11:07
Válka po 44 dnech skončila, Arméni prohráli. Loučí se s domovy i posvátnými místy, které musí opustit. Cítí se zrazeni svými politiky. Zapalují vlastní domy, aby v nich nově příchozí nemohli žít. Podobně jako Azerové, kteří jako národnostní menšina z Karabachu odcházeli před 25 lety, kdy naopak zvítězili Arméni. Spory o toto území trvají ale už 100 let. Otcové hledají těla padlých synů. Zasetá nenávist má opět hlubší a silnější kořeny.
10:59
Boje o Náhorní Karabach mezi Arménií a Ázerbájdžánem v roce 2020 jsou především ozbrojeným konfliktem o území převážně obývané Armény, ale nejen to. Tato válka je důsledkem neklidné a složité historie celého regionu, ve které se mísí ozvěny válečných zločinů spáchaných v první válce o Náhorní Karabach na obou stranách, geopolitické zájmy regionálních mocností, jako je Rusko nebo Turecko, odhodlání Arménů bránit svou křesťanskou identitu nebo prostá touha obyčejných lidí udržet si svůj vlastní domov. Ve dvou rozhovorech si vysvětlíme zájmy obou stran konfliktu a porovnáme první a současný konflikt o karabašský region.
09:14
Vleklý konflikt o Náhorní Karabach je oficiálně ukončen. Azerové slaví, Arméni protestují a obviňují svého premiéra ze zrady. Ázerbájdžánská armáda po ukončení bojů v listopadu 2020 kontroluje území historicky převážně obývané Armény. Dříve menšinoví Azerové se mohou začít vracet do domovů, které před 28 lety museli opustit. Co okleštění území Náhorního Karabachu bude znamenat pro místní lidi? Proč navíc hrají klíčovou roli v konfliktu Rusko a Turecko? Na tyto otázky odpovídají novinářka Petra Procházková a zpravodaj Václav Černohorský.
07:26
Reportér Karel Rožánek popisuje důsledky druhé války o Náhorní Karabach (podzim 2020). Vysvětluje, v jakém stavu se region nachází a proč se Arméni nechtějí vystěhovat ze svých domovů na základě právě podepsané mírové dohody, která prakticky potvrzuje vítězství ázerbájdžánské strany a porážku etnických Arménů.
14:31
V obnoveném konfliktu o Náhorní Karabach přicházejí o životy vojáci i civilisté. Ázerbájdžánská armáda se snaží z regionu vyhnat Armény, kteří jej většinově obývají a jsou podporovaní arménskou armádou. Válečná reportáž Markéty Kutilové a Lenky Klicperové popisuje hrůzy bojů, zároveň vysvětluje komplikované historické a národnostní pozadí bojů.
02:41
Herec Martin Písařík a cestovatel Igor Brezovar cestují na motorkách po Iráku. Dostávají se i k oblastem, kde se ukrývají kurdští separatisté, kteří jsou ostřelováni tureckou armádou.
01:49
Město Dárdžiling je po celém světě známé především díky jednomu z nejdražších černých čajů na světě. Čím je tak výjimečný? Jak se v této oblasti pěstuje a dále zpracovává? Jaký vliv má na jeho pěstování zdejší horské klima?
02:45
Proč dochází k rozšiřování pouště Gobi? Jaký je rozdíl mezi pouští a stepí? A je vůbec možné zastavit jejich nerovný boj?
02:20
Co má vzdálené Mongolsko společného s námi? Podívejte se na historické podobnosti Mongolska a ČR a vliv komunismu na místní obyvatele a jejich unikátní styl života a kulturu.
03:53
Herec Martin Písařík a cestovatel Igor Brezovar cestují na motorkách po Iráku. Tentokrát se vydávají do oblasti Iráku, kde žijí Kurdové, národ, který nemá vlastní stát. Na cestě se dostanou do míst, které jsou terčem bombardování. V horách se totiž ukrývají kurdští separatisté, kteří jsou ostřelováni tureckou armádou.
07:27
Dnešní Mongolsko se potýká s mnoha ekologickými problémy. Jedním z nich je citelné ubývání a devastace lesů. Na projektu zalesňování se zde podílí i skupina českých odborníků. K životu specialistů a vědců patří i každodenní konfrontace s okolním prostředím a odlišnou kulturou. Jedna z mnoha takových příležitostí je zachycena v záběrech tradiční slavnosti, na které Mongolové vzdávají své díky přírodě.
09:01
S Tadeášem Štěrbou, účastníkem projektu zaměřeného na zachování mongolských lesů, navštívíme hlavní město Mongolska, Ulánbátar. Z něj budeme pokračovat do města Sharyn Gol, kde se malebná step mění kvůli těžbě uhlí a zlata ve zdevastovanou krajinu.