03:27
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Vysvětlení principu i užitku fotosyntézy. Přeměna oxidu uhličitého a vody na cukr a kyslík probíhá v rostlinách za pomoci zeleného barviva – chlorofylu. Bez tohoto procesu by na Zemi neexistoval život v dnešní podobě.
Popis výroby mýdla z vepřového sádla a hydroxidu sodného. Vysvětlení rozkladu tuku přerušením esterové vazby v tuku, vysvětlení principu zmýdelnění.
Fyzik Eric Betzig obdržel v roce 2014 Nobelovu cenu za chemii. Pomocí 3D mikroskopu dokáže sledovat proteiny a jejich změny, které se podílejí na rozvoji Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby. Při pozorování buněk využívá fluorescenci.
V pokusu uvidíme, jak některé potraviny obsahující zdánlivě pouze vzduch nesou velké množství energie ukryté v podobě tuku. Nevěříte? Tak pojďte experimentovat s námi! Ke křupkám přidáme kapalný kyslík, který je nehořlavý, ale podporuje hoření. Podívejte se, jaké množství energie se uvolní zapálením této směsi.
Triglyceroly se skládají z glycerolu, na kterém jsou navázané tři dlouhé řetězce mastných kyselin. Bionaftu lze připravit procesem zvaným transesterifikace, při kterém dojde k oddělení mastných kyselin od glycerolu. Zahřátý olej reaguje s methanolem za katalýzy hydroxidu sodného a reakcí vznikají methylestery neboli bionafta.
Experiment, při kterém si dokážeme, že lidský pot je slaný. Důkaz je proveden pomocí srážecí reakce se stříbrnými ionty. Při reakci vzniká bílá sraženina.
Co se stane, když lžičku s cukrem budeme zahřívat nad kahanem? Cukr po chvíli začíná hnědnout, protože probíhá jeho oxidace, kterou v potravinářství nazýváme karamelizace.
Na trhu se objevují televizory, které jsou schopné přenášet trojrozměrný obraz. Jaký je princip těchto televizí? Korejský výrobce dal přednost technologii kapalných krystalů s úsporným a výkonným podsvícením světelnými diodami. Naopak Japonci vyvinuli plazmové zobrazovače. Jak fungují?
Naše oči nám umožňují se orientovat v okolním prostředí. Existují však věci, které jsou tak malé, že je oči prostě nevidí. Pro takové případy máme mikroskopy, které zobrazí i ty nejmenší podrobnosti. Kdo a kdy ho vymyslel? A jak vlastně funguje? Kde leží hranice zvětšování mikroskopem? Jak malé částice umí dnešní vědci pozorovat? A proč to dělají? Jak si můžete vyrobit domácí mikroskop, vám ukáže Michael a Tereza.
Co je to okulár? Na jakém principu funguje objektiv? Jaké může být kulové zrcadlo? Které zvíře vidí monokulárně? Co tvoří optickou soustavu lupy? Co tvoří optickou soustavu oka? Jak se nazývá oční vada, při které člověk vidí špatně na blízko? Kdy byl patentován dalekohled? Kdo jako první namířil dalekohled k hvězdné obloze? Všechno se dozvíte v kvízu.
Návod na domácí výrobu funkčního dalekohledu.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.