Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Příběh Tsi Tsi z Barmy, která se svou rodinou z této země uprchla do České republiky kvůli svému náboženství. Pro Barmu je sice typická nádherná, exotická příroda, zlaté stavby i sochy, ale také bída, boje, povodně a ničivé cyklony.
V roce 2007 při utkání Davis Cupu v Praze nafotil Michal Šula sérii čtyř snímků, za kterou později obdržel 1. cenu v soutěži Czech Press Photo. Hlavními aktéry na fotografii se stali politici Mirek Topolánek a Ivan Langer v roli diváků. Vybrali si tribunu, na níž byli nejvíc na očích, a fandili se zápalem vskutku nevídaným. Správný fotograf takovou situaci musel nutně využít.
„Je to hezká země, je tam horko, vlhko a jsem tam ráda.“ Takto popisuje Vietnam dívenka Jana ze šesté třídy. Její rodina se do České republiky přistěhovala za prací a prodávají zde oblečení. Jak ale integraci prožívají vietnamské děti navštěvující českou školu? Zvládají překonávat jazykové bariéry a kulturní odlišnosti?
Jednoho dne opustila kvůli neshodám rodinu i své dítě a šest let byla na ulici nebo ve squatu. Bezdomovkyně Míša propadla silné závislosti na alkoholu. Co ji do této životní situace přivedlo? A jaké je to žít na ulici?
Recepce byly původně vyhrazeny úzkému okruhu osob ve vysoké politice, ale nyní se už konají při nejrůznějších příležitostech. Oblečení je určeno denní dobou, kdy se recepce pořádá, a typickým znakem bývá konzumování jídla a nápojů vestoje, což s sebou nese jistá rizika. Kromě recepce existují i další specifická společenská setkání, jako je koktejl, piknik, garden party nebo číše vína. Jak se v tom vyznat?
Pořad vypráví příběh Inny, která jezdí spolu se svým bratrem na prázdniny k moři do Bosny a Hercegoviny, do rodné země svých rodičů. Představuje typické jídlo a vše, co je v této zemi k vidění.
Od roku 2017 zastává post generálního tajemníka OSN António Guterres. Ještě před jmenováním do funkce si jako hlavní cíle svého působení stanovil vyřešení krize v Sýrii a boj s terorismem. Co dalšího můžeme očekávat od bývalého portugalského premiéra a jaké jsou jeho pravomoci, přibližuje zástupce Informačního centra OSN v Praze.
Ekonomové se shodnou na faktu, že dobrá dělba práce vede k bohatství. Představa, jak by dělba práce měla vypadat, je už různá. Ve videu jsou dále popsány zásadní faktory pro ekonomický růst státu, ale i ty faktory, které jsou za zásadní mnohdy mylně označovány.
V souvislosti s českým předsednictvím v Radě EU (2022) vznikl dokument, který se mimo jiné věnoval i představení některých českých úředníků pracujících v Bruselu. Mnohé možná překvapí, že i takový úředník může jezdit na skateboardu. Čemu se konkrétně Češi v Bruselu věnují?
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.