03:00
Ve studiu pořadu Hřiště 7 si s Irenou Smetáčkovou povídáme o typických "ženských" a "mužských" povoláních, o kterých se ve společnosti mluví. Proč se ve společnosti tyto stereotypy objevují? A existuje nějaké typické povolání pro ženy a muže? V závěru společného povídání si uvědomujeme, že pro výběr povolání jsou nejdůležitější naše schopnosti a dovednosti a také nás profese musí bavit. Ukázka je staršího data, jak je to se "ženskými" a "mužskými" povoláními v současnosti, může být tématem pro diskusi v hodině.
Sexuální orientace určuje, kdo nás přitahuje. Nepleťme si ji však s genderovou identitou. Ta určuje, kým se cítíme být. Existují různé škatulky, ale každý člověk je unikát. Jaké zkušenosti se sexuální orientací mají zástupci queer komunity Ivo, Anežka a Teo?
Co je to stereotyp? Jaké je nebezpečí stereotypů? Ve studiu pořadu Hřiště 7 nám odpovědi na tyto a další otázky pomůže společně s dětmi najít Irena Smetáčková. Zahrají několik scének, ve kterých stereotypy a předsudky prakticky přiblíží. Zároveň upozorní na to, jak je důležité umět si svůj názor prosadit a dokázat o něm přesvědčit i ostatní.
Do studia pořadu Hřiště 7 přichází Irena Smetáčková se hrou, která má představit činnosti, které musíme dělat v domácnosti, aby dobře fungovala. Jaké práce to jsou? A kdo by tyto práce měl vykonávat - ženy, nebo muži? A proč? Existují mužské a ženské činnosti? Hru si můžete vyzkoušet i sami ve své rodině.
Diskuse o rovnosti žen a mužů se odehrává na mnoha úrovních, včetně té celoevropské. V roce 2012 řešila tuto problematiku i eurokomisařka Viviene Redingová, která chtěla od roku 2020 zavést kvóty na 40% podíl žen ve vedení velkých firem. Zastánce a odpůrce má takové řešení mezi muži i ženami. Jaké mají argumenty? Díky videu můžete otevřít také debatu nad tím, kam se od roku 2013 posunulo zastoupení žen ve firmách či veřejné sféře v Česku a bavit se můžete i o genderových rozdílech mezi platy, tzv. „pay gap“.
Je genderově vyvážené vyjadřování utopie? Jazykovědci představují příklady jak z českého prostředí, tak zahraniční inspiraci genderové korektnosti. Nelze však opomenout, že jazyk je sociální konstrukt a ovlivňujeme ho zejména my, mluvčí.
Každý z aktérů střeleckého útoku ve škole se snaží zreflektovat aktuální situaci a každý vidí příčinu trochu v něčem jiném. I když se společným jmenovatelem různých problémů zdá být Mája. Nebo ne? Lukáš mezitím přemýšlí o své sexuální identitě.
Volba nového kapitána florbalového týmu jako by symbolizovala, že se většina žáků touží vrátit ke svým běžným životům před střeleckým útokem ve škole. Florbal, vztahy, party. Je to ale možné? Jak situaci ovlivní střelec Tonda, který navštíví florbalový trénink, kde má celá nešťastná událost kořeny?
Sára a Vojta vám ujasní, co je reklama, jaké jsou její formy a jak vypadat ze zákona ani nemůže. Sourozenci se pak vrhají do vlastní reklamní tvorby – propagace Bivojových masérských služeb. Rozum do hrsti a nezapomenout, že reklama je jen nástroj, který může propagovat férově i klamavě, přínosné produkty i úplné hlouposti.
Zdravíme obvykle tak, jak je v daném prostředí obvyklé. Ve společensky formálnějších situacích však patří na celém světě k nejrozšířenější formě pozdravu podání ruky. Zopakujme si, jak se ruka správně podává a tiskne, kdo komu ruku podává a v jakém pořadí i kdy je naopak podání ruky nevhodné. Pro úplnost se podíváme i na méně obvyklé formy pozdravu: políbení ruky, políbení na tvář a smeknutí klobouku.
Co vlastně znamená často uváděné spojení „korektní vyjadřování“ či „politická korektnost“? Existují různé pohledy, vždy je však patrné, že vyjadřování jde ruku v ruce s našimi hodnotami, společenskými postoji a názory. Pro někoho je korektnost pokrytectví a přetvářka, pro jiné cesta, jak zamezit diskriminaci a rasismu.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
V ČR je podle odhadů až 100 tisíc autistů, přičemž počet dětí s diagnózou autismu stále roste. V zahraničí je k jejich léčbě úspěšně používána metoda Aplikované Behaviorální Analýzy. V Česku taková péče standardně poskytována není, proto někteří rodiče iniciovali založení České odborné společnosti ABA. Děti se při terapii učí spolupracovat a komunikovat, rozvíjí se jejich inteligence a sociální dovednosti. Ukázka přibližuje problémy rodin s autisty a názorně předvede některé postupy ABA.
Informační válka (resp. její nástroje) je pro psychologa zajímavým fenoménem, a to především ve dvou rovinách. V popředí zájmu stojí psychologie přesvědčování, tedy techniky, jejichž cílem je člověka zmanipulovat a vnutit mu konkrétní názor. Důležitá je ale i rovina sociologická, protože současný svět, společnost a způsob žití s sebou přinášejí kromě výhod také sociální nejistotu a neukotvenost, což nahrává manipulátorům.
Na počest Roba, který při falešném střeleckém útoku vyskočil z okna, se ve škole koná taneční party. Účastní se florbalisti, Tonda, Nessa i Mája. Na střelecký útok sice většina z nich nezapomněla, ale zdá se, že mnohým z nich tahle situace pomohla. Posunout se, poznat se a najít cestu ke spřízněným duším.
Markéta a Roman ke své vlastní dceři Elišce přijali do pěstounské péče Terezku a Jirku, dvě děti se zdravotním handicapem, i když to takhle původně vůbec neplánovali. Terezka je kvůli dětské mozkové obrně upoutaná na vozík a své biologické rodiče nikdy nepoznala. V centru, které pomáhá rodičům pečujícím o postižené děti, se pak seznámili s Terezčiným kamarádem Jirkou. Toho si nejprve začali brát domů na víkendy do hostitelské péče. Hostitelská péče se potom změnila v péči pěstounskou.
Dobrovolnictví je veřejně prospěšná činnost, kterou můžeme chápat jako ochotu člověka dát část svého času a sil bez nároku na odměnu ve prospěch potřebné organizace nebo člověka, aniž by s příjemcem pomoci byl vázán přátelskými či jinými vazbami. Ačkoliv je forma dobrovolnictví u každého jiná, dobrovolníci se shodují na tom, že svou činností nejen mnoho dávají, ale také mnoho dostávají.
Jak prožívají projekt společného vzdělávání žáci s problémy v chování? Žáci s tímto znevýhodněním popisují, jak se projevují jejich problémy. Svůj pohled na věc připojují i jejich spolužáci.
12 741
708
4 263
1 189
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.