05:30
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Popis a líčení genocidy v Kambodži v době vlády Rudých Khmerů.
Zpravodajská reportáž o výročí nejničivější přírodní katastrofy moderních dějin – přílivové vlně tsunami, která 26. prosince 2004 zpustošila rozsáhlé části pobřeží jižní Asie.
V roce 1998 došlo k uzavření tzv. Velkopáteční dohody, která uzavřela více než 30 let trvající konflikt mezi protestanty a katolíky v Severním Irsku a s ním spojený terorismus. I když dodnes trvá klid, pořád se vyskytují drobné incidenty, naposledy kolem britského odchodu z Evropské unie. Jak obtížná byla cesta k tomuto kompromisu? Které kroky na cestě k němu byly nejnáročnější?
Olympijské hry v Paříži v létě 2024 mají být slavnostně zahájeny přímo na řece Seině. V řece a na řece by se pak mělo konat několik závodů samotných. Pořadatelé tak musí vedle bezpečnostních rizik řešit i problém čisté vody. Z toho důvodu byla u řeky zřízena retenční nádrž, která má zadržovat odpadní vody v případě silného deště.
Smysl obnovených olympijských her byla oslava amatérského sportu. Netrvalo ale dlouho a z amatérských her se staly hry profesionální. Tlak na výkon spolu s komerčním úspěchem této akce vedl ke zvyšování výkonů nad limity fyzických možností člověka ve sportu obecně. Kdo tedy dnes vítězí?
V roce 2000 začala v Izraeli tzv. druhá intifáda, další pokračování ozbrojených střetů na území státu Izrael. Vleklý spor mezi Židy a Palestinci se táhne již od konce druhé světové války a vyhlášení státu Izrael v roce 1948. Palestinci tehdy odmítli akceptovat plán OSN na rozdělení historické Palestiny mezi Židy a Palestince. Na počátku 90. let začal tzv. mírový proces na Blízkém východě, který však odmítají především radikálové na obou stranách. Právě nepokoje v roce 2000 mírový proces výrazně zkomplikovaly. Dnes jsou vztahy mezi oběma etniky o poznání klidnější, byť k úplnému míru mají daleko.
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Podaří se českým soukromým zemědělcům zastavit nešetrný způsob hospodaření s půdou? Většina lidí dnes žije ve městech, venkovské farmy a jejich vztah k půdě zničil komunistický režim, a proto jsou dnes pouta s krajinou zpřetrhaná. Mohou dnes malé statky jít vzorem velkoplošnému zemědělství, které půdu a krajinu devastuje?
Prakticky jediným zdrojem vody jsou v naší zemi srážky. Lepší nakládání se srážkovou vodou v zemědělské i městské krajině proto bude mít pro adaptaci na klimatickou změnu klíčovou roli. Zadržování vody a její efektivnější využití jsou nezbytnou prevencí proti suchu, ale i povodním. Jak to? Podívejte se.
Hlavním pohonem klimatické změny je zvyšující se množství skleníkových plynů v atmosféře, které způsobuje její oteplování. Teplejší vzduch dokáže udržet více vodní páry, což vytváří nerovnováhu, někde jí je příliš málo, jinde naopak příliš mnoho. Extrémní projevy počasí z toho plynoucí by měly přimět politiky k akci.
Pořad hledá odpověď na otázku, zda žijí v Židovské autonomní oblasti Birobidžan na Sibiři Židé. Ukazuje historii a současnost zajímavého regionu současného Ruska.
Severovietnamské pobřeží přitahuje návštěvníky fantaskními skalními útvary a krasovou činností v národním parku Cuc Fuong, podzemní vesnice a vojenská muzea představují pozůstatky z dob vietnamské války. Navštívíme také vesnici pod zemí, kterou si místní vybudovali v reakci na americké bombardování. Dnes už naštěstí zase bydlí na povrchu. Neodmyslitelnou součástí vietnamské kultury je kult předků, kde čelné místo patří prvnímu prezidentovi Ho Či Minovi. Zátoka Lan Ha je posetá stovkami ostrůvků, mezi kterými žijí místní lidé v plovoucích městech a nejobvyklejším způsobem dopravy je tu loď. Někteří lidé tu za celý svůj život nevstoupí na pevninu.
Pořadatelství zimních olympijských her přináší do nevelkého korejského města, o jehož existenci věděl do té doby málokdo, mnoho změn. Jsou k lepšímu, nebo se místní olympiády bojí?
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.