04:40
Dne 24. února 2022 vypukl válečný konflikt, ve kterém Rusko napadlo suverénní stát Ukrajinu. Na území Evropy se jedná o první vojenský konflikt po více než 20 letech.
Od začátku roku 2022 se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem více a více stupňovalo a řada světových státníků se snažila odvrátit hrozící konflikt. Přesto byl 24. únor 2022 pro mnohé překvapivý. V brzkých ranních hodinách totiž Rusko zahájilo tzv. speciální mírovou operaci s cílem demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu. Politici nejen západního světa okamžitě odsoudili vpád ruské armády na Ukrajinu. Také český prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem k národu, ve kterém vojenskou agresi i samotného ruského prezidenta Vladimira Putina ostře odsoudil.
Jak poznamenala anexe Krymu jeho obyvatele, konkrétně krymské Tatary?
Dne 24. 2. 2022 vypukl vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Nejedná se však o první vojenský střet mezi těmito sousedními zeměmi a jejich občany.
V roce 2019 přijal Evropský parlament souhlasné stanovisko k návrhu směrnice vedoucí ke zrušení pravidelného střídání času. Členské státy tuto záležitost musí koordinovat, aby vzniklo co nejméně praktických komplikací. V roce 2019 také proběhla v pořadí již asi 480. veřejná konzultace s občany EU, která vzbudila výjimečný zájem.
Příběh Shabdana, který se do Česka přistěhoval z Kyrgyzstánu, velmi rychle se naučil česky a našel si spoustu kamarádů. Přibližuje, že obyvatelé Kyrgyzstánu často moderní vymoženosti ani nepotřebují, víc než polovina z nich má početná stáda a kočuje jako pastevci ve vysokých horách.
Přehledné shrnutí amerického volebního systému, ve kterém počet hlasů nutně neznamená výhru. Kdo jsou takzvaní volitelé a jakou roli hrají swing states neboli klíčové státy?
Pro českou armádu znamenaly výraznou změnu dva klíčové okamžiky. Jednak to byl zánik branecké a zřízení profesionální armády, jednak vstup do Severoatlantické aliance. Ten znamenal především najetí na standardy NATO, na západní systém řízení či velení a také koordinaci všech podpůrných služeb. NATO je organizace nejen vojenská, ale hlavně politická a svým členským státům poskytuje velkou míru bezpečnosti a rovnocenné podmínky partnerství.
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Polskem.
Znáte základní fakta o Řecku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské Unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Že jste v Řecku, poznáte podle národních barev, modré a bílé, na které se tu natírá skoro všechno. Také tu najdete spousty antických staveb i soch. V hlavním městě Athénách na kopci s názvem Akropolis najdete chrám zasvěcený bohyni Pallas Athéně. Ta byla jen jednou z mnoha starořeckých bohů, kteří prý sídlili na nejvyšší řecké hoře, Olympu. Ve starém Řecku vznikly také olympijské hry. Máte-li rádi sýry a olivy, musíte zamířit do některé z místních tavern.
Znáte základní fakta o Lucembursku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Lucembursko je vnitrozemský stát, kde se konzumuje velké množství ryb. Je tu hodně lesů, a proto je specialitou místní kuchyně zajíc na černo. Tato malá země je jediné velkovévodství na světě, mluví se zde lucembursky, francouzsky i německy. Země má hodně bank a také krásné pohoří Ardeny. Pohádkové město Lucemburk je známé svými mosty.
Ukrajinská kuchyně je založená na sezónních potravinách, je v ní hodně obilí, brambor, zelí či červené řepy. Mezi tradiční pokrmy patří třeba varenyky, které se dají připravit na vícero způsobů. Více o ukrajinské kuchyni se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Znáte základní fakta o Bulharsku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. V Bulharsku znamená vrtění hlavou souhlas a mají tu krásnou přírodu a mnoho rezervací. Hlavní město Sofie je nejvýše položené hlavní město v Evropě a říká se o něm, že roste, ale nestárne. Chloubou Bulharska je Růžové údolí, kde se pěstují růže na výrobu bulharského růžového oleje. Narodil se tu prý bájný pěvec Orfeus a lidé se tu, díky zdravé kuchyni, dožívají velmi vysokého věku.
Historická radnice, církevní stavby, umění, staré náměstí, množství mostů, ostrovy. To vše, ale nejen to, najdeme v polském městě Vratislav, které leží nedaleko českých hranic. Na prohlídku tohoto čtvrtého největšího polského města se vydáme v době adventních trhů.
Pro islandský venkov je typická takzvaná drnová architektura. Střechy domů i stěny jsou kvůli nedostatku stavebního materiálu a pro lepší izolaci pokryty vegetací. Jedno z těchto obydlí (konkrétně hlavní budovu někdejšího statku) navštívíme s místním průvodcem a prohlédneme si jeho malebný interiér i historické vybavení.
Stručný medailonek o Irské republice. Představuje její přírodu, historii a kulturu. Seznamuje také s jejími nejslavnějšími představiteli.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.