08:59
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Komunikace je nezbytná pro mezilidské vztahy. Díky ní můžeme vyjadřovat své pocity, názory a řešit konflikty. Právě konflikty patří k běžnému životu a nemusí vždy znamenat jen hádku. Konflikt mohou prohloubit takzvané argumentační fauly, jako je skákání do řeči, urážky, ohánění se pochybnými argumenty či šíření strachu. Nejlepším možným řešením konfliktu je konsenzus. Jedná se o situaci, kdy sami nejen dokážeme obhájit svůj názor, ale také pochopit ty druhé. O tom něco ví Sára a její rodina. Jak dopadl jejich rodinný konflikt ohledně výběru domácího mazlíčka?
Partička spojená s drogami a alkoholem vymýšlí nové a nové způsoby, jak se dostat k penězům. Přes krádeže se dostává k fintě, jak obelstít starou důchodkyni a peníze získat. Příběh je natočen podle skutečné události.
Ukrajince Ele žijící v Česku vzaly úřady kvůli závislosti na drogách po porodu dcerku. Sofie byla svěřena do dočasné péče Elině sestře Nataše. Přestože Ela už rok abstinuje, sestra Nataša jí nevěří a s návratem dítěte, ale ani s kontaktem s Elou, nesouhlasí. Ela, která svou sestru celé dětství vnímala jako svůj vzor, se pokouší udělat v situaci jasno s pomocí rodinných konstelací a doufá, že najde dostatek síly vzdorovat sestře. Vybojuje si Ela svou abstinencí dceru zpět?
Pokračování příběhu vězeňkyně Lucie. Lucii ani tentokrát nepustili na podmínku z vězení. Sedí za dluhy svého bývalého partnera a je zoufalá.
Parta kamarádů se baví drobnými krádežemi v obchodním centru a jeden z nich se nechá u akce natočit. Problém se stupňuje, video se objevuje na internetu, nic už nejde vzít zpátky. Chlapci hrozí nejspíše vyhození ze školy.
Mladá žena a matka Lucie se ocitá za podvody a dluhy ve vězení. Jaké plány má do nového života, až vyjde z vězení?
Adrenalinové sporty jsou nebezpečné, přesto neodolatelně přitahují mnoho lidí. Ti riskují život kvůli vzrušení a zábavě. Možná za to může nedostatek adrenalinu v běžném životě. Oproti našim předkům žijeme ve vyhřátých domovech velmi pohodlný život, bez přirozeně nebezpečných situací. Bývalá československá horolezkyně a matematička Dina Štěrbová, která mimo jiné zdolala dvě osmitisícovky, se setkala zblízka se smrtí svých kolegů a sama zažila situace, kdy jí šlo o život. Ale jak říká, smířit se s nebezpečím je cena za to, že budete následovat volání svého srdce.
Jakub musí po krádeži v obchodním centru zaplatit poškozené škodu a je mu soudně udělen trest obecně prospěšných prací. Svým nezodpovědným chováním však spěje k dalšímu maléru – nabourá odcizený automobil.
Nane Hripsime, Sevak, Vahe – tato exoticky znějící jména jsou arménská a děti, které jsou jejich nositeli, se narodily arménským rodičům žijícím v České republice. Chodí sice do arménské školy, aby nezapomněly na své kořeny, a v rodině udržují původní arménské tradice, přesto už jsou to tak trochu Češi. Rádi poznávají Českou republiku, česky hovoří bezchybně a nedokonalá čeština jejich rodičů je jim k smíchu.
Ženy muslimky teoreticky nemají menší práva než muži, ale utlačování jejich práv vychází z tradice a společnosti. Liší se tedy praxe a teorie. V současné době se daří práva žen více prosazovat, v tradičních rodinách však zůstává dominantní role muže. Žena je také nositelkou tradic a právě jejím prostřednictvím přežívají různé zvyky. Uvidíte i rozdílné názory na důvody, proč tomu tak je. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Stanovení diagnózy a vyznání se v jinakostech je důležité, ještě důležitější je však podpora a pomoc danému člověku. Svou nálepku dyslektika dostala i Nina, která byla v očích spolužáků, a bohužel i učitelů, za outsidera. Přes svůj strach nedokázala projevovat svůj talent. Nyní, bez nálepky, si konečně dopřává luxus být sama sebou.
Neslyšící učitelka českého jazyka pro neslyšící a zejména matka několika dětí popisuje, jak vypadá role matky se zdravotním omezením. Naučí se dítě neslyšících rodičů dříve mluvit, nebo znakovat? A jak s ním pracovat? Jaký způsobem zdravotní handicap matky ovlivňuje vzájemný vztah s dětmi?
12 809
721
4 368
1 213
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.