02:10
Malý slon Bedříšek žije se svou sloní rodinou na savaně. Co s kamarádem Edou zažije tentokrát? Bude vyrábět kouzelný lektvar. Jak se jim to povede?
Malý slon Bedříšek žije se svou sloní rodinou na savaně. Co s kamarádem Edou zažije tentokrát? Bude hledat kýchavičník na tatínkovu rýmu. Uspěje?
Malý slon Bedříšek žije se svou sloní rodinou na savaně. Co s kamarádem Edou zažije tentokrát? Bude hledat nejvhodnější dárek pro tatínka k narozeninám. Co mu nakonec daruje? A co zkomplikuje oslavu?
Tento veselý příběh je o přátelství malého chlapce a zlobivé uspávací peřiny. Jonáš a jeho kamarád, uspávací peřina Kanafásek, v noci nikdy nespí. V tomto díle Jonášek s Kanafáskem hledají tatínka. Podaří se mu nakonec usnout?
Všichni známe pohádky o zvířátkách nebo o princeznách, ale určitě jste ještě neslyšeli příběhy o našich tatíncích. Slovo ,,táta" používáme běžně každý den, v tomto příběhu se ale tatínek stává superhrdinou, který dokáže vyřešit i velmi zapeklitou situaci. Tento díl je přeložen do znakové řeči.
Víte, že opakem cukroví je slanoví? Pojďte si společně s cukrářem Josefem upéct tuto slanou dobrůtku. Ve videu si názorně ukážeme, jak postupovat. Z čeho všeho můžeme slanoví péct?
Postup přípravy mohou žáci zapsat.
Brukvovitá zelenina čítá mnoho druhů, patří mezi ni např. brokolice nebo květák. Jen v České republice se jich pěstuje na 150 druhů. Brukve jsou bohaté na vitamíny a minerály, čímž velmi prospívají našemu zdraví.
Jaké jsou rozdíly mezi ovocem a zeleninou? A proč se římskému císaři Karlu Velikému říkalo „zeleninový král“? Dozvíme se, jak se různé druhy ovoce i zeleniny dostávaly do Čech i jiných evropských zemí a které plodiny nám přivezl z Ameriky mořeplavec Kryštof Kolumbus. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se naučí rozlišovat mezi ovocem a zeleninou a některé jejich druhy. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Jahody mlsali už naši předci v době kamenné, tehdy však nevypadaly tak, jak je známe dnes. Jakou souvislost s pěstováním jahod v Čechách měli francouzští korzáři nebo cestovatel Rudolf Štrimpl? A proč jsou jahody označovány za královské ovoce?
Odkud se vlastně vzaly banány a jak se dostaly do Evropy? V tomto videu se podíváme, kde lidé banány poprvé objevili a kde se nyní nejvíce pěstují. Také se dozvíme, jak banán správně uchovávat, aby si udržel správnou chuť.
Šikulové nás v tomto díle naučí vyrábět „pindruše“. Pindruše je „muchomůrka jedlá“ připravená z vajíčka uvařeného na tvrdo, rajčat, salátu, hřebíčků, pomazánkového másla, lučiny a můžeme použít i olivy.
Chtěli byste vědět, jak upéci mechové cupcaky? Cukrář Josef a jeho dva pomocníci vám krok za krokem představí recept na tuto pochoutku. Dozvíte se také, co to znamená, když nazveme ovoce nebo zeleninu „bio“. A proč je to lepší než normální ovoce a zelenina? Dají se květiny jíst? A proč se v kuchyni hodí být odvážný?
Cukrář Josef si pro vás tentokrát připravil sladký čokoládový dezert, který se připravuje netradičně do květináčů. Kromě receptu na originální dobrotu se také dozvíte, jaký je rozdíl mezi bílým a hnědým cukrem. Z čeho se vyrábí a který myslíte, že je zdravější?
V pořadu Wifina se tentokrát seznámíte s chuťovkami, které můžete v létě grilovat. Přesvědčíte se, že grilovat se nemusí pouze maso, ale například i sezónní ovoce.
Každý z nás si občas rád dá něco sladkého, nebo takříkajíc na chuť. Jak by to ale dopadlo, kdybychom jedli jenom samé sladkosti? Co by na to řeklo naše tělo a mohli bychom vůbec takto fungovat? Naštěstí to nemusíme zkoušet, protože už to za nás vyzkoušel Pepík Coufal. A jak to s ním dopadlo? Inu podívejte se sami. Příběh je simultánně tlumočen do znakového jazyka.
Přestože středověká kuchyně byla zdravá, lidé často umírali na různé infekční nemoci, ale i hladem. V této těžké době vládl Karel IV., který povznesl českou kulturu na evropskou úroveň a z Prahy vytvořil Evropskou metropoli. Panovník si nejvíce pochutnával na jáhlové kaši se sušeným ovocem.
Máte rádi brambory? Zemáky, kobzole nebo taky kartofle horníci zapíjeli nejčastěji mlékem a jedli je na nejrůznější způsoby. Ze syrových dělali bramborové placky neboli stryky i bramborové knedlíky. Masem se šetřilo. Prase se zabíjelo na svátek sv. Barbory, patronky horníků, a v týdnu ho měl pouze těžce pracující otec.
Dokázali byste v zimě přečkat noc v přírodě bez moderních pomůcek? Umíte si postavit lesní přístřešek? A co rozdělat oheň? Slyšeli jste někdy, co je to KPZ? Jak získat vodu, když vám dojde? A víte, jak se říká umění přežít v přírodě?
10 928
559
3 200
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.