07:42
Rozhovor s odborníkem
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Pasáž detailně popisuje způsob spáchání sarajevského atentátu na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu. Atentát v Sarajevu je považován za jednu z příčin první světové války.
Reportáž a rozhovor se sinoložkou Olgou Lomovou o 40. výročí od začátku hospodářských reforem čínského vůdce Teng Siao-pchinga, které nastartovaly bezprecedentní růst ekonomiky.
Do letecké bitvy o Británii v roce 1940 se zapojili i českoslovenští piloti. Kolik z nich se bitvy účastnilo? A jak podstatné bylo zapojení perutí složených ze zahraničních pilotů? O účasti československých letců v bitvě o Británii nám více povědí historici v pořadu Historie.cs.
Dokumentární cyklus Zmařené naděje zkoumá dramatickou éru 20. a 30. let. Osmidílná série přináší osudy mužů, žen a dětí z Francie, Německa, Itálie, Velké Británie, Rakouska, Švédska, Polska a Sovětského svazu pomocí deníků, dopisů a pamětí.
Česká republika vstoupila do NATO v březnu roku 1999. Vstup do NATO ale nebyl v polistopadových letech veřejností vnímán ani zdaleka jednoznačně. Podobné to bylo na politické scéně, např. i český prezident Václav Havel se určitý čas domníval, že by se NATO mělo rozpustit. Na to, jak celá událost probíhala, se podívejte v rámci debaty odborníků v pořadu Historie.cs.
Vítězné mocnosti měly po 2. světové válce zajistit celosvětový mír, jenže už v průběhu války se ukazovalo, že není jasná politická podoba příštího světa, a tak se hned v roce 1945 rozděluje a začíná válku novou, tzv. studenou. Podívejte se na analýzu poválečného uspořádání světa podle historiků z pořadu Historie.cs.
Tibetská náhorní plošina je velmi rozsáhlá rovina obklopená nejvyššími pohořími světa. Její průměrná výška je neuvěřitelných 4500 metrů nad mořem, místy se vyšplhá až na 6000 metrů nad mořem. Náhorní plošina i okolní pohoří vznikly v důsledku subdukce indické litosférické desky pod euroasijskou desku.
Láhaur je hlavní město pákistánské provincie Pandžáb. Po Karáčí je druhým největším v zemi. Tamní zahrady jsou zapsané na seznam UNESCO. Kromě zahrad navštívíme mimo jiné i mešitu Bádšáhí nebo třeba trénink tradičního pákistánského zápasu kusthi.
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Istanbul je unikátní nejen svou geografickou polohou na pomezí Evropy a Asie, ale i kulturou a historií. V minulosti se jednalo o významnou obchodní spojnici mezi Evropou a Asií a také o hlavní sídlo vládců Byzantské i Osmanské říše, až do roku 1923, kdy se hlavním městem nově vzniklé Turecké republiky stala Ankara. Po krátké výpravě do historie uvidíme současnou podobu města, včetně tržnic s typickými tureckými výrobky a pouličních restaurací s místními specialitami. Na závěr si prohlédneme nejvýznamnější historické památky.
Zemědělství ve Valencii přivedli k rozkvětu muslimští osadníci, typické jsou pomerančovníkové háje a zelinářské zahrady. Voda je sem přiváděna již od středověku velkými zavlažovacími kanály z řeky Turie. Zemědělci musí dodržovat stanovená pravidla pro odběr vody. Spory mezi zemědělci urovnává vodní tribunál, který se nepřetržitě schází už více než jedno tisíciletí.
Na olympiádě v Tokiu 2021 vzbudil její příběh rozruch. Běloruská atletka Kristina Cimanouská požádala o ochranu policii, když ji režim běloruského vládce Lukašenka poslal náhle domů. ČT s ní natočila rozhovor až ve Varšavě, která jí poskytla před diktátorem útočiště. Mezitím běloruský režim nadále utahuje šrouby. Co se vlastně sprinterce přihodilo?
Štáb britské BBC se v roce 2022 vydal do ulic haitského hlavního města Port-au-Prince, kde odhalil, že brutální gangy již ovládají větší část města a jeho okolí. V reportáži se podíváme na to, jak gangy ovlivňují každodenní život obyvatel, jaké jsou příčiny jejich vzestupu a jaké dopady má jejich činnost na bezpečnostní a humanitární situaci v zemi.
Jedna z největších ropných velmocí světa Saúdská Arábie měla donedávna velmi dobré vztahy s USA. To se však vlivem rozdílného postoje k cenám ropy i vztahu k Rusku v nedávné době změnilo. V důsledku toho posiluje svůj vliv na Blízkém východě Čína, která se snaží využít ochlazení arabsko-amerických vztahů a uzavřela se Saúdskou Arábií řadu investičních dohod.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.