03:04
Česká republika se honosí nejhlubší zatopenou propastí světa. Je to Hranická propast nedaleko lázní Teplice nad Bečvou.
Na přítoku řeky Moravy, říčce Desné, najdeme unikátní vodní dílo, přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně, která slouží jako obří akumulátor pro ukládání elektrické energie. Jak funguje?
Miroslav Táborský představuje hanáckou metropoli Olomouc, jež se díky monumentálnímu baroknímu sloupu uprostřed náměstí dostala v roce 2000 na prestižní seznam UNESCO. Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci byl postaven v letech 1716 až 1754. Dílo architekta Václava Rendera je spolu s Mariánským sloupem na Dolním náměstí a barokními kašnami nejen dominantou hlavních městských prostranství, ale především výraznou památkou vrcholného baroka.
Mladečské jeskyně sice nemají bohatou krápníkovou výzdobu, ale dochovala se zde primitivní jeskynní malba, unikátní památka na kromaňonce, kteří zde žili před 25–30 tisíci lety. Co ještě nám po nich zbylo?
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi představuje vyšší riziko infarktu i jiných zdravotních komplikací. Při ovlivňování úmrtnosti na onemocnění srdce a cév je však prevence účinnější než léčba. Kromě životního stylu jsou důležité i pravidelné kontroly u lékaře. Toto onemocnění se netýká pouze starších lidí.
Který lidský smysl vnímáme stejně na zemi jako ve stavu beztíže? Zrak se ve stavu beztíže rozostří. Při dlouhodobém pobytu ve stavu beztíže mohou nastat sluchové halucinace. Jediný smysl, který je stejný na zemi i ve stavu beztíže, je hmat. Jak vypadá stav beztíže, nám v pořadu Tajemství těla ukáží herci Petr Vacek a Martin Dejdar.
Co způsobuje nádorové bujení? Jak se stane, že buňky lidského těla začnou nekontrolovatelně bujet a způsobovat nádory? Jak probíhá vývoj léků na rakovinu? O vývoji léků na rakovinu hovoří mikrobioložka a imunoložka Blanka Říhová.
Srdce je pumpa, která přečerpá 5 litrů krve za minutu. A angina pectoris je signál, že s ním není něco v pořádku. Akutní infarkt myokardu je stav, kdy se v důsledku ucpání cév zcela zastaví průtok krve cévami. Jaké jsou varovné příznaky ucpávání cév a jak poznat, že nastal akutní infarkt myokardu, že je nutné volat okamžitě lékařskou záchrannou službu a jaké léky nemocnému podat? To vše se dozvíte ve videu.
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Existují u nás rozlehlé úseky divoké krajiny, kde působení člověka bylo po desetiletí nepatrné. Některé části vojenských újezdů byly jen příležitostně narušovány těžkou vojenskou technikou či výbuchy munice. Právě v takových lokalitách postupně vznikaly ekosystémy, které by jinde v krajině nedostaly čas se vyvíjet. Dnes můžeme do některých koutů těchto oblastí s nespoutanou přírodou nahlédnout i my.
Od doby, kdy člověk přišel do této oblasti, ji postupně přetváří. Výsledkem je cenná kulturní krajina malebného Českého ráje, prvního velkoplošně chráněného území v Česku.
Přemnožením kůrovce je zasaženo prakticky celé území České republiky. Ještě předtím, než se kůrovec přemnožil, však člověk neuváženě sázel a rozšířil smrk. Samotný kůrovec proto není příčinou kůrovcových kalamit, ale důsledkem našeho nezodpovědného lesního hospodaření. Dalším problémem je i tradiční způsob řešení tohoto problému, kácení a těžba napadených stromů. S odváženými suchými stromy ztrácíme i kůrovcovy přirozené nepřátele a situace se tím neřeší, ale naopak zhoršuje.
Pořad seznamuje s přírodními zajímavostmi Nízkého Jeseníku, ukazuje sopky Malý a Velký Roudný nebo Rešovské vodopády.
Nedaleko lázní Teplice nad Bečvou se otevírá jícen Hranické propasti dlouhý 104 a široký 34 metrů. V něm můžete vidět jezírko. K jeho dnu se však zatím nikdo nedostal, ani po desítkách let bádání se tak nepodařilo zjistit, jak přesně je propast hluboká. Naposledy se odborníci dostali do 520 metrů, což stačilo k tomu, aby propast byla zapsána jako nejhlubší zatopená propast na planetě.
Moravský kras je známý především zajímavou přírodní krajinou, najdeme tu ale i pozoruhodné výtvory lidské činnosti, především sakrální stavby. Prohlédneme si barokní chrám ve Sloupu, barokní kostel ve Křtinách a jako kontrast moderní kapli v Šošůvce.
Pořad ukazuje přírodní zajímavosti Hrubého Jeseníku – rašeliniště, jesenickou tundru, Petrovy kameny a Velkou kotlinu.
13 220
742
4 516
1 242
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.