07:29
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
O tom, kde se dá v České republice najít zlato a kde je možné narazit na pozůstatky po jeho těžbě, vypráví geoložka Veronika Štědrá, mistryně světa v rýžování zlata.
Jak se žije a žilo v Archangelsku, přístavu na severu evropské části Ruska na pobřeží Bílého moře, a jak se oblast mění vlivem globálních změn klimatu.
Halda Ema vznikla postupem let z navážky hlušiny, tedy hornin vytěžených při ražbě dolů. Dnes je vysoká přes 300 m. Trochu připomíná činnou sopku, pracuje na své teplotě i výšce. Ačkoli je k Emě omezený přístup, je vyhledávaným turistickým cílem s výhledem na celé Ostravsko. Proto by se v budoucnu měla dočkat i oficiálního zpřístupnění.
Seznámení se severní Aljaškou – její historie, obyvatelstvo, povrch, podnebí, fauna, flora, průmysl, doprava a národní parky.
Nejzazším výběžkem Velkého předělového pohoří je ostrov Tasmánie. Čtvrtinu ostrova zabírají národní parky s hustými lesy, jezery a pohořími. V rovinatých oblastech ostrova se daří chovu ovcí. Mnozí považují ovce za jeden ze symbolů Austrálie.
V Horních Chvatlinách si prohlédneme zahradní železnici, která měla původně sloužit pro přepravu zahradního substrátu a vody pro závlahu. Železnice je unikátní rozchodem 30 cm. Trať mohou využívat i návštěvníci pro osobní dopravu, provoz je řízen jako na skutečné dráze, včetně jízdních řádů i provozních předpisů.
Polská vláda i nadále plánuje rozšíření povrchového dolu, který na naší straně hranice v Libereckém kraji přispívá k problémům s nedostatkem vody. Hranice mezi zeměmi mohou znamenat různý přístup k řešení problémů, ale přírodní procesy státní hranice neznají.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Salzburg neodmyslitelně patří mezi největší turistické perly Rakouska. Zdejší staré město je na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Salzburg láka nejen na barokní památky, ale také na místní gastronomii a vyhlášené pivo. Na každém kroku se tu potkáte také s odkazem W. A. Mozarta.
Pískovcové skály v řecké oblasti Meteora jsou samy o sobě působivé a dodnes není jasné, jak se na nich podařilo středověkým asketickým mnichům vybudovat celou řadu klášterů. Vedla k nim velmi náročná cesta, dnes je však možné k nim pohodlně dojít a několik z nich je dokonce přístupných veřejnosti.
V roce 2013 čelil Katar, pořadatel Mistrovství světa ve fotbale 2022, kritice ze strany britského listu The Guardian. Ten uvedl, že za dva měsíce zemřelo při otrocké práci na stavbách fotbalového stadionu 44 nepálských dělníků. Měsíce údajně nedostávali plat, byly jim zabaveny pasy a často neměli ani pitnou vodu. Pořadatelé mistrovství se však brání, že podmínky práce zákonnými úpravami zlepšili.
V Bangladéši se lidem daří nejlépe v deltách velkých řek, a to z jasného důvodů – v jejich okolí je úrodná půda. Naopak ve městech je náročné najít práci. Čím vším se obyvatelé jedné z nejchudších zemí světa živí?
Myanmar je oficiální název země, kterou známe spíše pod starším názvem Barma. Přestože se jedná o jeden z nejchudších států celé Asie, je Myanmar skutečným turistickým lákadlem. V zemi se nachází obrovské množství stúp, budhistických památníků, které jsou mnohdy více než tisíc let staré.
Válka po 44 dnech skončila, Arméni prohráli. Loučí se s domovy i posvátnými místy, které musí opustit. Cítí se zrazeni svými politiky. Zapalují vlastní domy, aby v nich nově příchozí nemohli žít. Podobně jako Azerové, kteří jako národnostní menšina z Karabachu odcházeli před 25 lety, kdy naopak zvítězili Arméni. Spory o toto území trvají ale už 100 let. Otcové hledají těla padlých synů. Zasetá nenávist má opět hlubší a silnější kořeny.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.