04:54
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
V 50. letech 20. století vznikl v Americe rokenrol, hudební žánr spojený s protestním postojem. V Česku se ujal spíše pojem bigbít a ten šel v době normalizace ruku v ruce s undergroundem.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Tajné služby patří mezi základní nástroje zajišťující státům bezpečnost, ochranu před vnějšími vlivy a ochranu demokratických principů a ekonomických zájmů. V ČR plní tuto funkci od devadesátých let Bezpečnostní informační služba. Velkým problémem je, pokud začnou politici tuto službu veřejně znevažovat, jako to udělal například prezident Zeman. Jaký signál to vysílá do zahraničí?
Politolog a sociolog, kteří jsou zároveň pamětníky konce 80. let minulého století, hovoří o významu médií při zprostředkování příběhů pamětníků. Obecná rovina mediální rekonstrukce reality je doplněna o konkrétní příklady československých událostí spojených s listopadem 1989.
V roce 1964 zorganizovala Státní bezpečnost jednu ze svých největších a nejznámějších akcí. Šlo o operaci s krycím názvem „Neptun“. Její podstatou byla mystifikace veřejnosti, která se ukázala být velmi účinnou, a to i v zahraničí. O co šlo? Na dně Černého jezera byly zdánlivě nalezeny bedny s tajnými nacistickými dokumenty. Zdálo by se, že téměř 20 let po válce už nemůže být taková událost zajímavá, jenže komunistický režim nedělal nic bez důvodu.
V roce 2003 proběhlo referendum o přistoupení České republiky k Evropské unii. Členství v EU podpořilo 77,3 % hlasujících. Jak na výsledek referenda nahlíželi voliči tehdejších politických stran?
Jsou reality show produktem televizní zábavy posledních let? Vůbec ne, první reality show v prank formátu skryté kamery pochází z USA z roku 1948. Rozmach dnešním dnům bližších show přišel na konci 80. let a v českém televizním prostředí zejména s novým miléniem. Video odpoví i na zvídanou otázku: Jsou reality show opravdu realitou?
Na svátek svatého Valentýna oslavují lidé lásku a přátelství. Kde a kdy se ale tento svátek vzal?
Umělec, dokumentarista a koordinátor iniciativy HateFree Culture Lukáš Houdek se ve svých projektech zabývá problémy menšin a tématy, jako je násilí, nenávist, identita a bezpráví ve společnosti. V jednom ze svých projektů poukazuje na problematiku Romů, které na svých fotografiích oblékl do krojů z míst, odkud pocházejí. Narazil přitom na předsudky a stereotypy.
Fotograf Zdeněk Dvořák fotí cirkus už mnoho let. Vyznává se ze svého osobního vztahu k němu a nastiňuje jeho úlohu v životě lidí. Zmiňuje také známou kauzu z roku 2018 týkající se obchodu s tygřím masem. V souvislosti s ní se zamýšlí nad tím, jak kauza ovlivnila pohled na cirkusy v Česku a zda je to zasloužené.
Technopárty jsou postrachem všech, kdo žijí v doslechu zvukové aparatury. Přestože často dochází k porušování zákonů, policejní složky většinou na podobné akce jen dohlížejí, dokud neskončí. CzechTek v roce 2005 byl výjimkou. Tehdejší premiér Jiří Paroubek nařídil proti jeho účastníkům tvrdě zakročit. Výsledkem byla zranění na obou stranách a oprávněná diskuze o přiměřenosti zásahu. Průběh akce přibližuje Michal Čížek, který byl na místě v roli fotoreportéra.
Fetišismus je specifická závislost. Fetišisté nejsou nebezpeční ani sobě, ani svému okolí, ale svoji zálibu raději skrývají před veřejností. Společnost je totiž řadí mezi devianty. Zvláštní zálibu má i Lukáš. Místo manželky má doma skříň plnou bot na podpatku.
Jaké radosti a strasti přináší náhradní rodinná péče? Míla a Kamil nemohli mít vlastní děti, tak si jich postupně osvojili nebo přijali do pěstounské péče osm. Kromě dětí s romským původem si k sobě vzali i dívku s autismem. Všem poskytli skutečný domov a opravdové dětství. Jak rodiče i děti vnímají život v nové rodině? Velkou zkouškou pro celou rodinu je právě péče o dceru Petru s diagnostikovaným autismem.
Tématem pasáže je image. Jde o odborný termín, který se užívá pro pojmenování celkového dojmu z člověka, značky nebo výrobku na veřejnosti.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.