15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Hrad Vianden, který byl postaven na základech pradávného římského hradu, patří mezi největší lucemburské klenoty. Také je považován za jedno z nejhezčích feudálních sídel v římské a gotické Evropě a domnělé rodiště Jana Lucemburského. Za svou dnešní podobu vděčí rozsáhlé a nákladné rekonstrukci.
Podle mnohých statistik představuje Kodaň jedno z nejlepších míst k životu. My se společně vydáme například do královského paláce Amalienborg, do zábavního parku Tivoli, který je druhým nejstarším zábavním parkem na světě, na kulatou věž Rundetaarn, do přístavu Nyhavn a nebude chybět ani moderní architektura. Vydejte se s námi do města cyklistiky a zkuste si tipnout, co má kodaňská historie společného s českou šlechtou.
Přejdete-li ve Skopje starý kamenný most přes řeku Vardar, ocitnete se rázem v předsálí Orientu – Makedonii, v jedné z nejchudších zemí Evropy.
Jelikož je Malta katolickou zemí, Velikonoce mají pro tamní obyvatele velký význam. Oslavy těchto svátků probíhají úplně jinak než u nás, jak se přesvědčíme v následující reportáži. Součástí oslav je ztvárnění křížové cesty, kterou je možné si prohlédnout například na výstavách v miniaturním provedení s ručně vyráběnými figurkami nebo jako průvod ulicemi měst, kterého se účastní až 700 postav.
V roce 1937 bylo v Mnichově vystaveno na 5000 děl autorů, kteří byli nacisty označeni jako neněmečtí či židobolševičtí. Díla byla posléze rozprodána či spálena. V roce 1940 vznikl v Německu Lexikon židovských skladatelů, jehož cílem bylo očernění autorů židovského původu a jejich děl. V seznamu se také nacházel již skoro sto let nežijící Felix Mendelsson-Bartholdy, který měl židovské kořeny. Jeho nejproslulejší skladba svatební pochod se tak od roku 1940 nesměla hrát a musela být při svatbách nahrazena vhodnější árijskou hudbou.
V roce 1991 vznikla samostatná Ukrajina. Podle rozlohy druhá největší země Evropy však nebyla ani zdaleka jednotná. Východ a západ země jako by byly dvěma státy. Oblasti východně od Dněpru mají s Ruskem společné dějiny již od 17. století. Naopak západ Ukrajiny je spíše středoevropský. Tyto oblasti byly dlouho součástí Rakouska, po první světové válce pak Polska či Československa. Reportáž, která vznikla v roce 2013 v době tzv. Euromajdanu a před anexí Krymu, mapuje tyto základní rozdíly mezi západem a východem země.
Pro většinu světa zůstane americký prezident Ronald Reagan tím politikem, který porazil Sovětský svaz. Přestože v domácí politice nebyl Reagan nijak zvlášť úspěšný, vítězství ve studené válce mu přineslo velké uznání. Pád komunismu v Evropě však nebyl výhradně jen Reaganovou zásluhou, ale podílela se na něm celá řada dalších faktorů.
V roce 1991 začal krvavý rozpad Jugoslávie. Ve stejném roce schválila Rada bezpečnosti OSN mírovou misi UNPROFOR na jejím území. Účast československých vojáků na této misi schválila ještě federální vláda, na konci roku 1992 však došlo k rozdělení Československa. Právě mírový rozchod Čechů a Slováků byl pro mnohé obyvatele rozpadající se Jugoslávie těžko pochopitelný. Na paradoxní situaci a každodenní život v té době vzpomínají v pořadu Historie.cs tehdejší účastníci mise.
Neratov v Orlických horách byl po odsunu Němců prakticky vymazán z map. Z někdejšího slavného poutního místa zbyla jen ruina kostela. Po 25 letech činnosti Sdružení Neratov však vesnice tepe životem. Místní chráněné dílny umožňují lidem s postižením vést smysluplný život, součástí komunity je i obchod, speciální škola, pivovar, nebo opravený kostel s prosklenou střechou.
Přehledné shrnutí amerického volebního systému, ve kterém počet hlasů nutně neznamená výhru. Kdo jsou takzvaní volitelé a jakou roli hrají swing states neboli klíčové státy?
Na olympiádě v Tokiu 2021 vzbudil její příběh rozruch. Běloruská atletka Kristina Cimanouská požádala o ochranu policii, když ji režim běloruského vládce Lukašenka poslal náhle domů. ČT s ní natočila rozhovor až ve Varšavě, která jí poskytla před diktátorem útočiště. Mezitím běloruský režim nadále utahuje šrouby. Co se vlastně sprinterce přihodilo?
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.