24:20
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen atentát v Sarajevu, první světová válka, zákopová válka a také nasazení nových zbraní.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Ukázka popisuje zábavnou formou rozpoutání 1. světové války, nástup císaře Karla I. na trůn a činnost Maffie.
Vyzkoušejte, jak dobře znají vaši žáci osobnosti českých dějin. Kromě toho, že si procvičí své znalosti z hodin dějepisu, budou se také skvěle bavit.
Metternichové byli starý šlechtický rod z Porýní. Po obsazení této oblasti Napoleonem přesídlili do Čech na své panství Kynžvart. Díky svému postavení u rakouského císařského dvora mohl kníže Klemens Václav Metternich přestavět zámek do dnešní klasicistní podoby i vybudovat proslulý kabinet kuriozit.
1. máj – Svátek práce se dnes slaví jako mezinárodní svátek všech pracujících. Jeho původ je spojen s dělnickým hnutím a sahá do druhé poloviny 19. století, přičemž hlavním impulsem ke vzniku byly manifestace v USA a poprava čtyř dělnických předáků. U nás se slavil poprvé v roce 1890 a za první republiky se stal státním svátkem. Původně celonárodní a jednotné oslavy se postupně rozrůznily a jednotlivé politické strany si Svátek práce začaly organizovat po svém.
Dne 18. května 1923 bylo ze stanu poblíž tehdejšího hlavního pražského letiště ve Kbelích zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání v Československu. Československo se tak stalo druhou evropskou zemí, která měla rozhlasové vysílání. Podívejte se na stručnou historii rozhlasu v rámci pořadu, který vznikl k 95. narozeninám.
Video přibližuje závěrečnou fázi první světové války, kdy se Rakousko-Uhersko chystá v roce 1918 v údolí řeky Piavy na poslední obrat ve válce. Uslyšíme autentické vzpomínky z audionahrávky a z deníku. Video také obsahuje informace o českých letcích v rakousko-uherském letectvu.
Pojďme se společně podívat na průběh bitvy u Sudoměře. Kdysi dávno zde došlo k prvnímu většímu střetu katolického vojska s husitským. Chudí husité založili v jižních Čechách město Tábor, kde neměl být rozdíl mezi chudými a bohatými, což se bohatým moc nelíbilo. Husité navazovali na myšlenky Jana Husa a později donutili katolické vojsko k ústupu. Nejslavnějším velitelem husitů byl Jan Žižka a na místě u Sudoměře má nyní 16 metrů vysokou sochu.
Každý občan naší republiky má svá práva. Nebylo tomu však tak vždycky. Díky Velké francouzské revoluci v 18. století byla vydána Deklarace práv člověka a občana. Přijetí deklarace odstartovalo boj za lidská práva v celé Evropě. Ten ovšem na mnoha místech není vyhrán dodnes.
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny reformy Josefa II., vydání tolerančního patentu, zrušení nevolnictví, cenzury, trestu smrti, zavedení jediné úřední řeči atd.
První dívčí tábor se uskutečnil nedaleko Živohoště v roce 1915. České skautky strávily čtrnáct dní pod stanem, samy si vařily, nosily dřevo a zajišťovaly vše potřebné. Od té doby jezdí dívky na tábory ať už čistě dívčí, nebo smíšené s chlapci.
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.