05:20
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Vesnické masopustní obchůzky se u nás slaví od středověku, popisy masek jsou na Hlinecku doloženy od 19. století. V některých tamních vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Zvyk byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.
Dharamsala je poměrně malé severoindické město, které proslulo jako exilové sídlo tibetského dalajlamy. Tändzin Gjamccho totiž Tibet po neúspěšném protičínském povstání opustil a svůj exil našel právě zde, v Dharamsale.
V roce 2000 začala v Izraeli tzv. druhá intifáda, další pokračování ozbrojených střetů na území státu Izrael. Vleklý spor mezi Židy a Palestinci se táhne již od konce druhé světové války a vyhlášení státu Izrael v roce 1948. Palestinci tehdy odmítli akceptovat plán OSN na rozdělení historické Palestiny mezi Židy a Palestince. Na počátku 90. let začal tzv. mírový proces na Blízkém východě, který však odmítají především radikálové na obou stranách. Právě nepokoje v roce 2000 mírový proces výrazně zkomplikovaly. Dnes jsou vztahy mezi oběma etniky o poznání klidnější, byť k úplnému míru mají daleko.
Nešetrné nakládání s krajinou v Mongolsku má negativní dopady na ekosystém lesa i stepi. Česká rozvojová pomoc nabízí řešení, jak zastavit devastaci ekosystémů, a přispívá ke změně přístupu tamního obyvatelstva.
Reportáž o překvapivé abdikaci malajsijského krále ukazuje politický systém této asijské země.
Sárnáth, který leží v Indii nedaleko města Varánásí, je jedno ze čtyř hlavních posvátných míst buddhismu. Odehrály se zde jedny z nejdůležitějších událostí v životě Buddhy Šákjamuniho.
V reportáži uvidíme práci na projektu Praga-Haiti. Jedním z jeho hlavních cílů je zpřístupnění vodních zdrojů (vrtání studen) a kvalitnější lékařská péče a vzdělání pro místní, extrémně chudé, ale přesto vytrvalé a houževnaté obyvatele. Reportáž je doplněna jak o pohledy českých dobrovolníků na současnou situaci na Haiti, tak o životní příběhy obyvatel Haiti. Také navštívíme místní školu a seznámíme se s dětmi zapojenými do programu adopce na dálku a jejich sny a přáními. Co je největším problémem místních?
V lednu roku 2020 navrhl americký prezident Donald Trump svůj izraelsko-palestinský mírový plán pro Palestinu. Předpokládal vznik nezávislé Palestiny s mnoha ústupky. Zatímco izraelský premiér Netanjahu Trumpův plán přijal s nadšením, Palestinci iniciativu amerického prezidenta ostře odsoudili. Vadila jim především část návrhu týkající se Jeruzaléma. Podle Trumpa měl Jeruzalém zůstat nedělitelným hlavním městem Izraele.
Kdo jsou znesvářené strany konfliktu o Náhorní Karabach? Jaké jsou zdroje tohoto konfliktu, jaké jsou jeho následky a jak tento mezinárodní konflikt mění životy lidí?
Arménie je považována za první zemi na světě, která přijala křesťanské náboženství. Stalo se tak již v roce 301 po Kristu. Díky tomu je doslova poseta vzácnými skvosty – starobylými kláštery, které vznikaly již v době starověku a raného novověku. Kláštery bývaly středisky arménské vzdělanosti a přečkaly arabskou nadvládu i éru Sovětského svazu.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.