05:18
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Pro indickou komunitu v Ostravě i všechny příznivce indické kultury se v Expat centru konal indický večer, na kterém nechybělo tradiční indické jídlo a zábava.
Gastronomie se stala každodenní součástí života Basků, v regionu dokonce vzniklo množství gastronomických spolků. V reportáži si prohlédneme několik tamních restaurací. Oblíbeným baskickým pokrmem je obložený chlebíček pintxos, který existuje v mnoha variantách. Velmi populární jsou také ryby, sýry a alkoholický nápoj sidra.
Kerala ja malý svazový stát v jihozápadní Indii. Od 16. století se zde silně projevoval vliv portugalských přistěhovalců. V místním jazyce se Kerale říká kokosová země. Právě kokosy se zde zpracovávají zcela beze zbytku. Z kokosových vláken se například vyrábějí provazy, které využívají místní rybáři.
Neratov v Orlických horách byl po odsunu Němců prakticky vymazán z map. Z někdejšího slavného poutního místa zbyla jen ruina kostela. Po 25 letech činnosti Sdružení Neratov však vesnice tepe životem. Místní chráněné dílny umožňují lidem s postižením vést smysluplný život, součástí komunity je i obchod, speciální škola, pivovar, nebo opravený kostel s prosklenou střechou.
Jak vypadal Prosek před několika desetiletími? Na starý idylický Prosek vzpomíná místní pamětnice nebo emeritní kronikář Prahy. Podíváme se také na proces zachraňování místního hostince, jehož kořeny sahají až do středověku.
Pravlastí Romů je Indie. Když se začali od 11. století objevovat v Evropě, budili nutně pozornost odlišným vzezřením a vystupováním. Zpočátku vůči nim převládal pozitivní přístup, protože byli mylně pokládáni za křesťanské poutníky. Pro Romy byl typický kočovný způsob života, přičemž na cestách si přivydělávali nejen svými řemeslnými a hudebními dovednostmi, ale někdy i nelegální činností. Vztah většinové společnosti se postupně vyostřoval a následovala represivní opatření. Jen díky milosrdenství obyčejných lidí nedošlo ve střední Evropě k jejich vyhubení.
Rozhovor s matkou, která je profesionální manažerka štěstí. Paradoxně sama velmi dobře ví, jaké to je, když šťastní nejsme, i když nás okolí přesvědčuje o opaku. Poporodní deprese až rok po porodu? Dozvíte se, že je to možné.
Ve studiu pořadu Hřiště 7 si s Irenou Smetáčkovou povídáme o typických "ženských" a "mužských" povoláních, o kterých se ve společnosti mluví. Proč se ve společnosti tyto stereotypy objevují? A existuje nějaké typické povolání pro ženy a muže? V závěru společného povídání si uvědomujeme, že pro výběr povolání jsou nejdůležitější naše schopnosti a dovednosti a také nás profese musí bavit. Ukázka je staršího data, jak je to se "ženskými" a "mužskými" povoláními v současnosti, může být tématem pro diskusi v hodině.
Co je vizuální smog a proč a komu škodí? Problematikou nás provede grafická designérka a „terapeutka veřejného prostoru" Veronika Rút Fullerová. Sama je autorkou řady manuálů regulace reklamy, které ve spolupráci s českými městy vytvořila. Podívejte se, jak o problematice vizuálního smogu přemýšlí.
Nerovnoprávné postavení židovské menšiny ve společnosti se začíná postupně měnit od konce 18. století, po vydání josefínských reforem. Josef II. sice nezrušil to, co Židy trápilo nejvíce, přesto se změny daly jednoznačně chápat jako symbolické zahájení modernizace jejich života. Např. byla zrušena diskriminační povinnost nosit židovská znamení nebo bylo Židům zpřístupněno univerzitní vzdělání.
Romové jsou hrdí na svůj původ. Jaké jsou romské zvyky? Jsou Romové věřící? Bojí se duchů? A jak vypadá typická romská svatba nebo pohřeb? A co to znamená, když po smrti člověka vartují? Společně s dětmi z hudebního a tanečního souboru Amare Romane Čhave nahlédneme na romské zvyky a naučíme se hlouběji chápat romskou identitu.
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Rodina Sidových se usídlila v Kadani. Děti chodí do školy, ale jazyková bariéra a odlišná kultura jim znesnadňují hledání kamarádů. Jejich otec je však z pobytu v ČR nadšen.
Jak Romové vnímají sami sebe? Je většinová společnost vůči Romům nějak předpojatá? Odpovídá Michaela Gaborová, vedoucí nízkoprahového zařízení ICM-Bouda a Lýdie Knohová s Robertem Kotlárem, kteří působí jako vedoucí souboru Amare Romane Čhave.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.