04:50
Robůtek Kit s panem Baterkou se vydají do pouště, aby se přesvědčili, že i v poušti je voda. Kitovi se z nedostatku vody zdá sen o koloběhu vody. Stane se mrakem, dešťovou kapkou a nakonec se zase vypaří a stane se opět mrakem. Celé dobrodružství si prohlédněte v tomto díle ze seriálu Kosmix: Pod hladinou.
Robůtek Kit s panem baterkou zjišťují, že na oceán působí také Měsíc. Jaký má vliv na výšku jeho hladiny? Jaká síla z měsíce to způsobuje? A jak často příliv a odliv probíhá?
Robůtek Kit s panem Baterkou doplavali na speciální místo, ropnou plošinu. Společně si na něj více ,,posvítíme". Kde se ropa nachází? K čemu se používá a jak se získává? A čím naopak může být nebezpečná?
Robůtek Kit a pan Baterka zkoumají rybník, který je ale zanedbaný a znečištěný sinicemi. Jak se sinice přemnožily a jak se rybník díky jejich zásahu vyčistil, vám ukáže Kit ve videu ze série Kosmix: Pod hladinou. Jak to udělali?
Robůtek Kit zkoumá život v korálových útesech. Přestože zabírají malou část světových moří, obsahují značnou část mořského života. Proč jsou tak důležité? Jestli je korál rostlina nebo živočich a mnoho dalšího se dozvíte ve videu.
Robůtek Kit a pan Baterka objeví mořskou příšeru, ze které se vyklube horda plovoucích odpadků. Doplavou až k ostrovu odpadků a zjistí, jak moc je moře odpadky znečištěné a jak mořští živočichové trpí. Rozhodnou se proto odpadkový ostrov uklidit. Jak se jim to povedlo, zjistíte v tomto díle Kosmixu: Pod hladinou.
Robůtek Kit se dostane až na severní pól. Vydá se přes Arktidu do přístavu, aby se mohl vrátit domů. Jaká dobrodružství ho čekají tentokrát? Více se o ledovcích dozvíte ve videu z Kosmixu: Pod hladinou.
Po nevydařeném startu do kosmu objeví robůtek Kit celý nový vesmír pod hladinou moře a pochopí, proč se Zemi říká modrá planeta. V čem se svět pod hladinou podobá vesmíru? Jaká dobrodružství čekají na naši dvojici?
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 3. ročníku třídit živočichy podle toho, čím se živí. Utřídíme si svoje znalosti a živočichy rozdělíme na býložravce, masožravce a všežravce.
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Špačci přilétají z teplých krajin a zpěvem si namlouvají samičky. Čapí hnízdo je zatím prázdné, i vlaštovky jsou stále na cestě z teplých krajin. Poštolky se namlouvají vysoko na nebi.
Věděli jste, kde u nás můžete potkat důstojného jelena evropského? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Epizoda ukazuje na rozdíly mezi liškami a jezevci žijícími v lesních norách. Jsou zde představeny některé lesní stálezelené rostliny v podobě brčálu barvínku, mechů, jehličnanů, cesmín a břečťanů. Ukázka dále pojednává o bříze bělokoré jako stromu rostoucím i na nehostinných stanovištích, kde se jiné stromy neuchytí, a také obsahuje záběry vzácného stáda losů.
Robůtek Kit se s panem Baterkou vydává do lesa k prameni. Pramen je ale znečištěn, a tak z něj lesní obyvatelé nemohou pít. Kit jim pomůže najít znečišťovatele a pramen pak vyčistí. Lesní studánka už zase může sloužit všem. A proč nám dělá dobře pomáhat druhým?
Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o třídění odpadu. Dnes se děti naučí, která popelnice je určena pro papírové odpadky. A co se s nimi potom děje? Pojďte to zjistit s námi!
Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o tříděném odpadu. Dnes se děti naučí, která popelnice je určena pro kovové předměty.
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme na otázku: Proč jsou noviny z papíru?
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.