečních pořádků, který často prostřednictvím tvaru zohledňoval, jaký spolek nebo instituce ples pořádá.
Pojďme se společně podívat, jak to vypadalo v naší zemi od roku 1948 do roku 1989, kdy zde vládli komunisté. Kdo jim pomohl k moci? Co se stalo v roce 1968, kdy jsme vítali „socialismu s lidskou tváří“? Jak vize demokratického socialismu zhatil Sovětský svaz? Co jsou to vojska Varšavské smlouvy? Jakou roli hrála v takzvané „normalizaci“? A co se stalo v roce 1989, kdy proběhl jejich odchod?
Ukázka popisuje formou skečů, rozhovorů, fiktivních reportáží a scének dobu Jiřího z Poděbrad.
Český kazatel a církevní reformátor mistr Jan Hus hlásal pravdu, a znelíbil se tak mnoha mocným a ziskuchtivým lidem. V té době už dost rozvrácená církev nepotřebovala dalšího buřiče, který se vzpírá zavedeným pořádkům. Jan Hus dostal šanci odvolat své učení a popřít pravdu, kterou šířil mezi lidmi, protože však byl čestným člověkem a nemohl se smířit se lží, byl nakonec upálen. A co jeho smrt vyvolala? To se dozvíte v dalším díle Sám v muzeu.
S doktorem Emilem Holubem se podíváme na jeho slavné výpravy do Afriky. Jaké bylo jeho dobrodružství s bojovnými Mašukulumby, s jedním z nejstrašnějších domorodých kmenů? A co mu napsal Charles Darwin?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.