02:40
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša se musela přestěhovat do nového azylového bydlení, kde jí chybí podpora komunity. Jak se žije v azylovém domě? A jaké plány má Míša do budoucna?
Vysvětlení, co je genetika – biologická věda zabývající se dědičností a geny u všech organismů.
Významným historickým mezníkem v dějinách lidstva byla Velká francouzská revoluce. Vznikla z obrovské nespokojenosti lidí, kteří svou špatnou hospodářskou situaci vnímali jako sociálně nespravedlivou a požadovali nápravu. Známé revoluční heslo „volnost, rovnost, bratrství“ bychom dnešním slovníkem mohli parafrázovat jako svobodu, sociální spravedlnost a sociální sounáležitost, přičemž tyto hodnoty patří k nejdůležitějším i v moderních vyspělých společnostech. Hledání rovnováhy mezi volnou rukou trhu a sociální spravedlností pokračuje dodnes.
Pérák byl záhadnou postavou v období protektorátu. Maskovaný mstitel, který údajně po nocích skákal po českých městech a bojoval s nacisty a kolaboranty. Šlo o tzv. městskou legendu a někteří v něj skutečně věřili. Téma bylo po válce umělecky zpracováno v animovaném filmu a natrvalo se tak zapsalo do české kultury. Tím ale „život“ Péráka neskončil, protože filmoví i literární tvůrci se k němu stále vracejí.
Rodina je skupina lidí, kteří si jsou nejbližší. Vzájemně si pomáhají, pečují o sebe, mají se rádi a jsou si navzájem oporou. Každá širší i užší rodina má své zvyklosti a návyky a nejinak je tomu u Sáry doma. Věděli jste, že mají v příbuzenstvu pratetu, která je princezna? A co vy, znáte kořeny své rodiny?
Jak funguje český systém zdravotního pojištění a financování zdravotnictví? Za koho platí zdravotní pojištění stát? Video přináší odpovědi nejen na tyto otázky, ale také upozorňuje na nutnost prevence, jejíž úspěšnost se promítá i do finanční kondice státu. Odráží se v ní i náš životní styl.
Vtipy o blondýnkách, o ženských řidičských schopnostech nebo dokonce o znásilnění? A co pokřikování či hvízdání na ulici? Sexismus nebo sexuální nátlak a násilí rozhodně nejsou v pořádku, ačkoliv jsou někdy ve společnosti zlehčovány a obhajovány jako něco normálního. Tvoří součást tzv. rape culture – kultury znásilnění. Co proti tomu může dělat každý z nás?
Kdo z vás by se nebál a připevnil by si na nohy původní dřevěná prkna, na kterých první čeští lyžaři sjížděli svahy před více než sto lety? Lyže se původně používaly v zasněženém terénu jako prostředek k dopravě. Postupem času se z běhu na lyžích stala skvělá pomůcka pro využití volného času. Tradice běžeckého lyžování se u nás rychle vyvíjela jako samostatná disciplína a sport spojený nejenom s turistikou, životním stylem ale i se závoděním. V roce 1968 zakládají běžkařští nadšenci legendární amatérský závod Jizerská 50 a právě na tuto tradici vzpomínají zasloužilí účastníci, z nichž jeden se závodu účastní dodnes.
Finská kreslířka a spisovatelka Tove Jansson, která žila otevřeně ve vztahu se ženou, vytvořila slavnou muminí rodinu jako společenství bytostí, které je otevřené i těm divným, excentrickým a na první pohled nedůvěryhodným. A jak se dnes žije queer lidem ve Finsku, v zemi, která přemosťuje sever a východ a kterou lze i nelze schovat pod přikrývku „skandinávské svobodomyslnosti“? (Video v cizím jazyce a s českými titulky.)
Dokumentární seriál přináší různá sexuální témata a jejich reflexi v Československu, tentokrát o homosexualitě. Jak dlouho byla v Československu homosexualita považována za trestný čin a jak úspěšné či směšné byly snahy ji léčit? A co homosexuální tématika v socialistických filmech či na veřejnosti?
Poruchy příjmu potravy mohou v nejzazších důsledcích znamenat i smrt. Mentální anorexie i bulimie jsou vážná onemocnění, kde spolu mimořádně intenzivně souvisejí problémy duševní s problémy tělesnými. Jaká specifika s sebou tato onemocnění přinášejí? Nahlédneme do života několika žen, které si s úzkostmi a strachem z jídla prožily své.
Bývalý student střední průmyslové školy se školskému ombudsmanovi svěřuje se svým traumatickým zážitkem. Jako šestnáctiletý mladík totiž musel čelit sexuálnímu obtěžování ze strany učitele a ředitele školy. Jeho osobní zpověď je velmi přesvědčivá. Proto se ombudsman rozhodne pro rázné a rychlé řešení.
Závěrečný díl seriálu reflektujícího sexuální témata v Československu ukáže, jak se za socialismu vyvíjela prostituce. Jaké faktory ji brzdily, jaké naopak pomohly jejímu rozmachu? A jak s tématem souvisí dětské domovy a diagnostické ústavy?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.