09:31
Území Podkarpatské Rusi bylo v letech 1919–1939 součástí Československa. Po 2. světové válce ale SSSR vznesl na toto území nárok, což bylo v rozporu se záměrem prezidenta Edvarda Beneše obnovit Československo v jeho předmnichovských hranicích. K podobným změnám bylo donuceno také například Polsko a Rumunsko. Okolnosti této územní změny komentuje historik David Svoboda.
V druhé polovině 19. století odešlo z rakouské monarchie asi šestnáct tisíc Čechů kvůli těžkým životním podmínkám. Zvláště je lákalo velké množství levné zemědělské půdy a další výhody, které jim slibovalo carské Rusko. Na Volyni vzniklo mnoho českých vesnic, další část se usadila v již existujících sídlech. Češi sem přinesli své zkušenosti i znalosti a podstatně přispěli ke zvýšení hospodářské a kulturní úrovně. Podívejte se na stručnou historii jejich počátků na Volyni.
Na pomezí Ukrajiny a Polska žila řada Volyňských Čechů už od poloviny 19. století. Protrpěli tady dvě světové války; a tu druhou provázelo skutečně nelítostné masové vraždění. Před 70 lety, počátkem jara 1944, se naši krajani hromadně hlásili do československé východní armády. Po osvobození se pak většina z nich vrátila do své původní vlasti.
Na Krymu a ve stepích jižní Ukrajiny žijí potomci tří původních národů, na kterých se podepsaly tragické události dvacátého století. Krymští Tataři, Karaimové i Krymčakové se snaží své tradice zachovat, i když jim doba zrovna nepřeje.
Lvov bývá označován jako Jeruzalém východní Evropy. Za své město ho považují Poláci i Ukrajinci, před lety byl ale také z části židovský a rakouský. Jeho historické centrum se formovalo za panování polských králů a Habsburků. Dnes je město na seznamu památek UNESCO.
V oblasti Champagne jsou vysazeny jen 3 % vinné révy pěstované ve Francii, přesto je víno odsud výjimečné. V následující reportáži se dozvíme o historii šampaňského vína a jeho charakteristických vlastnostech. Také uvidíme, jak oblast Champagne vypadá v době vinobraní.
Sůl z baskické provincie Araba je považována za jednu z nejkvalitnějších na světě. Solný roztok vyvěrá z podzemí z hloubky asi 2,5 kilometru a je pozůstatkem bývalého moře. Důmyslný systém kanálků rozvádí solný roztok do mělkých bazénů, kde se voda odpařuje a zůstává sůl. Následné zpracování je prováděno bez použití průmyslových čisticích látek, proto je sůl bohatá na minerály a stopové prvky.
Visegrád a Ostřihom jsou jedněmi z nejdůležitějších sídel maďarské historie. Na hradě Visegrád se roku 1335 konalo setkání tehdejších středoevropských panovníků včetně Jana Lucemburského. V Ostřihomi se zase v 10. století narodil první uherský král, Štěpán I., který je považován za zakladatele státu. Významnou pamětihodností města je ostřihomská bazilika, která patří k největším v Evropě. Ostřihom leží nedaleko hranic, stačí jen přejít most a ocitneme se na Slovensku ve městě Štúrovo.
Africký Kamerun je bývalá německá kolonie na pobřeží Guinejského zálivu. Na území přibližně šestkrát větším, než je Česká republika, žije asi 25 milionu lidí. Přestože životní úroveň v Kamerunu není vysoká, jedná se na africké poměry o poměrně stabilní stát, kde již více než čtyřicet let vládne stále stejný prezident. Kamerunu se však především vyhýbají etnické konflikty, které jsou tak typické pro řadu okolních zemí.
V roce 2000 začala v Izraeli tzv. druhá intifáda, další pokračování ozbrojených střetů na území státu Izrael. Vleklý spor mezi Židy a Palestinci se táhne již od konce druhé světové války a vyhlášení státu Izrael v roce 1948. Palestinci tehdy odmítli akceptovat plán OSN na rozdělení historické Palestiny mezi Židy a Palestince. Na počátku 90. let začal tzv. mírový proces na Blízkém východě, který však odmítají především radikálové na obou stranách. Právě nepokoje v roce 2000 mírový proces výrazně zkomplikovaly. Dnes jsou vztahy mezi oběma etniky o poznání klidnější, byť k úplnému míru mají daleko.
Nádherná příroda, výborné jídlo a hlavně nezvyklá kombinace kulturního odkazu buddhistických klášterů s všudypřítomnými atributy komunistického režimu. To je Vietnam. Cestou vlakem od severu k jihu země můžeme porovnat, jak se domovina Vietnamců liší od naší země.
Pro indickou komunitu v Ostravě i všechny příznivce indické kultury se v Expat centru konal indický večer, na kterém nechybělo tradiční indické jídlo a zábava.
Navštívíme starobylé moravské město Zábřeh, kde si prohlédneme městské muzeum, zámek, kostel svatého Bartoloměje i pozůstatky hradu jakožto nejstarší dochované památky tohoto města z poloviny 13. století. Připomenuta bude také místní historie rybníkářství a osobnosti, které zde v minulosti působily.
Navštívíme Jizerku (Malou Jizeru), snad nejznámější osadu na české straně Jizerských hor. Původními obyvateli byli čihaři, tedy lovci drobných ptáků. V 19. století se místní obyvatelé začali věnovat převážně výrobě skla a také hledání drahých kamenů poblíž zdejších řek a potoků. Dnes je Jizerka rájem cyklistů a lyžařů.
Reportáž o změně populační politiky Čínské lidové republiky v roce 2015 a navazující rozhovor se sinologem o důsledcích této změny.
Edinburghu se někdy přezdívá „výkladní skříň Skotska“. Město se rozkládá na skalnatých výběžcích sopečného původu. Nejvýraznější památkou města je slavný Edinburský hrad, se kterým jsou spjaty dějiny celého Skotska. Místo je opředeno řadou pověstí a legend. Během srpna můžete v Edinburghu zažít třítýdenní festival Fringe, kde se setkávají umělci z celého světa. Historické centrum města protíná ulice Royal Mile, jejíž dominantou je katedrála sv. Jiljí (St Giles Cathedral). Z katedrály zamíříme i do slavné Victoria Street a do zahrad, které leží ve stínu Edinburského hradu.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.