02:10
Chtěli byste vědět, jak upéci mechové cupcaky? Cukrář Josef a jeho dva pomocníci vám krok za krokem představí recept na tuto pochoutku. Dozvíte se také, co to znamená, když nazveme ovoce nebo zeleninu „bio“. A proč je to lepší než normální ovoce a zelenina? Dají se květiny jíst? A proč se v kuchyni hodí být odvážný?
Malý slon Bedříšek žije se svou sloní rodinou na savaně. Co s kamarádem Edou zažije tentokrát? Bude vyrábět kouzelný lektvar. Jak se jim to povede?
Malý slon Bedříšek žije se svou sloní rodinou na savaně. Co s kamarádem Edou zažije tentokrát? Bude hledat kýchavičník na tatínkovu rýmu. Uspěje?
Tento veselý příběh je o přátelství malého chlapce a zlobivé uspávací peřiny. Jonáš a jeho kamarád, uspávací peřina Kanafásek, v noci nikdy nespí. V tomto díle Jonášek s Kanafáskem hledají tatínka. Podaří se mu nakonec usnout?
Malý slon Bedříšek žije se svou sloní rodinou na savaně. Co s kamarádem Edou zažije tentokrát? Bude hledat nejvhodnější dárek pro tatínka k narozeninám. Co mu nakonec daruje? A co zkomplikuje oslavu?
Víte, že opakem cukroví je slanoví? Pojďte si společně s cukrářem Josefem upéct tuto slanou dobrůtku. Ve videu si názorně ukážeme, jak postupovat. Z čeho všeho můžeme slanoví péct?
Postup přípravy mohou žáci zapsat.
Jak se vaří v jiných zemích? Tentokráte se seznámíme s malým Riccardem a společně s jeho italským tatínkem uvaříme lilky s rajčatovou omáčkou a typickými italskými sýry. Přidáme bylinky ze zahrádky a můžeme servírovat. Víte, jak se řekne italsky „dobrou chuť“?
Cestování s vařečkou je pořad, který nás v tomto díle naučí uvařit švýcarský recept alpské těstoviny s jablečným přelivem. Do přípravy tohoto pokrmu se zapojí celá rodina a děti nám řeknou, kde všude tato rodina žila.
Cestování s vařečkou je pořad, který nás v tomto díle naučí uvařit podle indického receptu zeleninový pilaf s rýží a jogurtovým salátem. Do přípravy tohoto pokrmu se zapojí celá rodina při příležitosti svátku jara. Uvidíme také netradičně prostřený stůl, na kterém toho nakonec bude spousta k hodování.
V českých kuchyních se v poslední době objevuje zelenina, ovoce, koření a další potraviny, které pro Čechy nejsou zcela typické. Mezi tyto potraviny patří i jedlé kaštany. Do střední a severní Evropy se jedlé kaštany dostaly díky starým Římanům. V dnešní době se pečené jedlé kaštany prodávají hlavně o Vánocích.
Tentokrát Brďo zjistí, proč má někdo světlou a někdo tmavou kůži a co je to barvivo melanin. Proč se pes a kočka nemusí mazat opalovacím krémem proti slunci a jak probíhá výměna srsti. Kdo vynalezl fén, proč mají lidé šedivé vlasy a jak funguje barva na vlasy.
Už jste se setkali s někým, kdo trpí fobií? Povíme si, jak se taková fobie projevuje a z čeho může vzniknout. Také se dozvíme, jak se různým fobiím říká.
Brukev zelná je matka květáku, brokolice, zelí, kedlubny a kapusty. Jako první ji začali šlechtit už staří Římané. Květák je označován za zeleninu chudých, a přitom je tak bohatý. Jak je to možné? Podívejte se s námi, na co všechno je květák dobrý.
Alexander Fleming je celosvětově známý pro svůj objev léku penicilin. Jakým způsobem na tento lék přišel? Čím je penicilin pro lidstvo důležitý?
Máte rádi citrusy? Věděli jste, že pomeranče jsou třetí nejoblíbenější ovoce na světě? Původně se jim říkalo čínská jablka, protože je přivezl Alexandr Veliký z Číny. Citróny se zase dříve vůbec nejedly, sloužily jako dekorace nebo pro účely lékařství.
Nikdo z nás nechce být nemocný. Pro svoje tělo potřebujeme vitamíny, které se nacházejí v čerstvé zelenině a ovoci. A kde je vezmeme? Třeba si doma vypěstujeme řeřichu a na ní si pak pochutnáme. Budeme potřebovat navlhčenou vatu a semínka řeřichy.
Máte rádi brambory? Neváhejte ochutnat také batáty. Přestože jim jsou hodně podobné, nejsou vůbec příbuzné. Batáty sice pocházejí také z Jižní Ameriky, ale jsou sladší, mají více vitamínů a jsou starší. Proto jsou také dražší než brambory. Údajně se také jedná o jedno z prvních jídel, které člověk jedl. V Peru se našly zbytky batátů staré přes 10 000 let.
12 809
721
4 368
1 213
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.