03:27
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Vysvětlení principu i užitku fotosyntézy. Přeměna oxidu uhličitého a vody na cukr a kyslík probíhá v rostlinách za pomoci zeleného barviva – chlorofylu. Bez tohoto procesu by na Zemi neexistoval život v dnešní podobě.
Popis výroby mýdla z vepřového sádla a hydroxidu sodného. Vysvětlení rozkladu tuku přerušením esterové vazby v tuku, vysvětlení principu zmýdelnění.
Fyzik Eric Betzig obdržel v roce 2014 Nobelovu cenu za chemii. Pomocí 3D mikroskopu dokáže sledovat proteiny a jejich změny, které se podílejí na rozvoji Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby. Při pozorování buněk využívá fluorescenci.
Pokud smícháte to správné množství vody se správným množstvím kukuřičné mouky, získáte tekutinu, která se při úderu zpevní. Takové speciální kapaliny jsou známé jako „dilatant liquids“ neboli roztažné tekutiny. Michael vás seznámí s receptem na takovou domácí tekutinu a odhalí její kouzlo. A pokud se někdy chytíte do pasti tekutého písku, budete rádi, že jste tento Michaelův experiment viděli.
Do našeho životního prostředí se dostávají chemické látky, se kterými si příroda neumí poradit. Takovou látkou je například TPC - trichlórpropan. V laboratoři vyvinuli enzym - rodokokus, který spouští a urychluje chemickou reakci, při které se tato látka rozkládá. V ukázce je vysvětlen vznik enzymu i jeho funkce.
Věděli jste, že tělní tekutiny jsou slané? Pro správnou funkci těla je důležitá zejména rovnováha iontů sodíku a draslíku procházejících přes buněčnou membránu. Pochopení významu solí v lidském těle je důležité pro správnou výživu, ale i pro vývoj léčiv. Díky soli lze izolovat bílkoviny. V ukázce uvidíte jednoduchý domácí experiment: izolace bílkoviny z vaječného bílku a nejen to. Zjistíte, že v současné době probíhají počítačové experimenty, při nichž se studuje molekulární struktura proteinů.
Rozhovor s Benem Feringou, nositelem Nobelovy ceny za chemii 2016, který vymyslel nanoautíčka tisíckrát tenčí než vlas. Jsou schopna dopravovat léky v těle či pomáhat v boji proti rezistenci vůči antibiotikům.
Co je to okulár? Na jakém principu funguje objektiv? Jaké může být kulové zrcadlo? Které zvíře vidí monokulárně? Co tvoří optickou soustavu lupy? Co tvoří optickou soustavu oka? Jak se nazývá oční vada, při které člověk vidí špatně na blízko? Kdy byl patentován dalekohled? Kdo jako první namířil dalekohled k hvězdné obloze? Všechno se dozvíte v kvízu.
Návod na domácí výrobu funkčního dalekohledu.
V oddělení optiky Fyzikálního ústavu Univerzity Karlovy vyrábí tým pracovníků optické prvky, které se užívají v astronomii, bezpečnostních systémech i v kosmickém výzkumu. Jelikož tu technici většinou pracují na vysoce specializovaných zakázkách v malých sériích, vyžaduje jejich činnost poměrně velký podíl ruční práce a velkou míru zručnosti. Kromě špičkové měřicí techniky se tu proto uplatní i stroje staré zhruba sto let.
Jak se vlastně staví největší radiový dalekohled na světě? Tím, že se spojí antény v různých zemích a vytvoří jediná superpočítačová síť, díky níž astronomové obdrží obrázky vesmíru s obrovským rozlišením. Tato síť se totiž chová jako jeden teleskop s poloměrem o velikosti třeba celého kontinentu. Mezinárodní projekt tak umožní otevřít naprosto novou éru radiové astronomie, díky níž nahlédneme do bezprostřední blízkosti černých děr.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.