Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Příběh usměvavé Kurdky Silvy, která utekla se svou rodinou ze Sýrie do Česka. Ve škole je velmi oblíbená. V dokumentu nás seznamuje se zvyky a pokrmy své země i svátkem ramadánem a vypráví o tom, jak to chodí u nich doma.
Zhlédněte rozhovor s jedním z nejpřekládanějších českých žijících autorů, Ivanem Klímou, při příležitosti sedmdesátiletého výročí osvobození Osvětimi. Vzhledem ke svému židovskému původu Ivan Klíma strávil dětství v terezínském koncentračním táboře.
Romana nechtěně otěhotněla s ženatým přítelem a rozhoduje se mezi umělým ukončením těhotenství a životem svobodné matky. V podobné situaci se ocitla i Ivana, která se rozhodla pro zákrok, ale poté, co ho absolvovala, se u ní dostavilo trauma v podobě postinterrupčního syndromu.
Pachatel, spolužáci, rodina a odborníci ze školy pátrají po příčině střeleckého útoku na brněnské střední škole. Kdo za něj skutečně může? Je vinný jenom ten, kdo vzal do ruky zbraň? Ovlivnila útočníka rodinná situace? Řeší se ale i následky útoku. Rozchod, obviňování, nenávist, ale i nový pohled na svět. Jaké emoce se v jednotlivých postavách ještě skrývají?
Násilí se line celou lidskou historií a ozbrojené konflikty jsou nedílnou součástí života. Každý stát má dnes vlastní armádu, ta však plní důležitou funkci i v dobách míru.
Bývalý ministr zahraničí ČR se ve spojitosti s rusko-ukrajinským konfliktem zamýšlí nad reformou OSN. Přichází reforma včas? Je dostačující nové pravidlo, že stálí členové musejí podat vysvětlení při využití práva veta? A neměly by mít možnost více promlouvat i další země, jako je například Indie, Japonsko či Brazílie?
Evropská komise v roce 2019 navrhla a odhlasovala směrnici, která by vedla ke zrušení střídání letního a standardního času, a to v roce 2021. K tomu však v tomto termínu nedošlo. Europoslanec Pavel Svoboda popisuje kroky legislativního procesu pro to, aby ukončení střídání časů nastalo.
Chystáte se na zahraniční dovolenou a myslíte si, že stačí si zabalit? Určitě je důležité myslet i na to, jak budete platit (kartou nebo v hotovosti), jak jsou v dané zemi účtovány služby za telefon a mobilní data. A když už pojedete zpátky, nezapomeňte si zjistit, co můžete ze země vyvézt v kufru.
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Azylant Bahjat Sido s rodinou má už české doklady a získal sociální bydlení v Praze. Všichni mu pomáhají. Má to však háček, on se rozhodl jinak.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.