09:10
Digitální kompetence
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
O kyberšikaně se mluví jako o formě šikany prostřednictvím elektronických médií, jako je mobilní telefon či internet. Pořad radí, jak se proti ní bránit.
Špehovací vir (spyware) umí najít na počítači citlivé informace, například kontakty nebo hesla, a rozeslat je komukoli na celé planetě. Vyděračský vir (ransomware) umí data zašifrovat a pak požaduje výkupné. Těžební viry používají kapacitu cizího počítače na svoje nezákonné aktivity. Viry se na počítač mohou dostat například tak, že si je stáhneme s něčím z internetu (třeba s videem nebo hrou). A pozor, viry mohou zaútočit i na mobily a tablety!
Tentokrát musí Ondra vyřešit dva problémy naráz. Kamarád Tomáš se stal cílem nenávistných komentářů na internetu. A Ondrova teta má sklon k mentální anorexii a přehnaně se snaží zhubnout. Jak jim může Ondra pomoct?
Phishing (čteme "fišing") má výslovností blízko k anglickému slovu rybařit. Svým způsobem o jistý druh rybaření jde. Jen místo ryb loví podvodníci na internetu hesla a citlivé údaje o důvěřivých uživatelích. Stejně jako u opravdového rybaření používají různé návnady, jak uživatele nalákat. Více si o tom povíme s Jirkou Králem, který je spolutvůrcem programu "Buď safe online". Ten učí děti bezpečnému chování na internetu a sociálních sítích.
V tomto videu vysvětluje třináctiletý Ondra své tetě cizí slova používaná v souvislosti s youtubery. Kromě jiného dozvíme, kdo je to vloger, k čemu se hodí kodek a proč je dobré hasit flame.
Žádný lékař nemá dar přečíst deset tisíc publikovaných článků ročně, aby si udržel úplnou hranici poznání, ale počítač to dokáže. Michal Pěchouček, ředitel Centra umělé inteligence ČVUT, popisuje v rozhovoru s Danielem Stachem velké možnosti využití umělé inteligence ve zdravotní diagnostice, limity v oblasti pečovatelství i důležitost ochrany sítí a dat.
S ředitelkou dětského krizového centra Zorou Duškovou si popovídáme o tom, jaké nebezpečí může na děti číhat na internetu a co dělat, pokud bychom se s ním setkali. Na internetu je toho opravdu hodně, a to jak pozitivních věcí, tak bohužel i těch negativních. Důležité je umět ty špatné rozpoznat a umět si s nimi poradit.
Všechno, co je o nás napsáno na internetu, vytváří náš internetový obraz. Je správné o něj pečovat, vždyť i personalisté během výběrového řízení prověřují internetový profil uchazeče. Čím vším ho ovlivňujeme a jak je možné se bránit fotomontážím a pomluvám, poradí Ondra v tomto videu.
Dokument V síti natočený režiséry Barborou Chalupovou a Vítem Klusákem odhalil šokující počet sexuálních útoků na děti na internetu. Zjištěné výstupy dokumentu komentuje režisér, policista, dětská psycholožka, vedoucí projektu E-bezpečí a soudní znalkyně. Ukazuje se, že situace je tristní, každé třetí dítě se v kyberprostoru setkalo se sexuálním obtěžováním, vydíráním a nátlakem.
Facebook je díky své oblíbenosti lákadlem i pro virové útočníky. Kliknout na odkaz z neověřeného zdroje se nemusí vyplatit. Při zhlédnutí videa od přátel si můžete na svůj počítač stáhnout virus nebo trojského koně. Co si svou neopatrností může uživatel způsobit a jak poznat varovné signály podvodného odkazu?
Influencer je uživatel internetu, který pomocí svých příspěvků na sociálních sítích ovlivňuje chování ostatních uživatelů. Má svůj kanál na sociálních sítích, skrze který komunikuje se svými fanoušky. Kdo by jím dnes nechtěl být? Komu ale věřit a jak se pozná kvalitní influencer?
12 851
733
4 416
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.