02:10
Chtěli byste vědět, jak upéci mechové cupcaky? Cukrář Josef a jeho dva pomocníci vám krok za krokem představí recept na tuto pochoutku. Dozvíte se také, co to znamená, když nazveme ovoce nebo zeleninu „bio“. A proč je to lepší než normální ovoce a zelenina? Dají se květiny jíst? A proč se v kuchyni hodí být odvážný?
Malý slon Bedříšek žije se svou sloní rodinou na savaně. Co s kamarádem Edou zažije tentokrát? Bude vyrábět kouzelný lektvar. Jak se jim to povede?
Malý slon Bedříšek žije se svou sloní rodinou na savaně. Co s kamarádem Edou zažije tentokrát? Bude hledat kýchavičník na tatínkovu rýmu. Uspěje?
Víte, že opakem cukroví je slanoví? Pojďte si společně s cukrářem Josefem upéct tuto slanou dobrůtku. Ve videu si názorně ukážeme, jak postupovat. Z čeho všeho můžeme slanoví péct?
Postup přípravy mohou žáci zapsat.
Brukvovitá zelenina čítá mnoho druhů, patří mezi ni např. brokolice nebo květák. Jen v České republice se jich pěstuje na 150 druhů. Brukve jsou bohaté na vitamíny a minerály, čímž velmi prospívají našemu zdraví.
Pořad seznamuje děti s různými druhy zeleniny. Při přípravě polévky se děti učí o kořenové zelenině (mrkev, petržel, celer). Při přípravě salátu se učí o plodové zelenině (okurka, rajčata, paprika) a listové zelenině (salát). Nakonec získají informace i o košťálové zelenině (brokolice, květák, kedlubna).
Cukrář Josef si pro vás tentokrát připravil sladký čokoládový dezert, který se připravuje netradičně do květináčů. Kromě receptu na originální dobrotu se také dozvíte, jaký je rozdíl mezi bílým a hnědým cukrem. Z čeho se vyrábí a který myslíte, že je zdravější?
V tomto díle Draků se dozvíte vše o palačinkách. Palačinky mají lidé rádi po celém světě. Ne všude je ale jedí s marmeládou, jako jsme zvyklí my. Proč se jim říká palačinky? Tento duhový dort se vyrábí právě z palačinek. Jste zvědaví? Tak se pojďte podívat na tento originální recept a přípravu.
V českých kuchyních se v poslední době objevuje zelenina, ovoce, koření a další potraviny, které pro Čechy nejsou zcela typické. Mezi tyto potraviny patří i jedlé kaštany. Do střední a severní Evropy se jedlé kaštany dostaly díky starým Římanům. V dnešní době se pečené jedlé kaštany prodávají hlavně o Vánocích.
Cestování s vařečkou je pořad, který nás v tomto díle naučí uvařit švýcarský recept alpské těstoviny s jablečným přelivem. Do přípravy tohoto pokrmu se zapojí celá rodina a děti nám řeknou, kde všude tato rodina žila.
Šikulové nás v tomto díle naučí vyrábět „pindruše“. Pindruše je „muchomůrka jedlá“ připravená z vajíčka uvařeného na tvrdo, rajčat, salátu, hřebíčků, pomazánkového másla, lučiny a můžeme použít i olivy.
Tentokrát Brďo zjistí, proč má někdo světlou a někdo tmavou kůži a co je to barvivo melanin. Proč se pes a kočka nemusí mazat opalovacím krémem proti slunci a jak probíhá výměna srsti. Kdo vynalezl fén, proč mají lidé šedivé vlasy a jak funguje barva na vlasy.
Jak se správně starat o zuby? V ukázce je vysvětlena správná technika čištění – kdy a jak se zuby čistí a jaký používat zubní kartáček a pastu.
Celer byl pěstován jako vzácná rostlina tisíce let. V Egyptě se těšil mimořádné úctě. Byl využíván nejen pro léčivé účinky, ale také byl využíván jako smuteční rostlina. Jenže pak lidé poznali spousty dalších výhod téhle rostliny a dnes se třeba v Řecku celer považuje za rostlinu štěstí. S historií celeru se seznámíte v tomto díle.
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
13 109
736
4 457
1 228
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.