02:10
Chtěli byste vědět, jak upéci mechové cupcaky? Cukrář Josef a jeho dva pomocníci vám krok za krokem představí recept na tuto pochoutku. Dozvíte se také, co to znamená, když nazveme ovoce nebo zeleninu „bio“. A proč je to lepší než normální ovoce a zelenina? Dají se květiny jíst? A proč se v kuchyni hodí být odvážný?
Malý slon Bedříšek žije se svou sloní rodinou na savaně. Co s kamarádem Edou zažije tentokrát? Bude vyrábět kouzelný lektvar. Jak se jim to povede?
Malý slon Bedříšek žije se svou sloní rodinou na savaně. Co s kamarádem Edou zažije tentokrát? Bude hledat kýchavičník na tatínkovu rýmu. Uspěje?
Tento veselý příběh je o přátelství malého chlapce a zlobivé uspávací peřiny. Jonáš a jeho kamarád, uspávací peřina Kanafásek, v noci nikdy nespí. V tomto díle Jonášek s Kanafáskem hledají tatínka. Podaří se mu nakonec usnout?
Malý slon Bedříšek žije se svou sloní rodinou na savaně. Co s kamarádem Edou zažije tentokrát? Bude hledat nejvhodnější dárek pro tatínka k narozeninám. Co mu nakonec daruje? A co zkomplikuje oslavu?
Víte, že opakem cukroví je slanoví? Pojďte si společně s cukrářem Josefem upéct tuto slanou dobrůtku. Ve videu si názorně ukážeme, jak postupovat. Z čeho všeho můžeme slanoví péct?
Postup přípravy mohou žáci zapsat.
Cestování s vařečkou je pořad, který nás v tomto díle naučí uvařit švýcarský recept alpské těstoviny s jablečným přelivem. Do přípravy tohoto pokrmu se zapojí celá rodina a děti nám řeknou, kde všude tato rodina žila.
Dýně je jednou z nejstarších kulturních plodin na světě. Ve videu se dozvíme o jejím původu, využití v kuchyni, představíme si její druhy a seznámíme se svátkem, ke kterému dýně bezpochyby patří. Mezi dýněmi najdeme mnoho druhů, některé slouží jen na okrasu a jiné jsou zase vynikající k snědku. Ochutnali jste někdy špagetovou dýni? Víte, kdo je Jack-o´-lantern a jak uvařit lahodnou dýňovou polévku? Draci v hrnci vám na všechny tyhle otázky odpoví!
V českých kuchyních se v poslední době objevuje zelenina, ovoce, koření a další potraviny, které pro Čechy nejsou zcela typické. Mezi tyto potraviny patří i zázvor, který lidé používají už 3000 let. Ve středověku ho mořeplavci rozvezli z jihu Číny po celém světě. V dnešní době ho najdete i u nás, stačí se podívat v obchodě mezi ovoce a zeleninu.
Jak a čím si můžeme způsobit střevní potíže? Co a kolik jíst a pít, abychom se těmto potížím vyhnuli? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: Hop hej, cibuláři.
Cukrář Josef si pro vás tentokrát připravil sladký čokoládový dezert, který se připravuje netradičně do květináčů. Kromě receptu na originální dobrotu se také dozvíte, jaký je rozdíl mezi bílým a hnědým cukrem. Z čeho se vyrábí a který myslíte, že je zdravější?
Máte rádi rajčata? A věděli jste, že se je lidé v Evropě báli jíst? Když je sem z Ameriky přivezli, tak si kvůli jejich barvě a výrazné chuti mysleli, že jsou jedovatá. Jako první je začali jíst v Itálii. Dnes víme, že jedovatá nejsou, jsou dokonce velmi zdravá. Obsahují spoustu důležitých vitamínů a minerálů.
Rostliny, které čistí vzduch, prostě potřebujeme. Spoustu času totiž trávíme uvnitř. Pro naše zdraví to není zrovna dobré. Ale rostliny mohou s kvalitou vzduchu pomoci. Které to jsou? Však je dobře známe ze svého okolí a dnes si je připomeneme.
Máte rádi kakao? Jistě vás bude zajímat, jakou cestou muselo projít, než se dostalo až k vám do hrnečku. Kakaové boby znali už staří indiáni dávno před naším letopočtem, ale připravovat z nich nápoj neuměli. To se naučili až Mayové a požívali ho jako rituální nápoj. Prvním Evropanem, který ochutnal kakao, byl Kryštof Kolumbus. Ale vůbec mu nechutnal. Proč? Do Španělska ho přivezl až Hernán Cortés.
Kromě klasických zimních sportů se v zimě můžeme věnovat i ledolezení, jedné z disciplín horolezení. K ledolezení je potřeba speciální výbava a pro začátek také instruktor a cvičná stěna na trénink. Jako v jiných sportech, i v ledolezení se dá soutěžit.
V oblíbeném večerníčku sledujícím život pracovitého jezevce Chrujdy a jeho zvířecích kamarádů pozorujeme emoci „strach". Chrujda se dostává do situace, kdy se Anička chce vydat do tajuplné jeskyně plné nebezpečných cucířů. Náš hrdina z nich má velký strach a snaží se Aničce cestu vymluvit. Tchoř Smradolf mu však se svou nebojácností není vůbec nápomocen.
12 847
733
4 416
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.