04:43
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Československo po nástupu komunistického režimu v roce 1948 mělo stále přídělový systém. Zrušen byl až v roce 1953 při kontroverzní měnové reformě. Hospodářství padesátých let bylo poznamenáno kolektivizací zemědělství a preferencí těžkého průmyslu. Podívejte se na obraz reality československého hospodářství na pozadí příběhu firmy vyrábějící slavné a tradiční olomoucké tvarůžky.
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
Písecký podnik JITEX byl v druhé polovině 20. století největším textilním výrobcem v Československu. Založen byl v roce 1949 jako výsledek rozhodnutí tehdejšího režimu podpořit ekonomicky slabší region novým průmyslovým závodem. Dokument z roku 1987 ukazuje výrobní sortiment podniku v druhé polovině 80. let, postupy výroby, návrhy módních kolekcí a dobový komentář, který otevřeně kritizuje některé slabiny centrálně plánovaného hospodářství.
Vodní nádrž Lipno, přezdívaná české moře, je největší vodní plochou v Česku. Slouží také jako výrobna elektrické energie. Pomocí dobových záběrů se dozvíme, co všechno provázelo vznik tohoto vodního díla, které je v provozu od roku 1959. Stavba přehrady výrazně pozměnila ráz místní krajiny, řada obcí a osad zanikla, a o domov tak přišlo více než 1700 lidí.
V březnu 1939 byl na území Čech a Moravy zřízen protektorát, tedy ochrana našeho území Německem. Až při nástupu Reinharda Heydricha ale dostala tato "ochrana" své bližší podoby.
Za účasti desítek tisíc občanů byl v roce 1955 odhalen pomník J. V. Stalina na pražském letenském návrší. Dobové zpravodajství o odhalení Stalinova pomníku.
Život našich předků byl spjat s půdou a jejím obděláváním. Podívejte se na stručný vývoj lidských pomocníků při orbě, od nejstarších nástrojů, které kdy lidé vzali do ruky, až po parní pluhy. Včetně jednoho českého vynálezu, který se rozšířil do celého světa.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen dopad světové hospodářské krize na československou ekonomiku ve 30. letech. Milion nezaměstnaných se stal živnou půdou pro různé extremisty.
České stavovské povstání, bitvu na Bílé hoře i popravu 27 představitelů na Staroměstském náměstí máme většinou ve všeobecné paměti. Ale vedle politických dějin jsou stejně důležité i hospodářské aspekty českých raně novověkých dějin. Jaká byla hospodářská situace na prahu třicetileté války? A co to byla tak zvaná kaláda v roce 1623?
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.