01:59
Lidské tělo je složitý systém, který reaguje na změnu času různým způsobem. Jaké reakce může vyvolat? To se dozvíte ze Zpráviček.
Česká republika a Slovensko by v otázce výběru času, který by se měl zachovat, volily standardní (zimní) čas, avšak většina zemí Evropy by preferovala čas letní. Mapa přehledně zobrazuje, jak to je a bylo s letním časem celosvětově: Zda se používá, přestal se používat nebo nikdy nebyl zaveden.
Petice celoevropské občanské iniciativy Pouze jeden čas z roku 2013 představovala první krok k tomu, aby se problematika střídání zimního a letního času začala řešit na půdě Evropské unie. Aby se tak stalo, bylo nutné za jeden rok nasbírat jeden milion podpisů napříč Evropskou unií. Iniciativa vznikla v České republice a vyvolala ohlasy v celé Evropě.
Evropská komise v roce 2019 navrhla a odhlasovala směrnici, která by vedla ke zrušení střídání letního a standardního času, a to v roce 2021. K tomu však v tomto termínu nedošlo. Europoslanec Pavel Svoboda popisuje kroky legislativního procesu pro to, aby ukončení střídání časů nastalo.
V roce 2019 se česká vláda přikláněla k zachování jednoho času, a to toho standardního (zimního). Proč bylo kdysi střídání času výhodné vzhledem k energetické úspoře a proč už to dnes tolik neplatí? Čím nám vlastně střídání času škodí a proč lidem nevyhovuje?
Kde se zrodil nápad posouvat čas? První myšlenky sahají až do roku 1784. Jednotné střídání času pak v Evropské unii platí od roku 1996. Časová osa zobrazuje vývoj střídání času u nás i ve světě.
Ve čtvrtek 24. 2. 2022 v brzkých ranních hodinách byla zahájena ruským prezidentem Vladimirem Putinem vojenská operace na východě Ukrajiny s cílem denacifikovat a demilitarizovat Ukrajinu. Ukrajina se tak ocitla pod útokem ruských vojsk, započaly boje o velká ukrajinská města a vypukla válka. Západní mocnosti okamžitě ruský útok odsoudily a začaly připravovat protiruské sankce.
Naši planetu nemilosrdně zaplavujeme plasty. Každý rok se jich vyrobí 280 milionů tun. A recyklace se dočká jen pouhých 20 % z tohoto množství. Velká část zbývajících 80 % končí v mořích jihovýchodní Asie. Před lety se do Thajska vypravil potápět Jan Bareš. Jenže se nevydržel dívat na všudypřítomné smetí a rozhodl se tamní pláže uklidit. Výsledek ho natolik nadchl, že založil mezinárodní organizaci Trash Hero. Ta sdružuje dobrovolníky z celého světa, kteří se snaží zbavovat nepořádku i další místa.
V roce 2003 proběhlo referendum o přistoupení České republiky k Evropské unii. Členství v EU podpořilo 77,3 % hlasujících. Jak na výsledek referenda nahlíželi voliči tehdejších politických stran?
Člověk v tísni je nezisková organizace s širokým záběrem činností. Poskytuje nejen humanitární pomoc v místech přírodních katastrof a válečných konfliktů, ale i rozvojovou pomoc v zemích třetího světa.
12 812
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.