10:03
Digitální kompetence
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Tentokrát si třináctiletý Ondra sám na sobě vyzkouší, jaké to je, když ho někdo tajně natočí na video a předvádí na internetu jako nemehlo. A my se dozvíme, jaká práva na internetu platí.
Chtěli byste mít svůj hologram, který za vás udělá všechno, co mu řeknete? Tuto myšlenku si Alenka s Oskarem vyzkoušeli v praxi. Narazili však na úskalí, která to s sebou nese. O co jde? Podívejte se.
Sociální sítě ovládají dvě nejznámější online společnosti, Google a Meta. Google inkasuje asi 30 % a Meta 20 % celosvětové online inzerce. Jsou schopny ovlivnit veřejné mínění, a dokonce rozhodovat o úspěchu či neúspěchu ostatních firem. O jejich manipulaci lidmi informují tzv. whistlebloweři. Kdo to je?
Jakých přešlapů se dopouštějí začínající uživatelé sociálních sítí? To se dozvíme od třináctiletého Ondry, který uzavřel se svou tetou sázku, kdo má na profilu méně „trapasů“. Uhodnete, jak to dopadlo?
V tomto videu vysvětlí třináctiletý Ondra své tetě, proč není správné sdílet a stahovat autorská díla, co je to torrent, embedované video a darknet.
Digitální (ne)bezpečí je další díl pořadu FUTURO. Každý stát potřebuje zajistit bezpečí svých občanů. A technologie mu s tím umí pomoci. Představíme vám, jak vypadá kamerový systém města a jak jsme s jeho pomocí zabezpečeni. Dozvíme se také, jaký je rozdíl mezi hackerem a crackerem. A jak bude vypadat armáda budoucnosti?
O riziku sdílení osobních informací na internetu a řešení kyberšikany hovoří Michaela Svatošová, koordinátorka projektu Stop kyberšikaně. Jaký je rozdíl v chování mužů a žen ve virtuálním prostředí a s jakými projevy šikany se v něm setkávají? Jakou roli v ní hrají sociální sítě? Proč není dobré se spoléhat na virtuální vztahy? Ukázka je tlumočena do znakového jazyka.
TikTok je vlastněn firmou ByteDance, která je čínská. Stejně jako jiné sociální sítě má i TikTok velký potenciál k ovlivňování veřejného mínění, v tomto případě však ze strany čínské komunistické strany. Dalším problémem je nefungující parita – zatímco Čína může v západním světě provozovat své sociální sítě, západní společnosti na jejich trhu operovat nemohou.
13 386
749
4 563
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.