15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Miroslav Karas provází diváky hlavním městem Lotyšska, Rigou. Ukazuje její pamětihodnosti a seznamuje s její historií.
Antverpy nejsou tak starobylé jako Bruggy, tak významné jako Brusel ani uvolněné jako Amsterdam či moderní jako Rotterdam. Nehýří mládím jako Gent. Neohromují okolní krajinou jako Utrecht. Ale od každého z těchto měst, jako by si vzaly něco, co jim vyhovovalo. Výsledkem je přitažlivá a navýsost noblesní vlámská metropole. Jeruzalém západu, světové centrum diamantů, město Rubense, čokolády a módy. A druhé největší město Belgie.
Největší kavkazské jezero, Sevan, v překladu „Černé jezero“, se nachází ve výšce 1900 m. n. m. V jeho blízkosti je několik velmi vzácných památek, klášterů, z nichž nejstarší byl založen již před více než 1700 lety zakladatelem arménské církve. V dobách Sovětského svazu však došlo ke zrušení kláštera a rozboření budov, zachovány zůstaly pouze dva historické cenné kostely. Celé okolí jezera je tak pro milovníky historických památek skutečným skvostem.
Nízký stav vody v létě 2022 významně omezil nákladní lodní dopravu na Rýnu a na dalších německých řekách. Dopravní společnosti proto nemohly nakládat své lodi naplno. Nedostatek vody se týká hlavně části řeky jižně od Duisburgu a Kolína nad Rýnem. V tomto místě došlo k poklesu hladiny natolik, že hrozilo úplné zastavení dopravy. Rýn je zásadní dopravní tepnou pro přepravu obilí, hnojiv, uhlí nebo ropných produktů.
V roce 1991 vznikla samostatná Ukrajina. Podle rozlohy druhá největší země Evropy však nebyla ani zdaleka jednotná. Východ a západ země jako by byly dvěma státy. Oblasti východně od Dněpru mají s Ruskem společné dějiny již od 17. století. Naopak západ Ukrajiny je spíše středoevropský. Tyto oblasti byly dlouho součástí Rakouska, po první světové válce pak Polska či Československa. Reportáž, která vznikla v roce 2013 v době tzv. Euromajdanu a před anexí Krymu, mapuje tyto základní rozdíly mezi západem a východem země.
Vysoké Tatry – velkolepé dílo přírody zbudované ze skal. Velehory v srdci Evropy, pod jejichž štíty se ukrývají průzračná plesa, útulné horské chaty, turistická střediska i vesnice s živým folklorem. S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po nejvyšším pohoří Karpatského oblouku, za goralskými zpěvy, k odlehlým horským chatám i na ochutnávku domácího oščypku. Ze Slovenska se na skok dostaneme i do Polska do horského střediska Zakopané.
Beroun byl založen v 11. století, o 200 let později získal městská práva. Jeho historii dodnes připomíná řada zachovalých památek v centru města, například Horní a Dolní brána, které si prohlédneme. Také se vydáme ke zbytkům městských hradeb, které patří k nejstarším objektům v Berouně a jsou i památkou na dobu, kdy naše území pokrývalo druhohorní moře.
Zpravodajství z Kolumbie, která je největším světovým pěstitelem koky. I přes snahu vlády rozloha plantáží s kokou v Kolumbii stále roste.
Rok 1989 byl neobyčejně bohatý na události. V únoru začaly v Polsku tzv. rozhovory u kulatého stolu, následně události ve východním bloku nabraly neuvěřitelný spád. Na konci roku byl již sovětský blok v troskách. Podívejte se na sestřih nejvýznamnějších událostí, ke kterým v roce 1989 došlo.
Řecká občanská válka probíhala v letech 1946–1949 v podstatě jako důsledek 2. světové války a následného dělení sfér vlivu mezi jejími vítězi. Krvavý a doslova bratrovražedný konflikt si vyžádal více než 150 tisíc mrtvých a v jeho důsledku odešlo z Řecka 75 000 lidí, často samotných dětí, zejména do spřátelených zemí východního bloku - do Rumunska, Bulharska, Polska či Československa. Potomci řeckých imigrantů žijí v České republice dodnes.
Osm statečných si v srpnu 1968 dovolilo protestovat na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa. Demonstranti byli odsouzeni k několikaletým trestům odnětí svobody nebo posláni do psychiatrické léčebny. Nejvíce se lidem do povědomí zapsala Natalja Gorbaněvská.
Jednou z klíčových osob při vzniku samostatného Československa byl Slovák Milan Rastislav Štefánik. Měl významné kontakty na vládnoucí kruhy zejména ve Francii, což pomohlo Masarykovi stát se hlavou zahraničního odboje za první světové války.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.