Demokracie a její tři pilíře

Rodině Sáry přišel přeplatek za elektřinu – a nastává dilema: utratit ho za sport, módu, nebo techniku? Neshody v rodině nakonec překvapivě „vyřeší“ malíř pokojů - despotický autokrat, který ukáže, jak to vypadá, když o věcech rozhoduje jeden bez ohledu na ostatní. Video ze seriálu Občanka (2019) zábavnou a srozumitelnou formou přibližuje tři pilíře demokracie: zákonodárnou moc (parlament), výkonnou moc (vládu) a soudní moc, která na vše dohlíží

Tip do výuky

Video můžete využít jako úvod do tématu demokracie. Jeho délka i forma jsou ideální pro první seznámení s pojmem a základními principy demokratického rozhodování. 

Před sledováním rozdělte třídu do tří skupin, přičemž každá skupina se během sledování zaměří na jeden ze tří pilířů demokracie. Úkolem skupiny je zjistit, kdy a jak je daný pilíř ve videu zobrazen, jakou má funkci a proč je důležitý. Po zhlédnutí videa skupiny představí své poznatky ostatním. 

Následně můžete se žáky a žákyněmi uvažovat nad jednou z otázek

  • Co by se stalo, kdyby rozhodovala jen vláda? 
  • Co kdyby zákony neexistovaly, nebo je nikdo nekontroloval? 
  • Jak by vypadal svět bez demokracie? 
  • Kdy ve svém životě zažívám (nebo chci zažívat) demokratické rozhodování? 

Pro tuto fázi můžete využít metodu Think-Pair-Share

Práci s videem zakončete aktivitou Definice ve skupině: rozdělte žáky a žákyně do skupin po 3-4 a zadejte jim úkol vytvořit vlastní definici demokracie na základě toho, co z videa pochopili. Definice může být věcná či metaforická. Následně skupiny své definice představí a hledáte společné znaky. Nakonec se můžete pokusit vytvořit jednu třídní definici demokracie.

Pro starší žáky a žákyně můžete připravit rozšiřující aktivitu: nabídněte jim sadu pojmů (např. pravidla, rozhodování, moc, rovnost, svoboda, zákony, odpovědnost, spravedlnost) a nechte je seřadit podle toho, jak moc jsou podle nich důležité pro fungování demokracie. Nechte je obhájit své rozhodnutí. 

Materiály ke stažení

1 pracovní list

Demokracie a její tři pilíře

Pracovní list vede žáky a žákyně k rozvoji porozumění pojmu demokracie a jejích základních principů. Žáci se na základě dvou videí seznamují s fungováním demokracie, jejími pilíři a kontrastem mezi demokratickým a autokratickým rozhodováním.

Mohlo by vás také zajímat

Stát

Demokracie

ČT edu nejsou pouze videa

1 305

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání