02:09
Digitální kompetence
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Pojďme se společně podívat na video o nanotechnologii. Nano je něco tak šíleně maličkého, že to ani nejde vidět. Dokonce ani mikroskopem to neuvidíte. Kdyby se milimetr rozkrájel na milion kousků, tak to jsou nanometry.
Dvě nohy s kolečky a na nich tělo plné elektrotechniky. Tak vypadá robot SKEJTO vytvořený studenty ČVUT v Praze převážně na 3D tiskárně. Zatím zvládá pohyb jen po rovné ploše rychlostí 5 km v hodině, ale jeho vývoj stále pokračuje. Naučí se chodit do schodů? A dočkáme se toho, že nám bude sloužit jako poslíček nebo skladník?
Dne 20. 12. 1990 publikoval Timothy John Berners-Lee první webovou stránku. V čem se lišily tehdejší webové stránky od těch dnešních a jak vypadal první prohlížeč? Jaké byly důležité mezníky rozvoje webu? Jaké potíže okolo internetu se musely řešit v České republice? Co je nejpalčivějším problémem webu v současnosti? Kam směřuje internet a jak ho regulovat? Jsou takové zásahy oprávněné? A vůbec možné? O vzniku webu a jeho dalším vývoji hovoří Jan Gruntorád, bývalý ředitel sdružení CESNET, které stojí za zaváděním internetu v ČR.
V pasáži dětem škodolibý obr vysvětlí, co je to chytrá domácnost. Divák se také dozví, co je to hackování.
Robotická ruka může mít víc kloubů než lidská. To se může hodit pro plnění různých úkolů, například v automobilovém průmyslu nebo potravinářství.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno soužití Čechů, Němců a Židů v českých zemích v 19. století a narůstající napětí v těchto vztazích.
Pojďme se společně podívat na video o všestranném Johannesu Keplerovi. Zajímal se o hvězdy a zkoumal pohyb planet a hvězd. Pracoval pro císaře v Praze, kde sepsal dva ze svých tří slavných zákonů. Jeho vědecký záběr byl neuvěřitelně široký.
Bratr Soběslava, Oto II. Olomoucký, si nárokuje český trůn, a proto žádá o pomoc císaře Lothara. Společně pak na Soběslava zaútočí, ale podcení jeho vojenské schopnosti a jsou poraženi v bitvě u Chlumce roku 1126.
Pojďme se společně podívat na video o dějinách života. Kde se vzal život? Jak se vyvíjel? Všechno začalo pod vodou, kdy jedna archea snědla bakterii a nová složitá buňka se začala množit, jednobuněčné organismy se začaly skládat do složitějších organismů a vývoj složitého života se mohl rozjet. Zdá se to jako drobný incident, ale nejspíš jde o okamžik, kdy vznikl veškerý život na Zemi. A jak to bylo dál?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.