Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Příběh Jokubase z Litvy. Miluje modely letadel a na Litvu vzpomíná rád, ale říká, že mu vždy v rodné zemi chyběly hory. Jokubas a jeho rodiče diváky seznamují s tradicemi své země.
Příběh Adama, který sice nevidí, ale je aktivnější než většina jeho vrstevníků. Hraje na klavír a flétnu, sportuje, hodně čte a rád se učí nové věci. Hodně mu v tom pomáhá i škola podporující integraci.
Rozhovor s matkou, která je profesionální manažerka štěstí. Paradoxně sama velmi dobře ví, jaké to je, když šťastní nejsme, i když nás okolí přesvědčuje o opaku. Poporodní deprese až rok po porodu? Dozvíte se, že je to možné.
Karolina Wratislavová z Mitrovic – komtesa, která žije s rodinou na zámku v Dírné. Ale ne vždy tomu tak bylo. Její vzpomínky na období totality rozhodně radostné nejsou: vyhnání z domu, těžká dělnická práce a odepření vzdělání. Přesto měla díky milujícím rodičům hezké dětství a ve stáří jim ráda jejich lásku a péči oplatila.
Pro komunistický režim představovala katolická církev nepřítele, proto se ji snažil mnohými způsoby zničit nebo alespoň zdiskreditovat. Příkladem je tzv. Katolická akce, pomocí níž chtěla komunistická strana roku 1949 rozdělit církev. Zvláště odpuzujícími praktikami ale byly vykonstruované politické procesy s konkrétními církevními představiteli, kterým tak komunisté zničili život. Jako při procesu s deseti řeholníky v čele s opatem Machalkou v roce 1950.
V Modrošicích je už týden vedro a ještě k tomu přestane téct voda. Sára má divoký sen o potopě světa, přičemž jediná záchrana je jejich byt. 200 spolubydlících a kritický stav plastů v oceánu ji probudí a přiměje k zamyšlení. Do akcí na pomoc planetě se můžeme snadno zapojit – čistit břehy řek, sázet stromy, neprodukovat tolik odpadu, snížit spotřebu masa a mnoho dalšího. Globální problémy nejsou jen Sářin špatný sen a každý může svým chováním pomoci jejich řešení!
Video popisuje, co všechno může spotřebitele čekat při nákupu věcí přes internet ze zahraničního obchodu. Vysvětlíme si, jaký je rozdíl při nakupování ze států Evropské unie a z ostatních částí světa. Co všechno si nerozumným nákupem z druhého konce světa můžeme způsobit?
Bude muset táta narukovat? Co dělat v případě výbuchu? Co když se ozvou sirény, když budu sám? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří odborná garantka Leona Jochmanová.
Válka v Perském zálivu znamenala pro armádu první nasazení do válečného konfliktu v novodobých dějinách, tehdy ještě Československa. Na místo byla vyslána protichemická jednotka spolu s dalšími vojáky, a ačkoliv se neúčastnili přímo bojových operací, odvedli velký kus práce a nasbírali cenné zkušenosti. V souvislosti s ozbrojeným konfliktem je namístě také otázka, jak je vymezeno užití síly nebo nutné sebeobrany v rámci misí OSN.
12 978
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.