02:39
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena nespokojenost poddaných s robotou a selské bouře v 17. století, zejména pak povstání Chodů v roce 1693.
Jedním z nejvýznamnějších střetů sedmileté války byla bitva u Kolína, která proběhla v roce 1757. Ve videu se dozvíme několik základních informací o sedmileté válce a o průběhu samotné bitvy u Kolína.
Unikátní dokument Evy Tomanové přibližuje životní osudy pamětnice narozené v roce 1918, které se přirozeně prolínají s osudy československého státu. Paní Šrůtková se narodila v říjnu 1918 ve Vídni. Její život je propleten s velkými událostmi naší republiky. V dokumentu vzpomíná na heydrichiádu, okupaci i na svobodu po roce 1989. Dokument propojuje malé osobní dějiny s velkými národními dějinami. Vzniká tak výjimečné, pravdivé a především osobní svědectví, kdy můžeme sledovat, jak čas odděluje v pamětech stoletého člověka podstatné od nepodstatného.
Zámek Hradec nad Moravicí patří k nejvýznamnějším památkám Moravskoslezského kraje. Najdeme v něm největší zámeckou sbírku orientálního umění v Česku nebo například cemballo W. A. Mozarta. Nyní máme možnost si zámek prohlédnout po rozsáhlé rekonstrukci, ukončené v roce 2014.
Napoleonské války jsou v českém povědomí spojovány především s tzv. bitvou tří císařů u Slavkova v roce 1805. Mnohem zásadnějším střetem pro konečný výsledek napoleonských válek byla dnes již téměř zapomenutá bitva u Chlumce a Přestanova v severních Čechách. Napoleonovi se po předchozím vítězství u Drážďan v roce 1813 naskytla možnost vpádu na území Čech. Spojené armády Rakouska, Ruska a Pruska však francouzským vojskům zastavily postup.
Světová výstava Expo 58 byla zajímavá díky první poválečné konfrontaci Východu a Západu. Pro Československo výstava znamenala nečekaný úspěch, náš pavilon v Bruselu zhlédlo tehdy více než šest milionů návštěvníků. Československé exponáty přihlášené do soutěže získaly desítky cen, diplomů a medailí, nejvíce ze všech účastníků.
Rodina sedláka Jana Broje hospodařila po generace. V 50. letech 20. století se však musela vypořádat s kolektivizací venkova. Ve videu zazní autentická vzpomínka Jana Broje na násilné zabírání zemědělské půdy.
Po odsunu německého obyvatelstva z pohraničí se vláda snažila přilákat do této oblasti nové obyvatele. Mnozí zájemci ale pouze sklidili úrodu, získali zdarma hospodářské vybavení a odstěhovali se zpátky do vnitrozemí. Mnoho domů bylo nakonec strženo a zanikly celé osady. Definitivně se tak změnila tvář českého pohraničí.
Do první poloviny devatenáctého století sahají počátky jedné z největších českých firem na hudební nástroje. Václav František Červený v Hradci Králové vybudoval rodinnou firmu, která díky svému umu a příležitostem existovala několik generací. Sám byl významnou postavou královéhradecké společnosti, mimo jiné starostou Sokola. Podívejte se na stručnou historii jedné rodinné firmy.
Existují důkazy o tom, že pračlověk nejedl pouze maso, ale že se živil i rostlinnou stravou. Také již tušil, že bylinky uzdravují. Za to, že se na bylinky nezapomnělo, vděčíme i králi Karlu Velikému, velkému fanouškovi léčivých účinků bylin.
Uplynulo už více než 80 let od podpisu mnichovské dohody, která zpečetila náš osud během druhé světové války. V kreslené reportáži z pořadu Zprávičky se dozvíte, co podpis mnichovské dohody znamenal pro tehdejší Československo. Naši občané často hovoří o mnichovské zradě, spojenci se jejím podpisem snažili vyhnout válce. Ustupovat zlu se zkrátka nevyplácí.
Zavzpomínejme na život českého vynálezce gelových kontaktních čoček. Otto Wichterle studoval chemicko-technické inženýrství a podílel se na řadě vynálezů. Jeho největším vynálezem byly kontaktní čočky. Zjistěte, jak mu při výrobě jejich prototypu pomohla stavebnice Merkur.
Válkou zpustošenou českou zemi opouští nekatolická šlechta a inteligence a přichází jezuitský řád a baroko. Centrem pozornosti se opět stává Bůh.
13 241
745
4 537
1 243
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.