03:27
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Vysvětlení principu i užitku fotosyntézy. Přeměna oxidu uhličitého a vody na cukr a kyslík probíhá v rostlinách za pomoci zeleného barviva – chlorofylu. Bez tohoto procesu by na Zemi neexistoval život v dnešní podobě.
Popis výroby mýdla z vepřového sádla a hydroxidu sodného. Vysvětlení rozkladu tuku přerušením esterové vazby v tuku, vysvětlení principu zmýdelnění.
Jak lze izolovat DNA z banánu? Při pokusu banán rozmačkáme, přidáme teplou vodu a chlorid sodný. Sůl naruší stěny buněk a uvolní DNA do vody. Směs přefiltrujeme a přidáme alkohol, ve kterém se DNA sráží.
Světlo vytvářejí fotony. Ty reagují různě, když narážejí na různé předměty. Odraz světla určuje to, co vidíme v zrcadle. Tento rozdíl můžeme pozorovat v případě dopadu na ploché či vypouklé zrcadlo. Odraz světla lze také využít při výrobě kaleidoskopu a dalších pokusech s odrazovou plochou.
Fyzik Eric Betzig obdržel v roce 2014 Nobelovu cenu za chemii. Pomocí 3D mikroskopu dokáže sledovat proteiny a jejich změny, které se podílejí na rozvoji Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby. Při pozorování buněk využívá fluorescenci.
Naše běžné vaření je vlastně využíváním procesů fyzikální chemie. Teplo způsobuje koagulaci bílkovin, solení i ocet mění prostředí, ve kterém se vaří, prášek do pečiva způsobuje nadouvání těsta. Stále populárnější je ale tzv. molekulární gastronomie. Molekulární kuchyně zapojuje do přípravy jídel postupy, které známe spíše z chemické laboratoře. Třeba infračervené záření nebo kapalný dusík.
Portrét nositele Nobelovy ceny za rok 2008 Martina Chalfieho. Jeho objev využití zeleného fluorescenčního proteinu, pomocí kterého se dají sledovat jednotlivé buňky, pomáhá k pochopení řady nemocí.
Nobelova cena za chemii byla udělena za vývoj tzv. genetických nůžek. Spočívá v tom, že chybné místo DNA se přestřihne bílkovinou Cas9. Buňka si jej buď opraví sama, nebo se vloží do organismu jiná sekvence. Tato revoluční metoda má význam např. pro léčbu vrozených vad.
Rozhovor s Adou Yonath, jednou ze 4 žen, které obdržely Nobelovu cenu za chemii. Dostala ji v roce 2009 za to, že popsala strukturu a fungování ribozomů, které tvoří bílkoviny. K výzkumu struktury použila rentgenovou krystalografii. Její výzkum je důležitý pro vývoj antibiotik.
3D začíná vládnout světu zprostředkovanému obrazem – můžeme se takto proletět vesmírem a projet na Marsu. Michael nám však odhalí záhadu optických jevů pomocí soustavy zrcadel. Jejich objasnění umožní jen 3D obraz. Uvidí jej pouze diváci vybavení brýlemi, tak si je nezapomeňte opatřit!
Současné dalekohledy se radikálně liší od svých klasických předchůdců. Jejich montáže, tedy způsoby upevnění, jsou menší a umožňují sledovat pohyb hvězdné oblohy. Zdokonalila se i zrcadla dalekohledů. Bývala tlustá a těžká, zatímco dnes jsou tenká a lehká. A jejich řízení převzaly počítače. Navíc ostrý obraz umožňují postupy zvané aktivní a adaptivní optika. Některé z nich si můžete prohlédnout ve Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně.
Popis a funkce virtuálního 3D modelu Hubbleova teleskopu. Jak se pohybuje ve vesmíru a jaká pozorování umožnil. Stal se oknem do vesmíru. Umožnil náhled hluboko do Mléčné dráhy a nový pohled na evoluci vesmíru. Významný experiment, kdy během několika týdnů byl pozorován jeden malý kousek oblohy, umožnil vidět až 3000 galaxií. Poprvé v historii dokázal nafotit okolí černé díry.
Návod na domácí výrobu funkčního dalekohledu.
12 741
706
4 256
1 182
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.