Žeprej: volby

O volbách se mluví nejen mezi dospěláky. Možná jste se zúčastnili třídních voleb, kde jste si zvolili svého zástupce do školního parlamentu, ale víte, jak to doopravdy chodí při dospěláckých volbách? A kdo rozhoduje v naší zemi? Co je to politická strana a volební program? Jak se může deset milionů lidí společně dohodnout, kdo povede zemi? Krátké video ze série Žeprej (2020) srozumitelně vysvětluje základní principy voleb – proč volíme, koho můžeme volit, co jsou politické strany, co je volební program a jak vlastně hlasování probíhá.

Tip do výuky

Video doporučujeme využít jako úvod k tématu volby. Ideální je pro mladší žáky a žákyně 2. stupně základních škol.

Před sledováním videa rozdělte třídu do menších skupin, rozdejte jim sadu tvrzení o volbách s instrukcí: Rozhodněte, zda je to pravda, polopravda nebo úplný mýtus. Tím můžete získat představu o prekonceptech žáků a žákyň. Alternativně můžete také využít konkrétní situaci, např.: Představte si, že ve škole má být nový školní bufet. Ředitelka se rozhodla, že o tom nebude rozhodovat sama, ale že nechá žáky a žákyně „volit“. Jak by podle vás mělo takové hlasování probíhat?

Po zhlédnutí videa žáky a žákyně požádejte o napsání vzkazu mladšímu spolužákovi či spolužačce, ve kterém vysvětlují volby.

Materiály ke stažení

1 pracovní list

Pracovní list: Volby

Pracovní list je určen pro žáky 5. ročníků. V modelovém příkladu voleb ve třídě čtou informace ze sloupcového grafu, doplňují neúplnou informaci, pracují s pojmem „nadpoloviční většina“. Zadání podporují rozvoj čtenářské a matematické gramotnosti.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka
Matematika
Štítek Digitální kompetence
Časová náročnost:
30 minut

Mohlo by vás také zajímat

Člověk ve společnosti

Demokracie

ČT edu nejsou pouze videa

1 305 pořadů

1 305

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání