01:57
Představujeme nové technologie, které mohou lidem s různými zdravotními postiženími usnadnit život. Například kamera, kterou lze připevnit na obrubu brýlí, a ona pak sama čte text nebo rozpoznává obličeje. Lidem, kteří nemohou ovládat končetiny nebo i hlas, pomáhá projekt Bazil. Rozpoznává frekvence mozkových vln a umožňuje tak ovládat elektroniku myšlenkou. Pro děti s vadou zraku je určena takzvaná hmatová kniha.
02:50
Co je to okulár? Na jakém principu funguje objektiv? Jaké může být kulové zrcadlo? Které zvíře vidí monokulárně? Co tvoří optickou soustavu lupy? Co tvoří optickou soustavu oka? Jak se nazývá oční vada, při které člověk vidí špatně na blízko? Kdy byl patentován dalekohled? Kdo jako první namířil dalekohled k hvězdné obloze? Všechno se dozvíte v kvízu.
05:45
Světlo vytvářejí fotony. Ty reagují různě, když narážejí na různé předměty. Odraz světla určuje to, co vidíme v zrcadle. Tento rozdíl můžeme pozorovat v případě dopadu na ploché či vypouklé zrcadlo. Odraz světla lze také využít při výrobě kaleidoskopu a dalších pokusech s odrazovou plochou.
05:00
V oddělení optiky Fyzikálního ústavu Univerzity Karlovy vyrábí tým pracovníků optické prvky, které se užívají v astronomii, bezpečnostních systémech i v kosmickém výzkumu. Jelikož tu technici většinou pracují na vysoce specializovaných zakázkách v malých sériích, vyžaduje jejich činnost poměrně velký podíl ruční práce a velkou míru zručnosti. Kromě špičkové měřicí techniky se tu proto uplatní i stroje staré zhruba sto let.
00:00
Očerníme-li vajíčko pomocí svíčky a vložíme do vody, mastné saze začnou odpuzovat vodu. Vznikne tenká vzduchová vrstva a díky odrazu světla krásný optický jev. Dáme-li vajíčko na několik hodin do octa, jeho skořápka se zcela rozpustí. Když ho pak namočíme do roztoku obarveného fixou, bude krásně svítit. Uvidíte jednoduchý trik, jak se dá vajíčko vyfouknout. A jak vypadá vyfouknuté vajíčko po lázni v octu? Stavba vajíčka je natolik pevná, že ho v dlani nerozmáčknete, ale když si vezmete prstýnek, tak se to podaří.
00:00
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
04:33
Popis a funkce virtuálního 3D modelu Hubbleova teleskopu. Jak se pohybuje ve vesmíru a jaká pozorování umožnil. Stal se oknem do vesmíru. Umožnil náhled hluboko do Mléčné dráhy a nový pohled na evoluci vesmíru. Významný experiment, kdy během několika týdnů byl pozorován jeden malý kousek oblohy, umožnil vidět až 3000 galaxií. Poprvé v historii dokázal nafotit okolí černé díry.
03:16
Reportáž o tom, jak funguje největší dalekohled u nás. Redaktor se věnuje i tomu, jak o něj vědci pečují a co s ním pozorují.
02:07
Návod na domácí výrobu optického přístroje – periskopu.
01:50
Krátká ukázka popisuje, z čeho se skládá lidské oko, jak funguje a jak probíhá vyšetření oka.
02:38
Návod na domácí výrobu funkčního dalekohledu.
01:20
Selenit, což je vlastně krystal sádrovce, má zvláštní vláknitou strukturu a každé vlákno přenáší světlo z jedné strany na druhou. Když přiložíme krystal na nápis v časopise, tento nápis se zobrazí na horní ploše krystalu. Každé vlákno selenitu funguje jako optické vlákno, které přenáší světlo z jedné strany na druhou, a světlo z něj nevyletí díky úplnému odrazu.