03:12
Robůtek Kit s panem Baterkou se vydají do pouště, aby se přesvědčili, že i v poušti je voda. Kitovi se z nedostatku vody zdá sen o koloběhu vody. Stane se mrakem, dešťovou kapkou a nakonec se zase vypaří a stane se opět mrakem. Celé dobrodružství si prohlédněte v tomto díle ze seriálu Kosmix: Pod hladinou.
Robůtek Kit s panem Baterkou doplavali na speciální místo, ropnou plošinu. Společně si na něj více ,,posvítíme". Kde se ropa nachází? K čemu se používá a jak se získává? A čím naopak může být nebezpečná?
Tentokrát robůtek Kit s panem Baterkou zkoumají bójky, které varují před jevem zvaným tsunami. Co znamená slovo tsunami? Jak tsunami vzniká a čím je vlna tsunami pro lidi nebezpečná? A kdo může škodit bójím?
Robůtek Kit s panem baterkou zjišťují, že na oceán působí také Měsíc. Jaký má vliv na výšku jeho hladiny? Jaká síla z měsíce to způsobuje? A jak často příliv a odliv probíhá?
Robůtek Kit s panem Baterkou se těší na koupání v moři, ale moře zmizelo. Jak se stalo, že místo Aralského moře je poušť? A co se stane Kitovi, když ho skolí akutní rez? Ale pozor, vždycky je tu naděje! Další dobrodružství ze seriálu Kosmix: Pod hladinou.
Robůtek Kit ztratil pana Baterku při pozorování neznámého živočicha v přehradě. Provede nás přehradou, řekne, k čemu slouží, a zachrání svého parťáka. Před čím? A co že to ti dva pozorovali? Dozvíte se v tomto díle Kosmixu: Pod hladinou.
Robůtek Kit a pan Baterka využijí na své cestě mořské proudy. Silné proudy je ale rozdělí - zatímco Kit pluje na sever k ledovcům, pan Baterka pluje teplým proudem zpět na kosmodrom. Jak to dopadne? Více o mořských proudech se dozvíte ve videu z Kosmixu: Pod hladinou.
Robůtek Kit s panem Baterkou se nechají zlákat světlem majáku a zjišťují, k čemu vlastně slouží. Prohlídka majáku ale nabere nečekané obrátky, když spolu málem způsobí nehodu. Jakou? Podívejte se sami.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Cestou k Jupiteru Kit zachytí zvláštní signál, který nepochází ze Země. Doletí na kometu Čurjumov-Gerasimenko a potkává se zde sondami Philae a Rossetou.
Robůtek Kit se s panem Baterkou vydávají zkoumat život pod hladinou moře. V tomto díle prozkoumají pět hloubkových zón oceánu a objeví podmořskou sopku. Celé dobrodružství prožijí ve vypůjčeném batyskafu, druhu ponorky určeném k ponoru do velkých hloubek. A co se při něm naučili?
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Tentokráte Kit narazí na Hubbleův teleskop a dozví se více o jeho funkci. Také nalezne vesmírné smetiště a najde i využití pro staré součástky.
Pojďte se podívat, jak odbornice z pražského planetária vyrobí jádro komety. Dozvíte se, z čeho se jádro komety skládá, co tvoří ohon komety a že má kometa vlastně ohony dva.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit se přibližuje ke Slunci a zjišťuje, čím je prospěšné a čím naopak nebezpečné. Hledá způsoby, jak ho dále zkoumat, setkává se s fotony a zažívá erupce.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit s panem Baterkou potkávají exoplanety, které obíhají kolem jiného slunce než našeho ve Sluneční soustavě. Z čeho jsou tvořeny? A je na nich život? Co myslíte?
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit havaruje na Jupiterově měsíci Ganymed a hledá možnosti, jak ze sebe smýt vesmírný prach. Dostává se na další Jupiterův měsíc jménem Europa, kde konečně nachází vodu.
Než vznikly mechanické hodiny, lidé používali ty sluneční. Někdy ovšem dalo dost práce je nastavit. Pozastavujete se nad slovem „nastavit“? Není to tak jednoduché, v létě by mohly ukazovat jiný čas než v zimě. Proč? Kdy tenhle problém lidé vyřešili? A kde je na jednom místě nejvíce slunečních hodin? Kolik jich v České republice dohromady najdete?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.