04:43
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Československo po nástupu komunistického režimu v roce 1948 mělo stále přídělový systém. Zrušen byl až v roce 1953 při kontroverzní měnové reformě. Hospodářství padesátých let bylo poznamenáno kolektivizací zemědělství a preferencí těžkého průmyslu. Podívejte se na obraz reality československého hospodářství na pozadí příběhu firmy vyrábějící slavné a tradiční olomoucké tvarůžky.
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
Většinu Československa na konci druhé světové války osvobodila Rudá armáda, západní Čechy armáda americká. Právě americký podíl na osvobození byl v době komunismu záměrně přehlížen a zamlčován. Pasáž přináší mj. pohled do dobových kronik, které obsahují cenné informace o pohledu veřejnosti na americké vojáky.
Po první světové válce došlo k útlumu ve výrobě zbraní a mnohé zbrojovky hledaly nový výrobní program. Řešení se ukázalo ve výrobě motocyklů a aut. Vzniklo neuvěřitelné množství značek těchto nových dopravních prostředků. Mezi nim vynikala česká motorka značky Jawa.
Černouhelný důl Michal v Ostravě má dlouhou historii, která začíná v polovině 19. století. Zažil největší rozmach hornické činnosti na Ostravsku a dnes slouží jako muzeum, které důl prezentuje ve stavu tzv. posledního pracovního dne. Podívejte se nejen na historii dolu, ale i na těžkou práci horníků při dolování uhlí.
Vodní nádrž Lipno, přezdívaná české moře, je největší vodní plochou v Česku. Slouží také jako výrobna elektrické energie. Pomocí dobových záběrů se dozvíme, co všechno provázelo vznik tohoto vodního díla, které je v provozu od roku 1959. Stavba přehrady výrazně pozměnila ráz místní krajiny, řada obcí a osad zanikla, a o domov tak přišlo více než 1700 lidí.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena nespokojenost poddaných s robotou a selské bouře v 17. století, zejména pak povstání Chodů v roce 1693.
Historie plzeňské Škodovky se začala psát v polovině 19. století. Ještě před jeho koncem z ní vyrostl největší průmyslový podnik Rakouska-Uherska. Za první republiky kupuje i mladoboleslavskou automobilku nebo letňanskou Avii. Jaké byly její osudy po okupaci v roce 1939 a během druhé světové války?
Co všechno přinášejí koně lidem? A jak dlouho už jejich soužití trvá? Kůň je symbolem energie, síly a rychlosti. Zpočátku byl pro člověka pouze loveným zvířetem, později se pro něj na několik tisíciletí stal nejvýznamnějším dopravním prostředkem. Kdy a kde došlo k domestikaci koně? A jak se v průběhu času vyvíjel do své dnešní podoby a jak se zapsal do lidských dějin? Podívejte se.
Počátky firmy Baťa spadají do konce 19. století. Přes úspěchy v první dekádě 20. století a zapojení moderních postupů do výroby obuvi počátkem vzniku obuvnického impéria byla první světová válka a válečná produkce firmy. Baťovy postupy a mechanizace práce šly ruku v ruce s různými restriktivními opatřeními vůči zaměstnancům, zákazem odborů a organizací hájících práva zaměstnanců.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.