02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Pojďme se společně podívat, jak se vyrábí adventní věnec a jaká je jeho tradice. Adventní věnec je takový předchůdce adventního kalendáře. Ve 20. století se věnce často zdobily po stranách a zavěšovaly se. Svíčky na věnci mají svou symboliku, ve videu se dozvíte, jakou.
V animované ukázce jsou zachyceny čarodějnické procesy v 17. století v českých zemích, zejména proces ve Velkých Losinách.
Zprávičky nám vysvětlí, jakým způsobem a za jakých okolností došlo ke vzniku samostatného československého státu. Proč, jak a kdy vyhlásilo Československo republiku? A jaké národy na jeho území žily?
Oblíbenou pochoutkou v době ledové byli mamuti, kteří svým masem dokázali nasytit celou rodinu. Jaké nástroje a schopnosti byly potřeba k jejich ulovení v krutých podmínkách zimy?
Ukázka z filmu Vracenky je důležitá perspektivou společnosti, diváků. Z rádia zní projev prokurátora Josefa Urválka a jeho propagandistické řeči, zatímco zákazníci holičství čekají, až na ně přijde řada. Černobílý film Jana Schmidta z roku 1990 zprostředkovává radikální transformaci české společnosti po nástupu KSČ k moci a přibližuje atmosféru politických procesů.
Národnostní složení českého pohraničního území výrazně ovlivnily dvě dohody. Nejprve v roce 1938 Mnichovská dohoda a posléze v roce 1946 Postupimská dohoda. Nejdříve museli odejít Češi, poté Němci. Zásadním způsobem se tak změnilo národnostní složení českého pohraničí.
Velká hospodářská krize 30. let měla v Československu zhruba do roku 1931 poměrně mírný průběh. To se však následně změnilo a situace byla především v letech 1932 a 1933 kritická. Tehdejší československá vláda přijala řadu sociálních opatření, jako byly např. tzv. žebračenky, bezplatné příděly potravin pro nejpotřebnější. Hospodářská krize a nástup Hitlera k moci v Německu v roce 1933 zásadně prohloubily problém sudetoněmecké menšiny v Československu.
Metro v našem hlavním městě začalo jezdit v roce 1974. Jeho historie ale sahá ještě hlouběji. Úplně první zmínka o možné podzemní dráze pochází již z konce 19. století. Rozhodnutí o výstavbě metra padlo v roce 1939. Plány však přerušila válka a po válce nebyl na výstavbu dostatek finančních prostředků. Výstavba tak započala až v 60. letech. Dne 9. května 1974 se pak poprvé otevřely dveře pražského metra prvním cestujícím. O historii pražského metra hovoří vedoucí archivu Dopravního podniku hl. m Prahy Pavel Fojtík při příležitosti 40. výročí otevření metra v roce 2014. Hovoří nejen o historii výstavby, ale i o architektuře a politických názvech stanic nebo o tom, že metro bylo velkým politickým tématem.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.