06:03
Území Podkarpatské Rusi bylo v letech 1919–1939 součástí Československa. Po 2. světové válce ale SSSR vznesl na toto území nárok, což bylo v rozporu se záměrem prezidenta Edvarda Beneše obnovit Československo v jeho předmnichovských hranicích. K podobným změnám bylo donuceno také například Polsko a Rumunsko. Okolnosti této územní změny komentuje historik David Svoboda.
V druhé polovině 19. století odešlo z rakouské monarchie asi šestnáct tisíc Čechů kvůli těžkým životním podmínkám. Zvláště je lákalo velké množství levné zemědělské půdy a další výhody, které jim slibovalo carské Rusko. Na Volyni vzniklo mnoho českých vesnic, další část se usadila v již existujících sídlech. Češi sem přinesli své zkušenosti i znalosti a podstatně přispěli ke zvýšení hospodářské a kulturní úrovně. Podívejte se na stručnou historii jejich počátků na Volyni.
Na pomezí Ukrajiny a Polska žila řada Volyňských Čechů už od poloviny 19. století. Protrpěli tady dvě světové války; a tu druhou provázelo skutečně nelítostné masové vraždění. Před 70 lety, počátkem jara 1944, se naši krajani hromadně hlásili do československé východní armády. Po osvobození se pak většina z nich vrátila do své původní vlasti.
Vzpomínky krymských Tatarů na jejich pokusy vrátit se z vyhnanství zpět na Krym, z něhož byli za stalinského režimu hromadně vysídleni až do Uzbekistánu a do Střední Asie.
Válka po 44 dnech skončila, Arméni prohráli. Loučí se s domovy i posvátnými místy, které musí opustit. Cítí se zrazeni svými politiky. Zapalují vlastní domy, aby v nich nově příchozí nemohli žít. Podobně jako Azerové, kteří jako národnostní menšina z Karabachu odcházeli před 25 lety, kdy naopak zvítězili Arméni. Spory o toto území trvají ale už 100 let. Otcové hledají těla padlých synů. Zasetá nenávist má opět hlubší a silnější kořeny.
Po útoku Hamásu z 7. října 2023 Izrael zareagoval vlastní vojenskou operací. Dokument (2024) vysvětluje, jak izraelské jednotky musely změnit strategii boje, jak se Hamás ukrýval blízko civilistů, ba dokonce v blízkosti centrály OSN, a jak válka změnila Gazu k nepoznání.
Dělostřelecká tvrz Hanička byla vybudována v letech 1936–1938 jako součást československého opevnění proti rozpínajícímu se hitlerovskému Německu. Opevnění, které padlo do rukou Němcům po mnichovské dohodě roku 1938, se skládalo z těžkých i lehkých objektů a dělostřeleckých tvrzí. Hanička je jednou z pěti a zároveň největší z tvrzí, které se podařilo stavebně dokončit. Za komunistického režimu byla přestavována na protiatomový kryt, který by sloužil rozvědce.
Vypravíme se do Budapešti, kde si prohlédneme místní nejznámější pamětihodnosti: Budínský hrad, budovu maďarského parlamentu, Rybářskou baštu, více než stovku termálních pramenů, největší zemědělské muzeum v Evropě a spousty dalších unikátních architektonických, uměleckých i přírodních památek.
Skotští nacionalisté usilovali v roce 2022 o vyhlášení referenda o skotské nezávislosti. Hlavním důvodem bylo především nedávné vystoupení Británie z Evropské unie. Britský nejvyšší soud však rozhodl o tom, že k vyhlášení referenda potřebuje skotská strana souhlas londýnské vlády. Její členové ale argumentují tím, že referendum o nezávislosti není možné opakovat každých deset let – referendum o této otázce se totiž konalo v roce 2014.
Evropské země očima dětí. Seznamte se se zemí, které vládne král. Zjistíte, jak vypadá švédská tradice prodeje májových květů, a při tom se seznámíte s inspirativním prostředím švédské školy, s typickou švédskou rodinou a skautským táborem.
Makedonie byla kolébkou antické civilizace, jako první v Evropě se tu objevili křesťané a působili tu světci Cyril a Metoděj před tím, než přišli na misi do Čech. Pořad je o zemi, která do značné míry určovala dějiny dnešní Evropy. Mnohá místa, která bohaté dějiny připomínají, leží v údolí řeky Vardar.
Zahraniční zpravodaj ČT představuje Sankt Petěrburg. Kromě architektury a hlavních památek ukazuje i carskou manufakturu porcelánu a ledoborec Krasin.
Na západě Číny daleko od velkých měst se rozkládá provincie Sin-ťiang, v níž žije 12 milionů Ujgurů. Komunistický režim toto muslimské etnikum krutě utlačuje pod ideologistickou zástěrkou převýchovy. V exkluzivním rozhovoru s čelní představitelkou ujgurského exilu se dozvíme o metodách čínského útlaku, pracovních táborech, do nichž jsou mnozí Ujgurové zavíráni, šikaně a dalších příkladech porušování lidských práv v provincii. Proč svět ignoruje jejich diskriminaci? Podívejte na rozhovor Jakuba Železného.
Pasáž zachycuje stylem „on the road“ cestu humanitárních pracovníků v roce 2012 z Prahy až do nemocnice v Šali a přibližuje jejich očima čečenský konflikt.
S úmrtím královny Alžběty II. na podzim 2022 se opět vynořila otázka zrušení britské monarchie. Jak by to šlo provést, se dozvíte v krátkém videu.
Americko-kubánské vztahy prošly od počátku 20. století velkými proměnami. Silný vliv Spojených států amerických na Kubě zpřetrhal po roce 1959 kubánský vůdce Fidel Castro, který se výrazně orientoval na spolupráci se zeměmi východního bloku a zejména se Sovětským svazem. Vrcholem napětí pak byla tzv. Karibská krize v roce 1962, kdy byl svět na pokraji jaderného konfliktu. Po nástupu Raúla Castra k moci v roce 2006 se vyhrocené vztahy začaly opět pozvolna proměňovat.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.