05:20
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Vesnické masopustní obchůzky se u nás slaví od středověku, popisy masek jsou na Hlinecku doloženy od 19. století. V některých tamních vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Zvyk byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
Váránásí leží na západním břehu řeky Gangy v indickém státě Uttarpradéš. Je považováno za svaté město hinduistů, buddhistů a džinistů a je jedním z nejdéle trvale osídlených měst na světě. Pořad ukazuje, jaký je život ve Váránásí a jaké jsou hinduistické tradice spjaté s posvátnou řekou Gangou.
Dharamsala je poměrně malé severoindické město, které proslulo jako exilové sídlo tibetského dalajlamy. Tändzin Gjamccho totiž Tibet po neúspěšném protičínském povstání opustil a svůj exil našel právě zde, v Dharamsale.
Velikonoce, pesach a ramadán. Tři posvátné okamžiky tří světových náboženství byly v roce 2023 v Jeruzalémě mimořádně neklidné. Došlo totiž k sérií střetů mezi izraelskou policií a muslimy v mešitě na tzv. Chrámové hoře. Střety se z Jeruzaléma přenesly dále. Izraelské letectvo podniklo letecké útoky v pásmu Gazy a v jižním Libanonu poté, co odtud byly vypáleny desítky raket na Izrael. Napětí v oblasti opět eskalovalo.
Náhorní Karabach, oblast, kterou málokdo v Evropě dokáže geograficky zařadit, se nachází v jižní části válečnými konflikty sužovaného Kavkazu. Jak se žije ve státě, který nikdo na světě neuznal?
V roce 1967 proběhla tzv. šestidenní válka, další ze série válečných střetů na Blízkém východě. Izrael tehdy zahájil tzv. preventivní válku proti svým arabských sousedům: Egyptu, Sýrii a Jordánsku. Během šesti dnů Izrael vojensky jasně zvítězil a definitivně obhájil svoji nezávislost. Pro Palestince žijící na území státu Izrael znamenala drtivá porážka arabských států začátek izraelské okupace.
S Tadeášem Štěrbou, účastníkem projektu zaměřeného na zachování mongolských lesů, navštívíme hlavní město Mongolska, Ulánbátar. Z něj budeme pokračovat do města Sharyn Gol, kde se malebná step mění kvůli těžbě uhlí a zlata ve zdevastovanou krajinu.
Reportáž a rozhovor se sinoložkou Olgou Lomovou o 40. výročí od začátku hospodářských reforem čínského vůdce Teng Siao-pchinga, které nastartovaly bezprecedentní růst ekonomiky.
Boko Haram je teroristická organizace, jejímž hlavním cílem je vytvořit z dosud nábožensky rozdělené Nigérie čistě muslimský stát, který se bude řídit striktním výkladem práva šaría. Boho Haram operuje na území dnešního Čadu, Nigeru, Nigérie a Kamerunu a vyvolává doslova děs místních obyvatel. Plení obchody, krade dobytek a především se teroristé dopouštějí krutostí na místním civilním obyvatelstvu. Vlády čtyř zmíněných států se snaží Boko Haram oslabit a stoupence organizace přimět k návratu k farmaření. Proto nabízejí netradiční obchod: dvě krávy za jednu odevzdanou pušku.
Červnové referendum v roce 2016 o vystoupení Spojeného království z Evropské unie zásadně ovlivnilo vztahy mezi historickými zeměmi samotné monarchie. Zatímco země si odhlasovala tzv. brexit, obyvatelé Skotska i Severního Irska byli většinově pro setrvání Velké Británie v EU. Skotští nacionalisté začali volat po vyhlášení nezávislosti, v Severním Irsku se oživily vzpomínky na krvavá desetiletí, kdy část obyvatel provincie bojovala za spojení s Irskou republikou. Tzv. velkopáteční dohoda v roce 1998 sice ukončila vleklý konflikt v Severním Irsku, současná situace v Severním Irsku je však po brexitu velmi rozkolísaná.
Rozhovor se zpravodajem České televize v Rusku objasňuje rozdíly mezi daty oslav Vánoc v Česku a církevních svátků v Rusku a hovoří o důvodech, proč se v Rusku slaví stále podle juliánského kalendáře.
12 694
703
4 229
1 148
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.