01:54
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
Máte rádi citrusy? Věděli jste, že pomeranče jsou třetí nejoblíbenější ovoce na světě? Původně se jim říkalo čínská jablka, protože je přivezl Alexandr Veliký z Číny. Citróny se zase dříve vůbec nejedly, sloužily jako dekorace nebo pro účely lékařství.
Máte rádi brambory? Neváhejte ochutnat také batáty. Přestože jim jsou hodně podobné, nejsou vůbec příbuzné. Batáty sice pocházejí také z Jižní Ameriky, ale jsou sladší, mají více vitamínů a jsou starší. Proto jsou také dražší než brambory. Údajně se také jedná o jedno z prvních jídel, které člověk jedl. V Peru se našly zbytky batátů staré přes 10 000 let.
Toto krátké video vás přenese do Cukrárny u Josefa, kde vám dají tip na přípravu jednoduchých ovocných špízů. Věděli jste, že meloun je zelenina?
Co je to dort a kolik druhů dortů vlastně známe? Co vše můžeme přidat do nepečeného dortu? Třeba jahody, třešně? A čím je ovoce pro naše tělo prospěšné? Tak se pojďme do výroby tohoto dortu pustit. Samozřejmě nebude chybět recept na piškotovou dobrotu původem ze Savojska.
Kdo by neměl rád dort? Víte, jak se takový dort vyrábí? Na tento dort budete potřebovat piškoty, kokos, zakysaný krém, cukr a ovoce. Z čeho vlastně ty piškoty jsou? A kde seženeme ten kokos? Ten u nás v ČR přece neroste. Co všechno se dá z kokosu vyrobit? Znáte rozdíl mezi kokosovým mlékem a jogurtem? Odpovědi na všechny tyto a další otázky najdete v tomto díle.
Na jaře se všechno probouzí. Jak se budí semínka? Že bychom jim zazpívali jako Křemílek a Vochomůrka? Kdepak, budeme je pozorovat. Podívejte se s námi, jak na to.
Žádná oslava se neobejde bez pořádného dortu, ale není dort jako dort. A to už od středověku. Některé dorty ukrývají i překvapení. Dnes se dozvíme trochu z historie jejich pečení. Dorty, třeba ty svatební, jsou spojeny také s různými zvyky a pověrami. V tomto díle si upečeme vlastní dort. Tak pojďme na to.
Kmotřičky víly, babička je v nemocnici! Kde to je? Brďo jde na návštěvu do nemocnice. Setkává se zde různými pojmy, jako je ambulance, pohotovost, hospitalizace, chirurgie, operace, rentgen, ortéza, vizita a mnoho dalších. Jeho průvodci mu vše vysvětlují a ukazují.
Jak se vyvíjel náš sluch? Jak fungují uši? Znáte zvíře, které slyší, i když je nemá? Zajímá vás, jak to vypadá uvnitř ucha, a chcete vědět, jak si vyrobit domácí telefon? Vydejte se s námi do pohádkové televizní soutěže, ve které bude muset náš soutěžící Brďo zdolat Trpaslíkův kvíz.
Barvy duhy inspirovaly cukráře Josefa, a proto vám v dnešním díle představí krok za krokem recept na ovocné duhové nanuky. Jak se vyrábějí barvy z jedlých surovin? A jak je namíchat, abychom dosáhli kýženého odstínu? Máte rádi ovocné zmrzliny?
Kaši lidé jedli už od pradávna a nezáleželo na jejich společenském postavení. Byla a je totiž výživná a sytá, slaná pro všední dny a sladká na svátky. Dokonce se podávala i na svatební hostině Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.
Víte, že opakem cukroví je slanoví? Pojďte si společně s cukrářem Josefem upéct tuto slanou dobrůtku. Ve videu si názorně ukážeme, jak postupovat. Z čeho všeho můžeme slanoví péct?
V České republice se nachází několik oblastí, které se vyznačují nejen krásnou přírodou, ale i zajímavými a strašně dobrými kulinářskými výrobky. Takovou oblastí jsou i Jeseníky. Typická jídla nejvyššího moravského pohoří jsou ovlivněna polskou a německou kuchyní.
Japonská kuchyně je zdravá, lehká a stojí za ochutnání. Naučte se připravit nejznámější japonské jídlo, sushi. Základem je dobrá a správně ochlazená rýže. Není to složité a jeho přípravu jistě hravě zvládnete. Dobrou chuť.
V českých kuchyních se v poslední době objevuje zelenina, ovoce, koření a další potraviny, které pro Čechy nejsou zcela typické. Mezi tyto potraviny patří i zázvor, který lidé používají už 3000 let. Ve středověku ho mořeplavci rozvezli z jihu Číny po celém světě. V dnešní době ho najdete i u nás, stačí se podívat v obchodě mezi ovoce a zeleninu.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.