03:04
Česká republika se honosí nejhlubší zatopenou propastí světa. Je to Hranická propast nedaleko lázní Teplice nad Bečvou.
Na přítoku řeky Moravy, říčce Desné, najdeme unikátní vodní dílo, přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně, která slouží jako obří akumulátor pro ukládání elektrické energie. Jak funguje?
Miroslav Táborský představuje hanáckou metropoli Olomouc, jež se díky monumentálnímu baroknímu sloupu uprostřed náměstí dostala v roce 2000 na prestižní seznam UNESCO. Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci byl postaven v letech 1716 až 1754. Dílo architekta Václava Rendera je spolu s Mariánským sloupem na Dolním náměstí a barokními kašnami nejen dominantou hlavních městských prostranství, ale především výraznou památkou vrcholného baroka.
Mladečské jeskyně sice nemají bohatou krápníkovou výzdobu, ale dochovala se zde primitivní jeskynní malba, unikátní památka na kromaňonce, kteří zde žili před 25–30 tisíci lety. Co ještě nám po nich zbylo?
Profesor Julius Komárek, vynikající zoolog, fotograf a pedagog, prý před více než šedesáti lety radil svým studentkám, aby volily jen takového muže, jehož pot jim příjemně voní. Vypadalo to jako pověra, ale po několika desítkách let se zjistilo, že má vědecké vysvětlení. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.
V roce 1978 se narodilo první dítě na světě počaté in vitro, neboli ve zkumavce. Tento zásadní průlom v medicíně změnil svět a dal naději mnoha bezdětným párům, pro které je jedinou možností, jak mít děti. Téma umělé reprodukce sice vzbuzuje určité kontroverze, lékařské metody se však stále zdokonalují.
O kyslíku a vlivu komplexu HIF (Hypoxia-inducible factors), který plní klíčovou roli při spotřebovávání kyslíku v našem těle. Komplex HIF zajišťuje, že je v našem těle vždy tak akorát kyslíku na správném místě. Při poruše HIF dochází k tomu, že buňky reagují na nedostatek kyslíku. To může vést ke změnám práce s kyslíkem v těle, k přílišnému zadýchávání se či například k horšímu hojení ran. Znalost komplexu HIF může pomoci i při boji s rakovinou.
Přes všechny úspěchy na zhoubné nádory umírá pětina až čtvrtina populace. Jaké jsou nové naděje? Jak známo, nádory si budují své vlastní nové cévní zásobení. Takže se velmi intenzivně zkoumají látky, které by tyto cévy poškodily. Nádor by tím vyhladověl. Desítky let vědci zkoumají, proč při zhoubných nádorech selhává vlastní imunitní systém, proč nepozná zhoubný nádor jako něco cizího. Velkou nadějí jsou poměrně nedávno objevené dendritické buňky. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.
Nejčastějším projevem potíží s páteří je bolest za krkem, která souvisí s přetížením šíjových svalů. MUDr. Jiří Pešina ukáže ty nejjednodušší terapeutické cviky a zároveň poradí, jak provádět každodenní činnosti, jako je sezení či práce u počítače, abychom krční páteř šetřili.
Sexuálně přenosné choroby jsou nemoci vyvolávané bakteriemi, parazity, plísněmi, prvoky nebo viry. Mezi nejzávažnější patří syfilis, kapavka, chlamydióza a virové onemocnění způsobující AIDS. Poslechněte si, jaké jsou příznaky průběhu nemocí a jejich důsledky.
Vysvětlení, k čemu slouží rentgenové záření, jak lidem škodí a kde naopak pomáhá. Ukázka dále popisuje, jak funguje rentgen nebo CT při vyšetření v nemocnicích.
Za parazita se považují živé organismy, které trvale nebo po určitou dobu žijí na úkor jiného, většího organismu. Mezi střevní parazity, které člověka často sužují, patří například roupi. MUDr. Jiří Pešina hovoří o tom, kde se roupi nejčastěji objevují a proč je při léčbě třeba myslet i na osoby vyskytující se v těsné blízkosti nemocného.
Dráha vedoucí z Plzně do Železné Rudy byla postavena v 70. letech 19. století za účelem zkvalitnění obchodního propojení mezi Čechami a Bavorskem, zvláště kvůli přepravě uhlí. Jednalo se o první trať, která vedla do jádra Šumavy. Součástí železnice je tunel pod Špičákem měřící 1747 m, což byl tehdy nejdelší železniční tunel v celém Rakousku-Uhersku. Za zmínku stojí i zastávka Železná Ruda - Alžbětín, která je unikátní tím, že přes ni prochází státní hranice.
Při spalování fosilních paliv vzniká oxid uhličitý, který se významným způsobem podílí na globálním oteplování. Jednou z možností omezení množství oxidu uhličitého v atmosféře je jeho skladování v zemské kůře. Vhodnými místy pro ukládání jsou hloubkové podzemní akvifery (kolektory), v nichž se může oxid uhličitý vázat a stabilizovat. U nás se nacházejí ve středních Čechách. Další naší možností, protože nemáme moře, je využití vytěžených ložisek zemního plynu, v Česku například na jižní Moravě. Jaká jsou rizika? A počítá se s nimi? V některých těžkých průmyslových provozech bude i nadále docházet ke spalování uhlovodíků a právě ukládání oxidu uhličitého do podzemí je jedním z klíčových řešení pro naplnění klimatických cílů pro Evropu.
V kulturní krajině Bílých Karpat se nacházejí unikátní orchidejové louky, které zde v minulosti vznikly po odlesnění a jež se zde díky pravidelnému kosení udržely až do současnosti.
Jak postupuje pokles území poddolovaných těžbou černého uhlí na Karvinsku a krajinu odkalovacích nádrží a výsypek opouští těžební průmysl, vznikají přirozenou cestou nové biotopy. V těchto lokalitách se díky přirozené sukcesi a částečně i cílené rekultivaci objevují vodní, mokřadní nebo stepní biotopy, jenž mohou fungovat jako refugia pro řadu ohrožených druhů organismů, včetně těch, co v „normální“ krajině rapidně ubývají.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.