05:46
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jak starý je systém kanalizace? Od kdy funguje v našich zemích? Jak se čistí voda v čističce odpadních vod a dá se pak pít? Co se nesmí házet do odpadu či do kanálu? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v reportáži z Wifiny.
Klaun Moudronos nám představí koloběh vody v přírodě. Dozvíme se, jak je voda důležitá a proč je potřeba s ní neplýtvat. Víte, co je to vodoměr? A vodovod? I to nám Moudronos prozradí. Seznámí nás i se skupenstvími této zdánlivě obyčejné, ale přesto vzácné tekutiny.
Máte rádi mráz, sníh a chumelenice? Víte, že bez sněhu si příroda neodpočine a každá sněhová vločka je malé umělecké dílo? Kde padaly největší sněhové vločky? Jak přezimují některá zvířata a co je to zimní spánek? A že za polárním kruhem je sněhu hodně a na rovníku se ani neobjeví? To všechno dnes zkoumá Brďo.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku, jak koluje voda na naší planetě. K čemu nám slouží voda a je důležitá? Kolik vody se na Zemi nachází? Na tyto otázky si společně odpovíme. Také si na vodu zahrajeme, zkusíme se proměnit v kapičku vody a procestovat s ní celý její život.
Tento díl ze seriálu "Co všechno umí počasí" vás seznámí jednoduchou formou se základními pojmy, které se počasí týkají. Zjistíte, jaký je rozdíl mezi počasím a podnebím a proč je počasí na různých místech rozdílné.
Umíte se chovat správně v zoo, tedy na místě, kde můžeme vidět najednou živočichy z různých koutů celého světa? Porušit pravidla chování může být v tomto případě pořádně nebezpečné. Nejen pro zvířata, ale i pro návštěvníky. Zvládnete bez úrazu závěrečný kvíz?
Návštěva divadla je opravdová společenská událost. Proto zvolíme společenský oděv a nikoliv sportovní. Kabáty odkládáme v šatně, ke svým místům jdeme ohleduplně, k divákům sedícím v naší řadě procházíme vždy čelem. Nesmíme šustit papírem, ani od bonbónů. Rušili bychom ostatní diváky. Stejně tak se spolu při představení nebavíme a také nezapomeneme vypnout mobilní telefon!
Jestli jezdíte vlakem, tak víte, co dělá průvodčí. Ale kontroloval vám jízdenky už někdy 13letý kluk? Honzu láká být průvodčím ve vlaku. Splnil se mu sen a on si tuhle práci zkusil. Co všechno to obnáší, si vyzkoušel na trase Praha-Děčín. Jaké musí mít průvodčí vzdělání? A opravdu pouze kontroluje jízdenky?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Stručné vysvětlení, co je symbol. Symbol má domluvený význam. Jde o různé znaky nebo předměty vyjadřující nějakou myšlenku.
Víme, že každý z nás se něčím odlišuje od ostatních a tím je jedinečný. To ještě neznamená, že je proto horší nebo lepší. Jenom na něm záleží, jaký je.
Tento díl Wifiny nám představí výrobu autobusu. Matěj na návštěvě v továrně na výrobu autobusů ve Vysokém Mýtě zjišťuje, jaké druhy autobusů jezdí, co vydrží, kdy se na světě objevily a zda jsou v našem životě nepostradatelné.
Skanzen neboli muzeum lidových staveb můžeme nalézt i v Královéhradeckém kraji. Uvidíme v něm hospodu, kočárovnu, školu, špejchar a další zajímavé stavby. Přiblížíme si blíže práci kováře i zpracovávání obilí nebo lnu.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.