01:59
Lidské tělo je složitý systém, který reaguje na změnu času různým způsobem. Jaké reakce může vyvolat? To se dozvíte ze Zpráviček.
Česká republika a Slovensko by v otázce výběru času, který by se měl zachovat, volily standardní (zimní) čas, avšak většina zemí Evropy by preferovala čas letní. Mapa přehledně zobrazuje, jak to je a bylo s letním časem celosvětově: Zda se používá, přestal se používat nebo nikdy nebyl zaveden.
Petice celoevropské občanské iniciativy Pouze jeden čas z roku 2013 představovala první krok k tomu, aby se problematika střídání zimního a letního času začala řešit na půdě Evropské unie. Aby se tak stalo, bylo nutné za jeden rok nasbírat jeden milion podpisů napříč Evropskou unií. Iniciativa vznikla v České republice a vyvolala ohlasy v celé Evropě.
V roce 2019 se česká vláda přikláněla k zachování jednoho času, a to toho standardního (zimního). Proč bylo kdysi střídání času výhodné vzhledem k energetické úspoře a proč už to dnes tolik neplatí? Čím nám vlastně střídání času škodí a proč lidem nevyhovuje?
Evropská komise v roce 2019 navrhla a odhlasovala směrnici, která by vedla ke zrušení střídání letního a standardního času, a to v roce 2021. K tomu však v tomto termínu nedošlo. Europoslanec Pavel Svoboda popisuje kroky legislativního procesu pro to, aby ukončení střídání časů nastalo.
Kde se zrodil nápad posouvat čas? První myšlenky sahají až do roku 1784. Jednotné střídání času pak v Evropské unii platí od roku 1996. Časová osa zobrazuje vývoj střídání času u nás i ve světě.
Pořad sleduje Andyho a jeho bratra Mohameda. Oba jsou nedůvěřiví, přijeli se svými rodiči a staršími bratry do Česka z válečného Čečenska. Andy o válce mluvit nechce, raději nás seznamuje s bydlením v Praze, mluví o doučování češtiny a o tom, čím by jednou chtěl být.
Jako charita se označují dobrovolné dobročinné akce na pomoc lidem. V praxi nabývají různých forem: peněžitými a věcnými dary počínaje až po práci vykonávanou zdarma pro nějakou charitativní organizaci.
Česká republika vstoupila 1. května 2004 do Evropské unie. První minuty se slavily ohňostroji. Jaká byla atmosféra na česko-polsko-německém trojmezí, kde se mohli setkat staří i novopečení evropští občané?
Ukázka, ve které se prezident Václav Havel zamýšlí nad pojmem „národní zájmy“ ve věku globalizace.
12 809
719
4 355
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.