09:31
Území Podkarpatské Rusi bylo součástí Československa v letech 1919–1939. Po 2. světové válce ale SSSR vzneslo nárok na toto území, což bylo v rozporu se záměrem prezidenta Edvarda Beneše obnovit Československo v jeho předmnichovských hranicích. Okolnosti této územní změny komentuje historik David Svoboda.
V druhé polovině 19. století odešlo z rakouské monarchie asi šestnáct tisíc Čechů kvůli těžkým životním podmínkám. Zvláště je lákalo velké množství levné zemědělské půdy a další výhody, které jim slibovalo carské Rusko. Na Volyni vzniklo mnoho českých vesnic, další část se usadila v již existujících sídlech. Češi sem přinesli své zkušenosti i znalosti a podstatně přispěli ke zvýšení hospodářské a kulturní úrovně. Podívejte se na stručnou historii jejich počátků na Volyni.
Na Ukrajině se známkuje obráceně. Jinak ale české a ukrajinské děti nic obráceně nezažívají, radují se ze stejných věcí. Jakub má pět sourozenců, se kterými slaví své desáté narozeniny.
Dnešní ukrajinská Volyň bývala místem, kde vedle sebe žilo ve shodě několik národností - Ukrajinci, Poláci, Židé, a také Volyňští Češi. Druhá světová válka ale obrátila zdejší obyvatele proti sobě a přinesla události, které všechno změnily.
Pojďme se společně podívat na průběh bitvy u Sokolova v roce 1943. Sokolovo je vesnice na východní Ukrajině a právě českoslovenští vojáci tady bojovali proti německým nacistům a pomáhali pak i s osvobozením Československa. Velitel Čechoslováků z bitvy u Sokolova, Ludvík Svoboda, se později stal naším prezidentem. V bitvě padlo mnoho našich vojáků a také Otakar Jaroš, podle kterého se jmenují dodnes některé základní a mateřské školy.
Na Krymu a ve stepích jižní Ukrajiny žijí potomci tří původních národů, na kterých se podepsaly tragické události dvacátého století. Krymští Tataři, Karaimové i Krymčakové se snaží své tradice zachovat, i když jim doba zrovna nepřeje.
Reportáž o překvapivé abdikaci malajsijského krále ukazuje politický systém této asijské země.
Největší jihokorejský ostrov Čedžu je vulkanického původu. Nalezneme zde unikátní tufové hory a krátery, díky kterým byl ostrov zařazen mezi nových 7 divů přírody. Mimo přírodu je ostrov zajímavý i tradicemi. Jednou z místních zvyklostí je čajový obřad, který pomáhá nalézt vnitřní klid a harmonii. Po obřadu uvidíme také pěstování jeho hlavní přísady. Čaj však není jedinou plodinou, jež se na ostrově pěstuje - za zmínku stojí i pěstování mandarinek, pro které na ostrově panují ideální podmínky.
Na severu Korejského poloostrova vládne stalinistický diktátor a hladomor, na jihu funguje demokracie a jedna z nejdynamičtějších ekonomik světa. Ani po 75 letech se ale Korea nevzdává snu na opětovné sjednocení. Příběh rozděleného národa připomíná Muzeum korejské války v Soulu.
Obrazově bohaté vyprávění o Angole. Usměvaví lidé, nádherná příroda, ale také pozůstatky války a chudoba – to všechno jsou tváře této země.
Znáte základní fakta o Slovinsku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Tento hornatý stát je hodně zalesněný a plný horských řek. Podoba hlavního města Lublaně je silně ovlivněná architektem Josipem Plečnikem. Chloubou Slovinska jsou lipicáni, drezírovaní bílí koně. Postojenskými jeskyněmi, kde žije speciální „člověčí“ ryba, se můžete projet vláčkem. Mají tu skvělou zmrzlinu a našel se tu nejstarší hudební nástroj na světě.
Kurzemsko je západní region dnešního Lotyšska, který se do roku 1918 nazýval Kuronsko. My se v Kurzemsku podíváme do starého města Kuldiga, navštívíme nejširší evropský vodopád, za nejsevernějšími evropskými vinicemi zamíříme do městečka Sabile a na závěr se vypravíme na romantický zámek Jaunmoku.
V Dháce, hlavním městě Bangladéše, žije velká část obyvatel ve slumech a denně do města proudí další lidé. S rostoucí populací města dochází k zahušťování počtu lidí i ve slumech a s tím přichází zvýšené šíření nemocí.
Navštívíme kraj La Mancha, známý z románu o Donu Quijotovi, pro který jsou typická políčka šafránu, rozsáhlé vinice a olivovníkové háje. Turisty v kraji lákají hlavně větrné mlýny, vesnice, hospody a křižovatky, kde se odehrávaly příběhy potulného rytíře a jeho věrného druha, které si v reportáži připomeneme.
Na Menorce najdeme zhruba 1500 prehistorických památek. Kamenné monumenty ve tvaru písmene T (tauly) jsou největší záhadou ostrova. Nejspíše sloužily k náboženským obřadům. V blízkosti taulů se často nachází talayoty, tehdejší strážní věže. Zajímavé jsou i navety, které se využívaly jako hrobky, nebo skalní jeskyně s rozličnými funkcemi.
Brest je město v západním Bělorusku nad řekou Bug. Město se stalo jedním z center počátečního odporu Rudé armády během druhé světové války, kdy sovětští vojáci bránili Brestskou pevnost. Právě tady nacisté začali hlavní nápor útoku na Sovětský svaz. Boje druhé světové války zničily velkou část země, Bělorusko muselo být od základů postaveno znovu.
Počasí na skotském ostrově Skye je typicky oceánské, déšť během chvíle vystřídá slunce a zase naopak. Příroda na samotném ostrově je opravdu mimořádná. Nádherné přírodní scenérie doplňuje i středověký hrad Eilean Donan z počátku 13. století.
Vizuálně působivé představení Gibraltaru, poslední britské kolonie v Evropě.
10 507
492
2 785
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.