08:30
Digitální kompetence
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. Tentokrát vysvětlí třináctiletý Ondra své tetě, jak chránit svá data před ztrátou, proč pravidelně zálohovat a že cloud není jen mrak, ale také dobré místo pro zálohování.
Ondrova teta se dozvěděla, že developeři chtějí zbourat místní skatepark a místo něj postavit obchodní dům. To ji natolik rozzlobilo že se rozhodla tomu za každou cenu zabránit. Jak na to? Stane se členkou facebookové skupiny. Dá naštvaného smajlíka developerské firmě. Podepíše internetovou petici. A co na její počínání říká Ondra? Jak správně pomáhat s využitím internetu, se dozvíte v tomto videu.
Rizika sdílení erotických materiálů v partnerském vztahu a možné následky popisuje Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, vedoucí projektu E-bezpečí. Vysvětluje, že sexting mezi partnery často vzniká jako projev vzájemné důvěry, ale po rozchodu partnerů se mohou sdílené materiály stát nástrojem pro vydírání nebo poškození pověsti bývalého partnera nebo partnerky. Zdaleka se to netýká jen náctiletých. Velmi nebezpeční jsou také sexuální predátoři, kteří se ukrývají za falešným dětským profilem. Na závěr rozhovoru zdůrazňuje pan Kopecký zásadu, že intimní materiály se nikdy nesdílejí.
Pomocí moderních technologií dokážeme propojit jednotlivá zařízení nejen v naší domácnosti. V dnešní době můžeme pomocí mobilu ovládat například topení v bytě či domě na dálku. Čím více věcí máme připojených k internetu, tím více informací o našem soukromí může někdo zneužít. Pozor tedy na jejich zabezpečení.
Na internetu za sebou necháváme digitální stopu, která vytváří naši digitální identitu. Vkládáme fotky na sociální sítě, platíme na internetu nebo vyhledáváme informace ve vyhledávači. To všechno po nás zanechává „důkazy". O našich zájmech, místech, která navštěvujeme, a lidech, se kterými komunikujeme. Jedná se o výsledek našeho virtuálního života.
Jak se vyhnout lupičům a šmírákům v našich počítačích? Kdo jsou to hackeři? A jak se jim bránit? Vydejme se společně s Marwinem, Kubou a Lindou do Datové Lhoty, kde na nás čeká mnoho důležitých informací, které nám pomohou zabezpečit počítač a budou dobrým pomocníkem pro zachování bezpečného prostředí v našem PC. Nezdržujme se! Datová Lhota už čeká!
Phishing, neboli rhybaření, je podvodná technika, která se v internetové komunikaci používá k vylákání citlivých údajů. Může jít například o číslo kreditní karty, hesla, číslo účtu a podobně. Na žádosti o zaslání citlivých údajů je nejlepší vůbec neodpovídat.
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. Tentokrát vysvětlí třináctiletý Ondra své tetě, že za bezplatné aplikace a sociální sítě platí uživatelé svými osobními daty. A že bezmyšlenkovitý souhlas s uživatelskými podmínkami se může škaredě vymstít. Věděli jste, že online kvízy prodávají získaná data?
Šíření konspiračních teorií pomocí hoaxů je zvláště oblíbené. Znáte nějaké příklady? Kdo a proč šíří hoaxy? A proč jim lidé věří, ať už jsou sebešílenější?
13 035
733
4 430
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.