Austrálie je jedinou zemí, která zaujímá celý kontinent. Ten je zhruba srovnatelný s rozlohou Evropy, oproti ní však má zcela odlišné a extrémnější přírodní podmínky. Jaké jsou základní údaje o tomto kontinentu a historie jeho objevování?
Austrálie je známá velkým výskytem endemických druhů. Patří mezi ně i ďábel medvědovitý, který je známý také jako tasmánský čert. Ďábli medvědovití se řadí mezi vačnatce. Čerti se jím říká nejspíš proto, že mají velmi svérázný zvukový projev. Můžeme se za nimi vydat do Tasmánie nebo nově také do pražské zoo.
Sydney je nejrozlehlejší a nejlidnatější město v Austrálii. Je hlavním městem Nového Jižního Walesu. S Vladimírem Krocem si prohlédneme ikony této australské metropole, most Harbour Bridge nebo slavnou budovu tamní opery.
Dnes žije v těsném okolí velkoměst na pobřeží 90 % obyvatel země a vyprahlé vnitrozemí Austrálie stále zůstává téměř liduprázdné. Jaké jsou zákonitosti z hlediska rozložení australského obyvatelstva?
Neoficiální hymnou Austrálie je píseň Waltzing Matilda. Ta doprovází cestovatele po Novém Jižním Walesu. V krátké epizodě potkají během cesty od přehrady Blowering (Blowering Dam) do Dalgety klokany a projedou s nimi krajinou, kde nedávno zuřily strašlivé požáry. Požáry se zastavily na hranicích velkoměst, ale i tak shořelo téměř 200 000 kilometrů čtverečních buše a půdy. Stopy po ohních jsou všude okolo. Dokáže si příroda pomoct?
Obyvatelé Samoy si více než jiný polynéský národ zachovali tradiční způsob života. Dodnes zde můžeme najít kamenné mohyly, kde jsou pohřbeni tehdejší vládci, protože uctívání předků je pro místní obyvatele velmi důležité i přes vliv křesťanství. Mimo to se dozvíme také něco o místní architektuře a tradičním tetování jakožto důležitém prvku národní identity obyvatel.
Stručná historie osídlování australského kontinentu od příchodu původních obyvatel kontinentu, Austrálců (Aboriginců), po moderní dějiny Austrálie počínající zakotvením prvních evropských kolonizátorů.
Oceány se v posledních letech potýkají s řadou ekologických problémů. Trpí i jeden z podmořských divů světa, australský Velký korálový útes. Australská vláda na jeho záchranu vyhradila skoro půl miliardy dolarů.
V Kappadokii najdeme rozmanité skalní útvary, kaňony i celá skalní města. Ve starověku se jednalo o jedno z nejdůležitějších center křesťanství. Ve zdejších skalách vznikaly modlitebny vyzdobené malbami. Později byly v oblasti budovány první kláštery. Jak vnímají Kappadokii v současnosti její místní obyvatelé? Samozřejmě jsou patřičně hrdí.
Váh je nejdelší řekou na Slovensku. V následujícím videu uvidíme památky, které se v blízkosti této řeky nacházejí. Začneme v Žilině u Budatínského hradu, poté se přesuneme ke zřícenině hradu Strečno. Čeká nás také plavba po Váhu na tradičních pltích.
Váránasí, severoindické město na břehu Gangy, je považováno za jedno z nejdéle trvale osídlených měst světa. Na každém kroku návštěvníky provází hinduistické náboženství a jeho tradice. Proto je Váránasí hinduisty označováno jako „svaté“ město. Podívejte se s námi, jak vypadá oslava svátku holí, obdoba našich Velikonoc.
Herec Martin Písařík a cestovatel Igor Brezovar cestují na motorkách po Iráku. Tentokrát se vydávají do oblasti Iráku, kde žijí Kurdové, národ, který nemá vlastní stát. Na cestě se dostanou do míst, které jsou terčem bombardování. V horách se totiž ukrývají kurdští separatisté, kteří jsou ostřelováni tureckou armádou.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.