01:47
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Seriál Minuty z Krkonoš vypráví příběh kůrovce. Představí nám život brouka, který při přemnožení působí nejen v našich lesích velké škody.
Epizoda popisuje aktivitu hadů na přelomu zimy a jara s ukázkou zmije obecné, našeho jediného jedovatého hada. Je možné pozorovat rašící pupeny stromů, ze kterých budou později vznikat listy. Mělká lesní údolí, kterým se říká niva, nabízejí vhodné podmínky pro růst mokřadních rostlin a na vodu vázaných živočichů, například obojživelníků. Les prosvícený sluncem ukazuje brzy na jaře kvetoucí rostliny vřesovce či pasoucí se jeleny. Na prosluněných stráních kvetou mochny a vzácné koniklece.
Čeští vědci se v této reportáži vydali zmapovat část tropického deštného lesa v Kamerunu a vytvořili podklady pro vznik národního parku na ochranu lidoopů.
Hranická propast se nachází nedaleko železniční stanice v Teplicích nad Bečvou. Jak je propast skutečně hluboká, se neví. Na dně se totiž nachází jezírko, které vodu bere v hloubkách stovek metrů. Toto území bylo jako evropsky významná lokalita zařazeno také do soustavy Natura 2000.
Vysvětlení, proč kůrovcová kalamita na Šumavě může být impulsem pro vznik nového, biologicky cennějšího lesa.
Sumec velký (Silurus glanis) je naší největší rybou. Může dorůst délky kolem dvou metrů a hmotnosti přes 100 kg. Sumci žijí při dně nádrží a velkých toků se stojatou nebo mírně tekoucí vodou. Jedná se o dravce, kteří si troufnou i na kachnu nebo třeba ondatru. Není ale známo, že by se odvážili zaútočit na člověka.
Čápi se odjakživa těšili lidské přízni. Symbolizují jaro a říká se, že nosí děti. Čáp bílý není tak vzácný jako čáp černý. Pár, o kterém si povíme, obýval dlouho hnízdo na starém dubu. Pojďme se podívat za čapí rodinou!
Včelí med obsahuje směs jednoduchých cukrů glukózy a fruktózy. Na jejich poměru závisí, jak rychle (nebo pomalu) daný med zkrystalizuje (lidově řečeno „zcukernatí“). Řepkový med cukernatí velmi rychle. Naproti tomu med akátový, který má více fruktózy, cukernatí pomalu, například i déle než rok.
Co má křeček nejradši k jídlu? Pro koho je ideálním společníkem? Podle čeho se orientuje? Co patří do terária? Chtěli byste křečka? Poslechněte si, co byste o něm měli vědět.
Možná si při pohledu na fotku vybavíte nejdříve pantera. Nejste daleko od pravdy. Levhart černý je opravdu znám pod jménem panter. Jedná se však o levharta, pouze s jiným zbarvením. Levharti loví v noci a velmi tiše. Výborně šplhají po stromech a svoji kořist i na stromech požírají. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Kde a jakým způsobem žije srnčí zvěř? Čím se živí a jak mění osrstění a vzhled v průběhu roku?
Pachové stopy jsou pro člověka nečitelné, ale psi nebo jiná zvířata se díky nim orientují v prostoru jako v mapě. Speciálně cvičení psi tak pomáhají lidem s hledáním ztracených osob. Jak se říká této disciplíně a jak takový psí výcvik probíhá?
Karl von Frisch celý život věnoval zkoumání včel. Co vše o včelách zjistil? A za který svůj objev dostal Nobelovu cenu? Pojďte to s námi zjistit.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.