07:29
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Jak se žije a žilo v Archangelsku, přístavu na severu evropské části Ruska na pobřeží Bílého moře, a jak se oblast mění vlivem globálních změn klimatu.
Z mallorské vesnice Sóller byla začátkem 20. století vystavěna železnice pro rychlejší přepravu ovoce do hlavního města Palma de Mallorca. V současnosti se již pro transport využívají silnice, zmíněná železniční trať "pomerančového expresu" je však v provozu stále a slouží turistům. Ze Sólleru kromě vlaku vyjíždí i tramvaje, dříve využívané pro nákladní dopravu.
Seznámení se severní Aljaškou – její historie, obyvatelstvo, povrch, podnebí, fauna, flora, průmysl, doprava a národní parky.
Jednou z možných sankcí je odtržení Ruska od mezinárodního finančního systému SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), který slouží jako vykonavatel zahraničního platebního styku. Službu využívá zhruba jedenáct tisíc bank a finančních společností ze dvou set zemí z celého světa. Tohoto kroku se obávají mnohé země, jelikož by tak byl znemožněn obchod s ruským zemním plynem, a Evropa by tak přišla o 1/3 z celkové spotřeby plynu.
Od 50. let minulého století začaly být oděvy nabízeny za nízké ceny, proto došlo k výraznému zvýšení poptávky. Nadměrná výroba textilu však znamenala velmi negativní dopad na životní prostředí. Řešením je výroba oděvů udržitelnějším způsobem, což vyžaduje nová řešení v oboru. Jedním z nich je cirkulární oblečení, tedy oděvy vyrobeny z rozložitelných materiálů (např. z kukuřičného škrobu).
Poloostrov Cornwall je nejzápadnějším a zároveň nejjižnějším místem Velké Británie. Nedaleko jeho pobřeží leží malý ostrov St Michael's Mount, na který je možné vydat se i pěšky, ovšem jen za odlivu. Při procházce po cornwallském pobřeží nám bude představena jeho tajemná historie.
Co by krajině přineslo vybudování plánovaného vodního koridoru Dunaj–Odra–Labe? Jak příznivci a odpůrci díla hodnotí výstavbu obrovských betonových těles, schopnost kanálu zadržet vodu v krajině, její údajný protipovodňový význam, vliv na úroveň hladiny podzemní vody, zásah do zemědělského půdního fondu nebo do prostupnosti krajiny? Jako paralela pro budoucí dílo se nabízí již existující kanál Rýn–Mohan–Dunaj.
Visegrád a Ostřihom jsou jedněmi z nejdůležitějších sídel maďarské historie. Na hradě Visegrád se roku 1335 konalo setkání tehdejších středoevropských panovníků včetně Jana Lucemburského. V Ostřihomi se zase v 10. století narodil první uherský král, Štěpán I., který je považován za zakladatele státu. Významnou pamětihodností města je ostřihomská bazilika, která patří k největším v Evropě. Ostřihom leží nedaleko hranic, stačí jen přejít most a ocitneme se na Slovensku ve městě Štúrovo.
Prohlédneme si třetí největší španělské město, Valencii, kterému se přezdívá „město mnoha slohů“. Mezi jeho nejznámější stavby patří katedrála či bývalá burza hedvábí z 15. století, která je zapsána na seznamu památek UNESCO. Za zmínku stojí také Plaza Redonda, muzeum keramiky nebo městský park, který byl vybudován v bývalém korytě řeky Turia.
Gruzie jako jedna z prvních zemí světa přijala křesťanství. Sedmdesát kilometrů od hlavního města Tbilisi se ve skalnatém terénu nachází velký klášterní komplex svatého Davida z Garedži. Jedinečné jsou zejména stovky místností vyhloubených do pískovcových skal, které sloužily jako příbytky řeholníků. Doba Sovětského svazu náboženství ani náboženským objektům nepřála. Oblast, kde se nachází vzácný klášter, byla totiž vojenským cvičištěm. Během éry SSSR došlo ke zničení řady fresek či pálení vzácných knih, ovšem po jeho rozpadu se klášterní život částečně obnovil.
Téma Horizontu z května 2021 je věnováno poslednímu sčítání lidu v Číně. Jedním z témat je i skutečnost, že čínská populace roste nejpomaleji za několik desetiletí a také stárne.
Čínská metropole Peking se stane prvním městem, které po letních olympijských hrách uspořádá i zimní variantu. Jak před zahájením her probíhala výstavba nových areálů pro zimní olympiádu?
V největším městě Kazaschtánu Almaty se v lednu 2022 odehrávaly velké protesty kvůli náhlému zdražení zkapalněného ropného plynu. Prezident vyhlásil výjimečný stav. Proti nepokojům razantně zakročily státy z Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti a do Kazachstánu vyslaly tisíce vojáků. Desítky demonstrantů zemřely a dva tisíce byly zatčeny.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.