15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
V 90. letech probíhala série válečných konfliktů na území bývalé Jugoslávie a ani vojáci československé armády na této zahraniční misi nechyběli. Generál Petr Pavel přibližuje pozadí bojů mezi chorvatskou a srbskou stranou a popisuje akci, do níž byl osobně nasazen. Šlo o evakuaci 53 francouzských vojáků, kteří se ocitli na ostřelovaném stanovišti v zóně bojů. Přes různé nebezpečné situace skončila akce úspěšně a české jednotce se dostalo nebývalého poděkování.
Dokument prostřednictvím příslušníků české menšiny v chorvatském Daruvaru popisuje válku v Jugoslávii v letech 1991 až 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Český politolog Tomáš Šmíd vysvětluje a analyzuje konflikt o Náhorní Karabach.
Ve Lvově si prohlédneme výrobu niněry, což je unikátní strunný hudební nástroj na první pohled připomínající housle, avšak se zcela odlišným způsobem hry i výsledným zvukem. Při sledování výrobního procesu, který zabere až několik týdnů, se dozvíme také něco o její historii. Kdysi se na niněru hrálo v celé Evropě, dokonce i u nás, pak však upadla v zapomnění.
Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO) má pomoci k zachování nemateriálního kulturního dědictví. Podmínkou pro zápis do tohoto mezinárodního seznamu je předchozí zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR zřízeného Ministerstvem kultury. K počátku roku 2020 čítal tento seznam 28 položek. Jednou z nich je i valašský odzemek, improvizovaný mužský tanec skočného rázu charakteristický pro celý karpatský oblouk. Jak vypadá a kde se vzal?
Pevnost La Mola na nejvýchodnějším bodě Menorky měla chránit přístup do mahonského přístavu, kde se zásobovaly britské a francouzské obchodní lodě. Než však byla pevnost dostavěna, přestala odpovídat tehdejším trendům, od 90. let se postupně rozpadala, dnes je snaha o její zachování. Video mimo jiné připomene dějiny ostrova a vliv Britů a Francouzů.
Na samém začátku Velké války to nebylo ani dvacet let od chvíle, kdy bratři Lumiérové uspořádali první veřejnou kinematografickou produkci. Právě válečné události poskytly filmu nebývalou příležitost a ten ji také využil. Velká válka se stala prvním válečným konfliktem zaznamenaným na filmový pás. Kina tak začala přispívat k vytvoření obrazu života na frontě.
Cesta několika tisíců Židů z okupované Evropy v roce 1940 měla skončit v zaslíbené Palestině. Když se jí přiblížili na dohled, ukázalo se, že vše je složitější. Z původních lodí byli přesunuti na loď Patria, která kotvila u přístavu Haifa. Ale na pevninu kvůli britskému zákazu nesměli - byli v pasti. Navíc jim hrozila další cesta - na Mauritius. Tehdy se zrodil plán ilegální židovské armády Hagana na poškození lodi, aby nemohla vyplout. Jenže nálož Patrii poslala ke dnu. Obětí bylo 270...
Varšavský pakt vznikl v reakci na vznik NATO v roce 1955, a to jako spojenecká organizace armád osmi zemí východního bloku. Největší operací vojsk Varšavské smlouvy byla okupace Československa v roce 1968. I předchozí společná cvičení členů paktu na našem území měla zabránit nechtěnému politickému vývoji. Varšavská smlouva zanikla po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991.
Na severu Gruzie se nachází tzv. Svanetie, extrémně odlehlá oblast sevřená pětitisícovými vrcholy Velkého Kavkazu. Nejvýše položené osady leží až 2200 m. n. m. Právě nadmořská výška oblasti je hlavním důvodem toho, proč nebyla Svanetie na rozdíl od Gruzie nikdy okupována. Obyvatelé regionu, Svanové, jsou hrdým jihokavkazským národem, který v oblasti žije více než 2000 let.
Historické centrum litevského Vilniusu patří na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO pro své dochované gotické památky a také pro jedinečné barokní stavby. Možná proto mnohým turistům toto město připomíná Prahu. Vydejte se s námi na exkurzi po městě s dlouhou historií i dynamickou současností.
Alexandr Lukašenko získal ve volbách v srpnu 2020 osmdesát procent hlasů a stal se již pošesté prezidentem Běloruska. Mnozí Bělorusové takovému výsledku nevěřili a vyšli do ulic demonstrovat. Ani demokratický svět srpnové volby neuznal, Evropská unie a Spojené státy zavedly proti exponentům běloruského režimu i samotnému Lukašenkovi sankce. Za něj se ale postavilo Rusko a režim velké letní protesty ustál. Bělorusové se ovšem nevzdávají, odpor projevují dodnes a doufají, že se demokratický svět postaví na jejich stranu. Je však vidět, že mají větší strach. Jsou pravidelně unášeni, zatýkáni a odsuzováni k několikatýdennímu pobytu ve vězení, někteří zmizeli beze stopy.
Rok 1956 byl velmi bohatý na zásadní politické události ve světě. Kromě sovětského zásahu v Maďarsku došlo k tzv. suezské krizi, válce mezi Egyptem a Izraelem, který podpořily dvě hlavní evropské mocnosti, a to Velké Británie a Francie. Postoj USA byl však pro mnohé překvapivý…
11 749
630
3 577
1 053
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.